Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Aktuality

Fico skritizoval RTVS: Má ďaleko od verejnoprávnosti a objektivity! Zvyšovanie koncesií zastavené

Nateraz k zmene financovania RTVS nedôjde.

Téma, ktorá rozdelila koalíciu, bude musieť priniesť nové riešenie. Zvyšovanie koncesionárskych poplatkov, za ktoré sa postavil minister kultúry Marek Maďarič, je v tejto chvíli zastavené a najsilnejšia koaličná strana Smer bude hľadať alternatívne riešenie financovania RTVS. „Ak nepríde zo strany SNS nejaký námet, čo predseda strany Andrej Danko avizuje, že nepríde, tak my musíme prísť s niečím iným. Budeme sa baviť o niečom inom a tých možností je pomerne veľa,“ povedal Robert Fico v diskusii V politike na TA3. Odporca zvyšovania koncesií a predseda SNS Andrej Danko sa vyjadril, že návrh navýšenia koncesionárskych poplatkov nepodporí a radšej bude za to, aby dočasne zotrval v RTVS status quo.

V súvislosti s touto témou si neodpustil premiér poznámku smerom k RTVS. Neraz verejnoprávnu inštitúciu kritizoval napríklad aj za politické diskusie, ktorých bol súčasťou, teraz svoj názor potvrdil. „Keby ste sa mňa opýtali, budem na Slovenskú televíziu veľmi tvrdý, pretože má veľmi ďaleko od verejnoprávnosti a objektivity,“ povedal otvorene.

V tomto kontexte, kedy je téma vyšších koncesií zmrazená a hľadá sa nové riešenie, je ešte reálnejšie presvedčenie riaditeľa RTVS Václava Miku o tom, že v tejto chvíli nevidí veľa možností na zotrvanie vo funkcii aj v ďalšom funkčnom období. To aktuálne mu skončí po 5 rokoch v roku 2017. So samotnou RTVS okrem Fica nie je spokojný aj Andrej Danko, a tak podľa všetkého vzniká v parlamente vôľa po novom riaditeľovi. Vedomý si toho je aj samotný Mika. „V súčasnej podobe, aké by som mal šance a ako vyzerá financovanie, je to menej pravdepodobné, logicky,“ hovorí pre hnonline.sk o pravdepodobnosti ďalšej kandidatúry. „Okrem toho je tam politická realita. Ak nebude v parlamente jasné, že mám nejakú šancu, len si niečo dokazovať nemá zmysel,” dodáva.

Čítať viac...
Nahor