Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie
Zdroj: Markíza

Aktuality

Herecký svet je zo smrti Dana Heribana v šoku. V Druhej šanci mal nakrúcať nové časti

Hudobník a herec, ktorý sa preslávil viacerými televíznymi a filmovými postavami, skončil v priebehu utorka v nemocnici. Skonal v stredu ráno.

Slovensko zasiahla v stredu ráno šokujúca správa.

Iba vo veku 43 rokov zomrel v ranných hodinách divadelný, televízny a filmový herec Daniel Heriban, ktorý mal za sebou aj bohatú hudobnú kariéru.

O nečakanom úmrtí informoval portál Noviny.sk. Skonať mal na zástavu srdca.

„Herec mal podľa informácií TV JOJ zdravotné komplikácie, pre ktoré bola k nemu privolaná záchranka. Sťažovať sa mal na bolesti chrbta. Deň pred tým mal byť dokonca s bolesťami v nemocnici. Privolaní záchranári mu už, žiaľ, nedokázali pomôcť. U herca došlo k zástave srdca. Mal 43 rokov,“ uviedla televízia.

Herec skonal vo svojom dome vo Svätom Jure.

„V ranných hodinách sme k pacientovi vyslali posádku záchrannej zdravotnej služby, ktorá ho na mieste zásahu oživovala. Resuscitácia však bola neúspešná, preto bol následne na miesto vyslaný obhliadajúci lekár,“ uviedol pre Joj hovorca záchranárov Martin Balko.

Koniec populárnych postáv

Dano Heriban v televíznom prostredí nakrúcal najmä pre Markízu.

Vôbec jeho najznámejšou je postava Ďura Brmbalíka v komediálnom seriáli Horná Dolná, ktorého výrobu však televízia definitívne zrušila v priebehu minulého roka.

Pokračovanie, naopak, dostane dramatický seriál Druhá šanca, v ktorom stvárnil Daniel Heriban jednu z ústredných tvári.

Tvár prepožičal postave Erika Hatinu, primárovi psychiatrie.

Ako sme už prednedávnom informovali, postava Erika Hatinu mala v Druhej šanci pokračovať.

Potvrdil to predstaviteľ tejto postavy v originálnej talianskej verzii Doc – Nelle tue mani, ktorej tretia séria sa v Taliansku len prednedávnom začala nakrúcať.

„Áno, uvidíte ma v tretej sérii,“ povedal pre magazín Di Più Tv herec Giovanni Scifoni.

Markíza sa už pritom na adaptovanie tretej série Druhej šance začína pripravovať.

Niektoré hlasy naznačovali, že s výrobou by mohla začať už počas tohto roka, do vysielania však nové časti seriálu plánuje až v budúcom roku. Dá sa očakávať, že ich nebude môcť uviesť skôr, ako sa na obrazovky dostane taliansky originál, ktorý by mal 3. sériu odštartovať na jar 2024.

Markíza tak bude musieť v príprave Druhej šance riešiť, čo urobí s postavou Erika Hatinu.

Nakoľko bude pevnou súčasťou nových častí, sama bude prepletená do dejových liniek.

Reakcie kolegov

Na úmrtie Dana Heribana zareagovali verejne mnohé známe tváre.

Zronenú reakciu zverejnila herečka Monika Hilmerová. S Danom Heribanom nakrúcala Druhú šancu od 2. série, kedy do deja pribudla po zrušení dlhodobého denného seriálu Oteckovia.

V Druhej šanci stvárňuje postavu Diany Richterovej, virologičky, ktorá je bývalou spolužiačkou Andreja Fabiána (Ján Koleník) a Adely Tibenskej (Liv Bielovič).

Pridala sa aj ďalšia kolegyňa z Druhej šance Sarah Arató. V seriáli začala hrať úplne od začiatku rovnako ako Dano Heriban, stvárňuje v ňom postavu Júlie Kalinovej.

„Nerada sem (na Facebook, poz. red.) píšem veci. Príliš osobné, príliš smutné, také, z ktorých sa neviem spamätať. Neviem komu to pomôže. Ale verím, že možno hlas mnohých ľudí pôsobí ako modlitba, na dušu. Modlím sa za teba Danko. A najmä za tvoju rodinu. Odpočívaj v pokoji.“

Zazdieľaním spomienky na sociálnej sieti sa pridali tiež ďalší kolegovia z Druhej šance – Viktor IbaraBarbora Bezáková alebo Jana Majeská.

Tá sa objavila s Heribanom v Druhej šanci v postave manželky Borisa Vargu (Vladimír Kobielsky). Obaja boli nakoniec zatknutí za podvody. Majeská je tiež jednou z ústredných tvárí seriálu Dunaj, k vašim službám.

