Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Aktuality

Najväčší Slovák: Finále dvojkou večera, hlasovanie Štefánik prevalcoval! S najmenej hlasmi Jánošík, pozrite si celé poradie

Sledovanosťou finále Najväčšieho Slováka výrazne zaostalo za prvým hlavným galavečerom na Nový rok.

Celoslovenská anketa, ktorá sa dočkala v priebehu svojho pôsobenia rozporuplných reakcií, je na konci. RTVS v stredu v priamom prenose odvysielala finále ankety Najväčší Slovák, ktorú nielen víťazstvom ale aj počtom hlasom prevalcoval Milan Rastislav Štefánik.

Z celkovo 108 229 hlasov ich získal až takmer 49-tisíc a pred druhým v poradí, Ľudovítom Štúrom, viedol o viac ako 30-tisíc hlasov. Vôbec najmenej SMS hlasov dostal Jánošík, ktorého predbehol aj jediný žijúci účastník finálovej desiatky, Peter Sagan.

Sledovanosťou anketa Najväčší Slovák výrazne neoslnila. Kým hlavný nominačný galavečer na Nový rok sledovalo 550-tisíc divákov s pozíciou lídra na trhu v univerzálnej cieľovke, finále ankety si pozrela prakticky polovica divákov, keď ho sledovalo 270-tisíc divákov s podielom 13,8 %. V celkovom počte divákov bol priamy prenos dvojkou na trhu. V komerčnej cieľovke Najväčší Slovák vo finále zaostal za priemerom Jednotky podielom 6,9 %. Rating sa vyšplhal na 2,3 %. Oproti novoročnému galavečeru v komerčnej cieľovke finále ankety zaznamenalo takmer iba tretinovú sledovanosť.

Prvomájový galavečer bol vyvrcholením ankety, ktorú spustilo RTVS na jeseň 2018. V prvej časti diváci mohli poslať hlas ľubovoľnej osobnosti. Do 1. 1. 2019 bolo známych sto osobností, ktoré sa
v diváckom hlasovaní umiestnili na priečkach 1 – 100, prvá desiatka pokračovala vo finálovej fáze ankety. Počas nej, od januára do 1. mája, odvysielala RTVS desať dokumentov a diskusií
o jednotlivých osobnostiach Top 10. V nej obhajcovia predstavili desať dôvodov, prečo práve ich osobnosť by sa mala stať tým najväčším Slovákom. Po subjektívnom dokumente nasledovala diskusia s odborníkmi, ktorí neraz polemizovali či vyvrátili dôvody obhajcu z dokumentu.

„Aj osobnosti z prvej desiatky boli a sú rozmanité a rôznorodé, zložité a protirečivé. Každá z nich má svoje pozitíva i negatíva a rovnako ako my teraz, ani oni vo svojej dobe neboli dokonalí. Jedno im však uprieť nemožno: schopnosť ísť húževnato za svojím cieľom, schopnosť prekonávať prekážky, stáť si za svojím presvedčením i vo chvíľach najťažších a, samozrejme, schopnosť inšpirovať a presadzovať svoje vízie. A my dnes žijeme ako suverénny národ vo vlastnom štáte vďaka nim. Nie sme, chvalabohu, uniformne jednotní, ani optimálni, ale naše denné polemiky nás zatiaľ stále posúvajú vpred a vyššie,“ povedal k ankete generálny riaditeľ RTVS, Jaroslav Rezník.

Výsledky hlasovania hlavnej časti ankety Najväčší Slovák (hlasovanie od 1. 1. do 1. 5. 2019)
1. Milan Rastislav Štefánik – 48 968 hlasov
2. Ľudovít Štúr – 18 596 hlasov
3. Anton Srholec – 10 935 hlasov
4. Andrej Hlinka – 6 996 hlasov
5. Cyril a Metod – 4 888 hlasov
6. Alexander Dubček – 4 575 hlasov
7. Gustáv Husák – 4 236 hlasov
8. Jozef Gabčík – 4 083 hlasov
9. Peter Sagan – 3 876 hlasov
10. Juraj Jánošík – 1 076 hlasov

Čítať viac...
Nahor