Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Aktuality

Gašparovič prijal podmienky RTVS, pred poslednou debatou kandidátov vystúpi s prejavom!

Aktualizácia

Prezident Slovenskej republiky, Ivan Gašparovič, prijal podmienky Rozhlasu a televízie Slovenska. Verejnoprávna televízia chcela záruky, že vo svojom prejave prezident nevysloví podporu ani jednému z kandidátov a nebude ovplyvňovať potenciálnych voličov. „Vyzve iba ľudí, aby využili svoje právo a išli v sobotu voliť jeho nástupcu. Je to ich demokratické právo a vzhľadom na dôležitosť výkonu funkcie hlavy štátu, by to mali využiť,“ povedal pre tvnoviny.sk prezidentov hovorca Marek Trubač.

Gašparovič vystúpi pred občanmi v stredu po Správach RTVS. Po jeho prejave televízia odvysiela Góly, body, sekundy a Počasie, po 20:15 odvysiela televízia poslednú predvolebnú debatu kandidátov na prezidenta Roberta Fica a Andreja Kisku.

———-

Pôvodná správa: Gašparovič žiada v RTVS priestor, televízia sa bojí ovplyvňovania voličov!

Rozhlas a televízia Slovenska v tlačovej správe zareagovala na list z kancelárie prezidenta Slovenskej republiky Ivana Gašparoviča, v ktorom žiada RTVS o priestor pre prezidenta vo vysielaní pred druhým kolom prezidentských volieb. Televízia má podmienky, obáva sa ovplyvňovania voličov.

RTVS na čele s generálnym riaditeľom Václavom Mikom zareagovala na list kancelárie prezidenta SR Ivana Gašparoviča, v ktorom žiada o priestor pre súčasného prezidenta k príhovoru pred prezidentskými voľbami. Verejnoprávna televízia požiadala v tlačovej správe spresnenie hlavne obsahu príhovoru k občanom. RTVS sa obáva ovplyvňovania voličov a cituje zákon: „Vysielanie iných relácií s výnimkou spravodajských a publicistických relácií podľa odseku 9 a tých, ktoré sú venované kampani podľa odsekov 4 a 5, ktoré by mohli ovplyvniť hlasovanie voličov v prospech alebo v neprospech kandidáta, je počas kampane zakázané.“

Ivan Gašparovič sa netají tým, že podporuje vo voľbách Roberta Fica. RTVS je však pripravená poskytnúť prezidentovi priestor po určení si istých pravidiel a zaručení nenabádania voličov k voleniu jedného z kandidátov. „RTVS si vysoko váži prezidenta SR, ako hlavu štátu. Zákonnou povinnosťou RTVS ale je zabezpečiť, aby vystúpenie a obsah jeho posolstva nebol spojený s propagáciou konkrétneho prezidentského kandidáta. RTVS plne zodpovedá za rozsah a dosah svojho vysielania a dodržiavanie zákonov, ako aj interných pravidiel, osobitne počas prebiehajúcej kampane pred voľbou prezidenta Slovenskej republiky. V prípade, že dôjde k vzájomnej dohode podmienok vysielania príhovoru prezidenta Slovenskej republiky, RTVS poskytne priestor primeraný hlave štátu a jeho posolstvu občanom SR,“ píše televízia.

V prípade, že dôjde k dohode medzi RTVS a kanceláriou prezidenta, navrhuje televízia odvysielať príhovor Ivana Gašparoviča v stredu 26. marca po skončení spravodajskej relácie Správy RTVS. Na tento deň na čas 20:15 je pri tom naplánovaná posledná predvolebná debata kandidátov, tí by tak mali možnosť na slová súčasného prezidenta zareagovať.


Celé vyjadrenie RTVS k požiadavke prezidenta

Včera popoludní dostal generálny riaditeľ RTVS Václav Mika oficiálny list z kancelárie prezidenta Slovenskej republiky so žiadosťou na vytvorenie priestoru vo vysielaní RTVS pre vyhlásenie hlavy štátu Ivana Gašparoviča k nadchádzajúcim prezidentským voľbám.

RTVS požiadala Kanceláriu prezidenta Slovenskej republiky o spresnenie technických, realizačných, ale aj obsahových požiadaviek súvisiacich s prípravou a výrobou tohto typu formátu. Na strane druhej RTVS upozornila na dikciu zákona č. 46/1999 Z.z. o spôsobe voľby prezidenta Slovenskej republiky, o ľudovom hlasovaní o jeho odvolaní a o doplnení niektorých ďalších zákonov, ktorý okrem iného uvádza v paragrafe 15 ods. 10: „Vysielanie iných relácií s výnimkou spravodajských a publicistických relácií podľa odseku 9 a tých, ktoré sú venované kampani podľa odsekov 4 a 5, ktoré by mohli ovplyvniť hlasovanie voličov v prospech alebo v neprospech kandidáta, je počas kampane zakázané.“

Upozornila aj na záväzné Pravidlá volebného vysielania Rozhlasu a televízie Slovenska pre voľbu prezidenta Slovenskej republiky, ktoré prerokovala Rada RTVS. V tých sa okrem iného uvádza: „RTVS je pri príprave a vysielaní spravodajských a publicistických programov nezávislá. Vylučuje sa zásah politických, ekonomických, spoločenských a iných lobistických skupín do ich prípravy a vysielania. Okrem organizačných štruktúr RTVS nemá nikto vplyv ani právo rozhodnúť o zaradení alebo nezaradení spravodajského a publicistického programu do vysielania.“ V pravidlách sa tiež uvádza: „Spravodajské aj publicistické programy majú dôležitú informačnú úlohu pred obdobím kampane, počas kampane, ale aj počas volieb. Aj preto nie je možné udalosti zamlčať, no zároveň musí RTVS zabrániť tomu, aby sa stala nástrojom propagácie ktoréhokoľvek kandidáta, prípadne nástrojom na zverejnenie kompromitujúcich informácií o kandidátovi.“

RTVS si vysoko váži prezidenta SR, ako hlavu štátu. Zákonnou povinnosťou RTVS ale je zabezpečiť, aby vystúpenie a obsah jeho posolstva nebol spojený s propagáciou konkrétneho prezidentského kandidáta. RTVS plne zodpovedá za rozsah a dosah svojho vysielania a dodržiavanie zákonov, ako aj interných pravidiel, osobitne počas prebiehajúcej kampane pred voľbou prezidenta Slovenskej republiky.

V prípade, že dôjde k vzájomnej dohode podmienok vysielania príhovoru prezidenta Slovenskej republiky, RTVS poskytne priestor primeraný hlave štátu a jeho posolstvu občanom SR.

RTVS navrhuje odvysielanie v stredu 26.3.2014 po hlavnom spravodajskom formáte Správy RTVS vo vopred dohodnutom rozsahu. Návrh na uvedený vysielací priestor vychádza zo schválenej vysielacej štruktúry RTVS. Príhovor prezidenta SR by tak bol odvysielaný pred dlhodobo plánovanou záverečnou diskusiou oboch prezidentských kandidátov tak, aby v prípade potreby mali možnosť obaja reagovať na slová súčasnej hlavy štátu.

Čítať viac...
Nahor