Peter Sklár s Danom Heribanom strávil niekoľko rokov nakrúcaním komediálneho seriálu Horná Dolná. Stvárnil v ňom postavu starostu obecného úradu Karola Frlajza.

„Nechápem, neverím…“ napísal na sociálnej sieti Sklár.

Spoločne s Petrom Sklárom sa dlhoročne v Hornej Dolnej objavoval spolu s Heribanom aj herec Juraj „Šoko“ Tabaček. V komediálnom seriáli stvárnil Štamgasta Tunelovského.

Obaja sa spoznali ešte v 90. rokoch. Šoko stál pri úplných Heribanových začiatkoch na pódiu.

„V Trnave boli v deväťdesiatych rokoch dva výrazné kluby, K-áčko a Archa. Okrem koncertov v nich boli aj iné akcie. Napríklad Improliga, ktorej finále bývalo v PKO v Bratislave. Tam som sa postretával s ľuďmi ako napríklad Ďuro Šoko Tabaček zo Žiliny, na pianíno hral v pauzách medzi výstupmi Jaro Filip a bolo uvolnene, veselo. Na prvých Improligách som sa ako sedemnásťročný objavil spontánne, náhodou. Niekto ma popchol, v zmysle- ,,Dano, ty by si tam mohol ísť na to pódium a niečo tam tým ľuďom povedať“. Dnes je niečo podobné povedzme Stand up. Zistil som vtedy, že divákov to baví a zaujíma, keď som v priestore a snažím sa ich zaujať,“ povedal Dano Heriban v čerstvom rozhovore pre portál Moja muzika.

Na divadelné dosky sa s Danom Heribanom chystal herec Juraj Kemka.

„Takto sme sa naposledy lúčili, Danko❤️ Veď sme chceli spolu hrať divadlo, prečo tak rýchlo?“ napísal na sociálnej sieti.

Kemka a Heriban strávili spoločne dlhé hodiny napríklad pri príprave televízneho seriálu Pumpa.

Išlo o pôvodný autorský projekt Dana Heribana a Michala Kubovčíka. Herci ho pripravovali každý týždeň a reagovali na aktuálne udalosti. Objavili sa v ňom viaceré tváre spoločenského aj politického života, pričom za svoje vysielanie čelila Pumpa niekoľkým kontroverziám.

Pridal sa tiež komik Fero Joke.

S Danom Heribanom spolupracoval na viacerých projektoch, medzi inými aj pri svojom hosťovaní v seriáli Pumpa. „Ďakujem, že v každom projekte si sa mi venoval s láskou a pomáhal mi,“ napísal František Košarišťan, známy skôr pod svojím pseudonymom.

Kondolenciu pridal aj ďalší komik a herec Štefan Martinovič.

„Danko, je to šok. Budeš veľmi chýbať. Úprimnú sústrasť celej rodine a najbližším…“

Podobne zareagoval i moderátor Marcel Forgáč. „Dano Heriban? Nie. To nie je možné.“

S Heribanom sa stretol napríklad na nakrúcaní zábavnej relácie Zlaté časy, ktorej bol Forgáč hosťom s Oľgou Feldekovou.

Dano Heriban bol v Zlatých časoch pôvodne hostiteľom po boku Eleny Vacvalovej, staral sa o hudobný doprovod. V ďalších sériách ho vystriedal ako stabilný hosť Milan Lasica.

Prvý divadelný angažmán dostal Dano Heriban v Slovenskom komornom divadle v Martine.

Na jeho doskách odštartoval profesionálnu hereckú kariéru a pôsobil v ňom od roku 2007 do 2015.

„Dano Heriban strávil v našom divadle osem rokov. Vytvoril takmer dvadsať postáv, z ktorých mnohé výrazne zarezonovali u divákov aj u kritiky. Na niektorých inscenáciách sa spolupodieľal aj ako autor hudby. V rokoch 2007-2015 jeho originálna herecká osobnosť výrazne dopĺňala mozaiku hereckého súboru martinského divadla. Dnes nás zastihla správa o jeho náhlom odchode. Sme zarazení a myslíme na jeho blízkych. Česť jeho pamiatke.“

Posledným stabilným divadelným domovom Dana Heribana bolo Slovenské národné divadlo. Strávil v ňom sedem rokov, s doskami činohry sa rozlúčil v roku 2021.

