Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie
Zdroj: Tomáš Nagy/Red Bull Content Pool

Pikošky

F1 na Nova Sport: Veľká novinka po pretekoch, potvrdený ďalší komentátor! O miesta prebehol boj

Známe sú prvé detaily, ako budú vyzerať prenosy F1 po návrate na Nova Sport.

Po takmer dekáde mení kráľovná motošportu televízneho vysielateľa na Slovensku a v Česku.

Od roku 2015 exkluzívne práva na vysielanie Formuly 1 a sprievodných sérií získala spoločnosť AMC Networks pre svoje športové stanice Sport 1 a Sport 2, na ktorých sa úroveň formulových prenosov posunula na novú úroveň.

Diváci sa totižto dostali k oveľa väčšiemu množstvu formulového obsahu.

Okrem kvalifikácie a prenosov F1 začala Sport TV na svojich staniciach vysielať aj priame prenosy všetkých tréningov, pričom pridala taktiež kvalifikácie a prenosy sprievodných formulových sérií F2 a F3. Do vysielania sa tiež dostalo viac komentátorov, keď televízia zaviedla nielen stabilné komentátorské dvojice, ale tiež dve audiostopy – slovenskú a českú.

Formula sa stala jedným z nosných športov Sport TV, aj po marketingovej stránke.

V uplynulom období sa však začala viac zameriavať na nákup práv na zápasy národnej futbalovej reprezentácie, o ktoré sa s ňou musela podeliť RTVS, a najvyššej hokejovej extraligy, ktoré získala sublicenciou postúpením práv od Jojky. V novom balíku si napokon Sport TV práva nepoistila a po deviatich rokoch sa s jedným z kľúčových športov rozlúčila.

Formula sa vracia k staronovému vysielateľovi na stanice Nova Sport, ktorá prenosy vysielala do roku 2014.

Zmena vyvolala u fanúšikov mnoho otázok.

Týkala sa ako rozsahu formulového obsahu, ktorý bol na Sport 1 a Sport 2 mimoriadny, ako aj úrovne vysielania či zloženia komentátorov, ktorá divákov zaujímala vôbec najviac.

Potvrdení traja komentátori

Na Nova Sport sa napokon presúva populárne česko-slovenské komentátorské duo Števo Eisele a Josef Král, ktorí aj mimo televíznej obrazovky vytvorili formulovú dvojicu Eisking.

Svojimi aktivitami stali najznámejšími miestnymi tvárami spojenými s F1, ktorým sa na Slovensko podarilo dostať aj bývalých jazdov Davida Coultharda či 2-násobného šampióna Miku Hakkinena.

Na Nova Sport bude niektoré prenosy spolukomentovať aj slovenský pretekár Richard Gonda.

Eisele priznal, že boj o komentátorské miesta bol veľký.

„Nebolo to samozrejmé, ako si niektorí myslia. Bol to tuhý boj, o miesto bol obrovský záujem zo všetkých strán. Zvlášť od tých, čo tvrdili, že to nechcú robiť…“ povedal v najnovšom Eisking podcaste. Na koho narážal, neprezradil.

Dlhoročný komentátor môže skončiť

Najstabilnejším komentátorom F1, ešte z čias jej vysielania na Nova Sport, je Tomáš Richtr. Televízne prenosy komentoval kontinuálne od roku 2008.

Ten pritom z Novy neodišiel s dobrou skúsenosťou. V roku 2014 dokonca sám ohlásil svoj koniec ešte skôr, ako televízia o práva na formulu prišla.

„Za posledné dva roky bolo cítiť, že rozvoj formuly v TV Nova nebol taký, aký by si fanúšikovia zaslúžili. V tohtoročnej sezóne napríklad neprebehla ani jedna porada realizačného tímu, čo v minulosti nebývalo. Televízia prechádzala vlnami dramatických škrtov. (…) Keď sa napriek vydanej energii prejavia tie škrty aj v príjmoch, dozrelo vo mne presvedčenie tento stres opustiť,“ povedal pred desiatimi rokmi v rozhovore pre iSport.cz.

