Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Aktuality

Exkluzívny pohľad: Takto Markízu skutočne ovplyvnilo DVB-T! Čo spôsobilo jej radikálny pád?

Markíza zaznamenala po opustení DVB-T masívny prepad čísel, o divákov však prišla celkovo.

Prvé dni nového roka priniesli mimoriadne turbulentnú zmenu v sledovanosti televízií. Markíza sa prepadla celodenne i v prime-time za Joj, pričom v pondelok v skupine 12+ skončila aj za Jednotkou. Horšie, ako toto postavenie, však pre televíziu vyznievajú priemerné čísla, ktoré vykazujú mimoriadny prepad.

Markíza pre odchod z terestriálu očakávala pokles sledovanosti, ktorý sa snažila zmierniť a skrátiť jeho trvanie intenzívnou kampaňou. Čím viac divákov sa jej totiž podarí dostať na platené spôsoby príjmu televízneho signálu, tým skôr sa začne jej situácia v peoplemetrovom meraní stabilizovať. Samotná televízia očakáva, že by k tomu malo dôjsť ešte v tomto roku.

Napriek tomu, že s istými stratami televízia rátala, prepad je nakoniec šokujúci. Podľa dostupných informácií sa penetrácia DVB-T v peoplemetroch pohybuje na úrovni okolo 12 %, no pokles Markízy je výrazne väčší. Ako sa nakoniec ukázalo, za nečakanými výsledkami nestojí len DVB-T, ako sa v médiách písalo. Aj keď anténa aktuálne značne pomáha Joj, jej hlavného konkurenta sama nepoložila.

Markíza totiž od nového roka stráca na všetkých platformách, a teda aj na tých, na ktoré jej odchod z antény vplyv nemá. Podľa našich informácií sa napríklad jej pondelňajší (2.1.2017) priemerný celodenný podiel vo všetkých domácnostiach, kde neprijímajú signál formou DVB-T (satelit, káblovka,…), mal dostať na úroveň 17 %. Spoločne so zarátaním DVB-T to pritom bolo 15,4 %. Terestriál tak vytvoril v pondelok rozdiel okolo 1,5 %, Markíza však oproti bežným priemerným celodenným výkonom padla v celkových číslach o 5 až 7 %. V prime-time bola situácia podobná, mimo DVB-T dosiahla Markíza priemerný podiel len 18,6 %, s ohľadom na terestriál to bolo 17,2 %.

Ešte zaujímavejšie je porovnanie čísel hlavných konkurenčných staníc. Joj v pondelok večer odchod Markízy z antény nepotiahol, keď v prime-time uhrala prakticky rovnaký výsledok v oboch meraniach. Bez DVB-T mala stratiť len pol percentuálneho bodu s výsledkom 19 %. Podobný rozdiel vo večerných číslach zaznamenala aj Jednotka. V celodennom meradle dosiahli obe stanice o vyše 1 % lepší výkon v meraní, ktoré zarátava DVB-T. Všetky výsledky sú sledované v skupine 12 – 54.

V rámci samotného programu sú rozdiely podobné. Televízne noviny vo všetkých domácnostiach, kde nesledujú televíziu prostredníctvom DVB-T, mali dosiahnuť podiel len cez 23 %. Pri zarátaní terestriálu to bolo pod 22 %. Pri Novinách mal byť rozdiel minimálny na úrovni pár desatín. Podobné rozdiely mali byť aj pri hlavnom večernom programe, keď Kameňák mimo terestriálu mal ísť tesne nad 17 %. Ako sme informovali, v celkových číslach uhral 15,7 %.

Z priameho porovnania tak vyplýva, že Markíze sa program prvých dní nového roka jednoducho nevydaril, prípadne do hry vstúpili iné príčiny. Začiatkom roka napríklad skončilo vysielanie viacerých staníc v SD kvalite na niektorých platformách. Nakoľko sa terestrika podpíše pod jej prípadný pokles, môže ukázať viac ako deň či dva. V súčasnosti však podľa všetkého viac do poklesu výkonnosti prehovoril samotný program, televízia pritom už od utorka nasadzuje do prime-time premiéry pôvodných programov Dobre vedieť!, Chart Show, Šťastný domov, Hviezdna párty či O 10 rokov mladší. Ešte na Silvetra tiež spustila kampaň na nový komediálny western Divoký Zapadákov, hneď skraja roka zaraďuje aj viacero filmových premiér.

Čítať viac...
Nahor