„Je nám veľmi ľúto, že náš kolega Dano Heriban odišiel príliš skoro. Daniel Heriban prijal ponuku riaditeľa Romana Poláka a stal sa členom súboru Činohry SND v roku 2014. Zostal ním až do roku 2021. Počas siedmich sezón ukázal svoju hereckú variabilitu, schopnosť napojiť sa na poetiky rôznych režisérov širokej estetickej škály. Bol bravúrny autor hudby a sám do niekoľkých inscenácií hudbu skladal. Vedel zaujať svoje publikum rozvážnym humorom, ale aj tajomne a rafinovane výrazom nevinného mladého chlapca vyložiť postavu. Správa o jeho náhlom odchode je šokom, zasiahla mnohých svojou nepripravenosťou a v ústrety nej prichádza pocit nespravodlivosti, absurdnosti a prázdna. Česť jeho pamiatke!“ zareagovalo SND.

S Danom Heribanom sa lúči aj množstvo hudobníkov a spevákov.

Správu na sociálnej sieti k nečakanému úmrtiu zanechal Adam Ďurica. „Úprimnú sústrasť rodine a celej kultúrnej spoločnosti. Ďakujeme 🖤.“

Pridala sa tiež speváčka Katarína Knechtová. „Hrozná správa…“

Dano Heriban bol totiž známy nielen ako herec. Mnohokrát bol ešte produktívnejší práve ako hudobník.

Za svoj život vydal päť štúdiových albumov, pričom za svoju hudobnú tvorbu si v roku 2013 odniesol aj ocenenie Dosky za Najlepšiu scénickú hudbu za inscenáciu www.narodnycintorin.sk v martinskom divadle.

Na už zrušených hudobných cenách Aurel bol v roku 2007 dokonca nominovaný v kategórii Objav roka.

Jeho tvorba bola obľúbená aj u mnohých známych osobností.

„Dano, zastavil sa mi svet… Nemôžem tomu uveriť… Odpočívaj v pokoji. Tvoja fanynka, navždy,“ napísala speváčka Zuzana Smatanová.

Ku kondolenciám sa pridal herec a hudobník Juraj Loj.

„Buď voľný kamarát. Tvoje piesne budú navždy oslavou tvojho života… Nezmôžem sa na viac momentálne. Česť tvojej pamiatke, Danko, a úprimnú sústrasť tvojej rodine.“

Správu zanechal tiež ďalší hudobník Marián Čekovský. „Budeš nám veľmi chýbať.“

Reakcie televízií a zmena programu

Verejnoprávna televízia RTVS pre úmrtie Dana Heribana mení program.

Do vysielania zaraďuje triler Únos a záznam divadelnej inscenácie Polnočná omša zajtra.

„RTVS so zármutkom prijala správu o úmrtí herca Daniela Heribana. Jeho výraznú osobnosť si pripomenieme vo filme Únos v stredu 24. mája o 22:10 na Jednotke a v televíznom zázname inscenácie Činohry SND Polnočná omša vo štvrtok 25. mája večer o 22:15 na Dvojke,“ uviedla PR manažérka televízie, Zuzana Vicelová.

Najviac televíznych úloh nakrútil Daniel Heriban pre Markízu.

„Dnešné ráno nám zlomilo srdce. Už nikdy ho neuvidíme ako Ďura Brmbalíka, doktora z Druhej šance ani ako milujúceho otca z Červených pások. Vo veku 43 rokov nás opustil výnimočný herec Dano Heriban. Nikdy nezabudneme a ďakujeme za všetko,“ zareagovala Markíza.

Vôbec najdlhším televíznym projektom herca bol komediálny seriál Horná Dolná, pre ktorý za sedem rokov vysielania nakrútil vyše 155 epizód.

Markíza operatívnou zmenou programu vyťahuje jej nové premiérové časti, ktoré do vysielania ešte nenasadila po zrušení nakrúcania seriálu.

Divákom ich po prvýkrát predstaví dnes, v stredu 25. mája, a to priamo v hlavnom vysielacom čase o 20:30. Odvysiela za sebou dve neodvysielané premiérové časti.

Z programu tak škrtá reprízový diel 2 na 1.

Neodvysielané premiéry Hornej Dolnej sa objavia proti rozbehu nového seriálu konkurenčnej Joj Tomáš a Diana, ktorého štart pripadol práve na túto stredu.

Joj zareagovala na úmrtie ústami svojho riaditeľa.

„S hlbokým zármutkom sme v ranných hodinách prijali správu o úmrtí mladého herca a hudobníka Daniela Heribana. V priebehu svojej 16-ročnej profesionálnej kariéry stvárnil desiatky výrazných divadelných, filmových a televíznych postáv, pričom bol za bohatú divadelnú a hudobnú tvorbu mnohonásobne ocenený cenami Dosky a Literárneho fondu. Rodine a blízkym v mene televízie vyjadrujem úprimnú sústrasť…“ uviedol na sociálnej sieti generálny riaditeľ Joj, Marcel Grega.

 

Čítať viac...
Nahor