Už legendárnou je príhoda, ako sa musel deliť o komentátorský plat.

„Som presvedčený, že okruhový motoršport nemôže komentovať jeden človek, preto som priviedol Pavla Fabryho a snažili sme sa presvedčiť vedenie Novy, že vo dvojici to má inú kvalitu. To sa nepodarilo, ale my sme sa rozhodli v tom pokračovať ďalej. Takže jeden z nás vždy komentoval preteky zadarmo.“

Richtr nemusel formulu komentovať už od roku 2015.

Po jej presune na Sport TV sa nakoniec na spolupráci dohodol s novým vysielateľom, postupne do tímu okrem iných pribudli aj Eisele s Králom.

Kým tí budú pokračovať, v Richterovom prípade sa o prestupe do Nova Sport nehovorí.

Naopak, v súvislosti s uplynutím 10 rokov od nehody Michaela Schumachera, od ktorej na jeho zdravotný stav uplatnila rodina mediálne embargo, sa objavil vo vysielaní CNN Prima News.

Nie je tak vylúčené, že Richtr ako komentátor F1 po 15 rokoch skončí.

Preberie všetky série

Formulovým vysielaním na Nova Sport však bude sprevádzať viacero komentátorov.

Nova totižto počíta s tým, že sa na jej športové okruhy presunie všetok obsah, na ktorý boli diváci zvyknutí. Fanúšikovia tak neprídu ani o sprievodné série či tréningy.

„Pevne verím, že mnohí hejteri cvaknú zubami, ale na Nova Sport budú všetky preteky F1, všetky tréningy, a taktiež prenosy F2 a F3,“ potvrdil verejne Eisele.

Vlastných komentátorov by mali dostať práve nižšie série, viaceré mená sa budú striedať aj na pozícii spolukomentátorov F1.

Chce najväčšiu šou, odhalená novinka

V novej ére na jej obrazovke sa formulový obsah stane pre Novu prioritou.

Rozmach popularity F1 v posledných rokoch bude chcieť najsledovanejšia televízia v Česku využiť na maximum, keď prináša veľký komerčný potenciál. Výsledkom však má byť ešte väčšia šou pre divákov, než na aký boli zvyknutí.

„Rokovania s Nova Sport boli absolútne profesionálne, kreatívne. Tľapli sme si hneď na druhom stretnutí a, možno to bude znieť zvláštne, ale honoráre sa riešili ako posledné. Celý čas sme všetci za jedným stolom riešili, ako z toho urobiť najlepší televízny športový projekt u nás v Česku a na Slovensku, čo vylepšiť,“ poznamenal v podcaste Eisele.

Priznal, že napriek veľkému progresu oproti minulosti malo pôsobenie na Sport TV svoje limity: „Predošlých 9 rokov bolo síce skvelých, ale aj sami diváci cítili, že niektoré veci nefungovali.“

Televízia s komentátorskou dvojicou bude predstavovať aj novinky, pričom jednou z najvýraznejších sa stane nový obsah po skončení veľkých cien.

„Máme pripravených veľa noviniek. (…) Neviem, čo všetko môžeme prezradiť, ale pribudne napríklad štúdio po veľkej cene,“ povedal Eisele. Samozrejmosťou by malo byť štúdio pred pretekmi F1.

Eisele s Králom sa chcú častejšie objavovať aj na samotných veľkých cenách.

Na koľko pretekov sa však budú môcť komentátori vydať, je aktuálne v rukách samotného manažmentu F1.

„Formula One Management (FOM) celú zimu spí a nikto nereaguje. Dúfame, že sa nám to napokon podarí, pretože je v jednaní, že by sme mohli byť na pretekoch o mnoho častejšie ako doposiaľ,“ prezradil Pepa Král.

Duo si od toho sľubuje viac zákulisného obsahu priamo z padoku, v ktorom majú tímy počas súťažného víkendu svoje zázemie a boxy.

„Vo všetkých smeroch sa snažíme presadiť to najlepšie – či už aby sme sa dostali k viac informáciám, alebo aby to divákov ešte viac bavilo,“ dodal Král.

Čítať viac...
Nahor