Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Aktuality

Fico poupratoval v RTVS aj TA3: Strižinca napomenul ako malé dieťa! (ako vyzerali diskusie Fica s Figeľom, video)

Premiér a odvolávaný podpredseda Národnej rady sa stretli v dvoch televíznych diskusiách. Takto to vyzeralo.

Horúca politická téma týkajúca sa Váhostavu aj tento raz ovládla politické diskusie. Ich hlavnými aktérmi sa stali aktuálne dvaja najväčší oponenti premiér Robert Fico a Ján Figeľ, ktorého chce predseda vlády zosadiť z postu podpredsedu Národnej rady. Dôvod je obvinenie zo zodpovednosti za aktuálnu situáciu okolo Váhostavu.

Obe diskusie mali silného spoločného menovateľa. Podobu relácie diktovali hostia. Najmä premiér sa výrazne angažoval do spôsobu, akým moderátori viedli diskusiu.

oravova

Najviac Robert Fico zasahoval do moderátorských vstupov Ľuby Oravovej počas relácie V politike. Od začiatku nervózna moderátorka nedokázala ani tento raz prevziať moc nad diskusiou a premiérom sa nechala pravidelne v kladení otázok prerušovať a zobrať si slovo. Fico niekoľkokrát pripomenul, aký čas ostáva do konca relácie, keď sa obaja hostia okamžite presúvali do RTVS, rovnako sa sám snažil určiť, kedy sa v diskusii otvorí téma riešení, ktoré navrhuje vláda. Práve v čase, keď chcela Oravová na popud predsedu vlády načať túto tému, najvýraznejšie pocítila Ficovu angažovanosť. Počas kladenia otázky ju totiž stopol a začal hovoriť sám. Oravová na svojom zámere zasiahnuť do diskusie viac netrvala a tak ako počas väčšiny relácie nechala premiérovi priestor.

Do RTVS obaja hostia meškali. Ako na úvod O 5 minút 12, ktoré odštartovalo skôr päť minút po dvanástej, uviedol moderátor Martin Strižinec, dôvodom bola nielen predchádzajúca diskusia v TA3 ale aj dopravná situácia v hlavnom meste. Po tejto správe sa už hlavnými postavami stali Fico s Figeľom, ktorí si prakticky diktovali podmienky diskusie.

Hneď v úvode pri tom premiér moderátora napomenul. „Ak dovolíte pán redaktor. Najprv vás poprosím, aby ste si odpustili svoje subjektívne pocity, že kto, čo, komu a podobne. Myslím si, že vašou úlohou je klásť otázky a dostať sa k nejakej pravde. Otázky môžete klásť, ale subjektívny pocity si nechajte sám pre seba,“ upozornil Fico Strižinca.

Robert Fico napomína Martina Strižinca, ako viesť politickú diskusiu

Ťažko si predstaviť, že by si podobnú poznámku nechal páčiť český líder medzi moderátormi politických diskusií, Václav Moravec, no Strižinec ani nemukol. Naopak, premiéra hneď na to nechal rozprávať približne osem minút, čo si neodpustil okomentovať Figeľ: „Pán redaktor, poprosím o tých desať minút takisto ako pán predseda.“ Strižinec len pritakal. Figeľ ešte niekoľkokrát počas diskusie naznačil, že jeho oponent dostáva priestor na dlhý monológ. Strižincovi sa však podarilo aspoň obsahovo diskusiu viesť a nenechal si zasahovať do otázok.

Čítať viac...
Nahor