Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Pikošky

Gašparovič si posťažoval na Kisku: „To nemá obdobu,“ zareagoval na Kiskovu komunikáciu cez médiá

Dosluhujúci prezident Slovenskej republiky, Ivan Gašparovič, prehovoril, prečo neprijal stretnutie s jeho nasledovníkom Andrejom Kiskom. Na budúceho prezidenta si aj posťažoval.

„Neviem, či je to obvyklé, aby úradujúceho prezidenta žiadali o stretnutie e-mailom, myslím, že to nikde vo svete nie je, i keď neskôr prišiel aj list,“ povedal v rozhovore pre agentúru SITA Ivan Gašparovič. Týmito slovami začína obhajobu svojho rozhodnutia, že nepríjme pozvanie na stretnutie s jeho nasledovníkom Andrejom Kiskom. Mailom mal pri tom dostať Gašparovič fotokópiu oficiálneho listu, ktorý mu neskôr aj doručili. „Ktorí prezidenti vo svete sa po voľbách takto stretli? Ja si nepamätám, že by sa Bush stretol s Obamom alebo že by sa stretol Chirac so Sarkozym či Sarkozy s Hollandom. To nie je nejaké obligo, že sa to musí,“ cituje prezidenta TA3.

Dosluhujúcemu prezidentovi sa však nepáčia ani ďalšie počínania Andreja Kisku. Posťažoval si aj na jeho odkazy prostredníctvom médií ohľadom vymenovania nového predsedu Najvyššieho súdu. Ak by bola pondelňajšia voľba úspešná, Gašparovič bol pripravený predsedu ešte vymenovať, podľa Kisku to bola úloha už pre nového prezidenta. S týmto názorom sa nakoniec stotožnilo aj združenie Via Iuris spoločne so zástupom právnikov. Gašparovičovi sa však Kiskov spôsob komunikácie cez médiá o tom, čo dosluhujúci prezident môže a čo nie, nepáčil. „To nemá obdobu,“ povedal.

Napriek tomu, že Gašparovič odmietol stretnutie s Andrejom Kiskom, nevylučuje neformálne stretnutie ešte pred jeho inauguráciou. Momentálne však dôvod na stretnutie nevidí: „V tejto fáze Vašej prípravy nevidím nutnosť osobne meritórne posudzovať politické otázky, o ktorých priebežne informujete prostredníctvom médií.“

Foto: SITA

Čítať viac...
Nahor