Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Aktuality

Fenomenálny úspech Cibulkovej väčšina Slovákov nevidela: Prečo turnaj RTVS nekúpila?

Mnoho Slovákov pri Cibulkovej historickom ťažení byť nemohlo. 

Dominika Cibuková prepísala historické tabuľky už len kvalifikovaním sa na Turnaj majsteriek a úspech zaklincovala fenomenálnym víťazstvom vo finále, kde porazila aj svetovú jednotku. Napriek tomu, že už od skupinovej fázy išlo o historický úspech pre Slovensko, mnoho divákov prenosy sledovať nemohlo.

Mnohí to vyčítajú RTVS, ktorá podľa ich slov mala zápasy Cibulkovej zakúpiť. Telerozhlas pritom v minulosti aj ústami generálneho riaditeľa, Václava Miku, vyhlásil, že chce byť pri každom významom športovom úspechu Slovákov. Cibulkovej zápasy na Turnaji majsteriek však nekúpil.

RTVS to argumentuje tým, že práva na turnaj boli pridrahé, nakoľko ich mal zazmluvnený už iný vysielateľ. Zápasy vysielala stanica Digi Sport, ktorú však majú dostupnú iba abonenti Telekomu a Digi Slovakia. „Licenčné práva na vysielanie turnaja Masters v Singapure pre územie Slovenska získala iná televízia. Za jeden, maximálne dva zápasy zo Singapuru by sme teda museli ponúknuť neúmernú sumu, ktorá bola v danom momente nad rámec aktuálnych možností RTVS,“ vysvetlil PR manažér telerozhlasu, Juraj Kadáš.

RTVS neponúkla prednedávnom ani ďalší historický slovenský úspech, keď nebola pri triumfe chodca Mateja Tótha na Majstrovstvách sveta 2015 v Pekingu. V minulosti RTVS mimoriadne kúpila aj tenisové práva, dokonca na zápasy Dominiky Cibulkovej -pri jej historickom ťažení na Australian Open odvysielala semifinálový aj finálový zápas. V tomto prípade ale nemala prenosy kúpené žiadna voľne dostupná slovenská stanica, ich cena tak mohla byť nižšia.

RTVS však je schopná priplácať za športové práva, pustila sa už dokonca aj do cenovej vojny s komerčnými televíziami, ktorých pokrytie aj dostupnosť sú porovnateľné. Priplatiť napríklad mala za futbalový šampionát EURO 2016, o ktorý bol veľký záujem vďaka účasti Slovákov.

Čítať viac...
Nahor