Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Aktuality

Exkluzívne: Televízne debaty môžu rozhodnúť voľby, čaká nás rekordný počet diskusií! Veľké špeciály na Markíze aj Joj

Viacerí sa zhodujú, že predvolebné debaty naberajú stále viac na význame pre výsledok volieb, pred ostro sledovanými a dosiaľ najmenej predvídateľnými parlamentnými voľbami ich bude v televízii najviac za dlhé roky. Prinášame vám veľký prehľad predvolebného vysielania aj s prvými informáciami o veľkých špeciáloch staníc.

V predošlých rokoch záujem o televízne politické diskusie klesal, až sa úplne vytratili z komerčných obrazoviek, teraz je trend presne opačný. Po tom, čo z hlavných televíznych staníc ostali vo vysielaní už len verejnoprávne O 5 minút 12 a V politike na TA3, sa v septembri 2018 Markíza po vyše polroku od vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej rozhodla pre návrat jej niekdajšej silnej značky Na telo, s ktorej vysielaním prestala na jeseň 2013. Eskalujúca politická situácia primäla k návratu politickej diskusie aj Joj, ktorá na jeseň 2019 po viac ako deviatich rokoch vrátila tento žáner na svoju obrazovku, keď uviedla formát Na hrane.

Práve pokrývanie politiky už oboma hlavnými komerčnými stanicami sa postará o to, že pred Parlamentnými voľbami 2020 dostanú diváci vôbec najväčší predvolebný servis v podobe diskusií. Na televíznych obrazovkách sa za posledné desaťročie objaví suverénne rekordný počet debát, ktorých súčasťou budú aj mimoriadné veľké večerné televízne diskusie.

Tie podľa našich informácií chystá každá jedna z najväčších televíznych staníc na Slovensku. Po dlhých rokoch sa tak, ako už oficiálne potvrdila, pridá Joj, pričom sa podľa všetkého stane, že sa budú v závere kampane počas horúceho volebného týždňa viaceré televízie prekrývať. Veľké debaty totižto spravidla dostávajú priestor v prime-time a bude tomu tak aj tentoraz.

Mimo klasického nedeľného Na telo, Markíza podľa našich informácií chystá v rámci svojho predvolebného vysielania priniesť celkovo štyri predvolebné debaty. V rámci pravidiel Rady pre vysielanie a retransmisiu si do nich pozve zástupcov parlamentných aj mimo parlamentných strán, či tých, ktorí v prieskumoch vykazujú menej ako päťpercentnú preferenčnú hranicu.

Markíza by so svojimi volebnými štúdiami mala začať v sobotu 22. februára. Prvé dve zo štyroch debát odvysiela v off-time v slote relácie Na telo, v sobotu a v nedeľu bude teda predvolebná debata začínať o 13:00. V tieto dni budú do relácie pozvaní zástupcovia strán s najnižšími preferenciami, televízia v minulosti povinnú diskusiu so zástupcami menej populárnych strán „odbíjala“ aj nasadením debaty do menej bolestivého času počas poobedného vysielania v priebehu pracovného týždňa, teraz ich nasadzuje cez víkendy, kedy je v off-time pri obrazovke výrazne viac ľudí. Nedeľné Na telo dokonca dosiahlo minulý týždeň v počte divákov úroveň podvečerného Nového bývania, ostatne reláciu sledovalo 425-tisíc divákov, Nové bývanie ich malo 451-tisíc. Na telo bolo mimo to na vyše trojnásobnom počte divákov, než koľko divákov sledovalo Markízu priamo v prime-time s jej večerným nedeľným filmom.

Záverečné dve debaty už budú patriť najexponovanejším politikom a stranám. V pondelok 24. februára a aj v utorok 25. februára odvysiela Markíza vyše hodinu a pol trvajúce diskusie, ktoré nasadí do hlavného vysielacieho času o 20:30. Pôjde tak o jej nosné kľúčové predvolebné debaty, v ktorých bude konfrontovať zástupcov strán s najvyššími preferenciami v prieskumoch. Ako aj v minulosti budú v štúdiu prítomní zástupcovia viacerých strán, pred štyrmi rokmi si Markíza pozývala po päť zástupcov. Poradie by mala určiť na základe prieskumu agentúry Focus, s ktorou Markíza pravidelne spolupracuje pri prieskumoch v relácii Na telo.

Harmonogram predvolebných diskusií Markízy
Parlamentné voľby 2020
sobota 22.2. o 13:00
nedeľa 23.2. o 13:00
pondelok 24.2. o 20:30
utorok 25.2. o 20:30 – záverečná debata predstaviteľov preferenčne najsilnejších strán, pozvaní lídri politických subjektov

V rovnaké dni aj čase chystá svoje finálne veľké predvolebné debaty vysielať aj spravodajská televízia TA3. Tá už potvrdila, že prinesie celkovo tri takéto kľúčové diskusie, ktoré odvysiela postupne od pondelka 24. februára do stredy v prime-time. Každý večer budú proti sebe stáť zástupcovia štyroch strán, zoradených podľa preferencií na základe prieskumu, ktorý si televízia nechala vypracovať agentúrou AKO. Detaily nižšie v článku o ďalšom predvolebnom vysielaní TA3. V pondelok sa vo večernej debate stretnú zástupcovia strán SNS, Most, Dobrá voľba a MKS, v utorok OĽaNO, Sme rodina, SaS a KDH a finálna debata prebehne v stredu s predstaviteľmi strán Smer, ĽSNS, Za ľudí a PS/Spolu.

Po tom, čo po takmer dekáde obnovila politické diskusie na svojej obrazovke, chystá veľké predvolebné debaty aj Joj. Ako už pre Denník N potvrdila, mimoriadne diskusie odvysiela v priebehu posledných dvoch týždňov pred voľbami. Podľa našich informácií by mala priniesť spoločne štyri predvolebné špeciály Na hrane, ktoré neprebehnú vo formáte dvojice ako tradične v relácii Na hrane, ale diskutovať v každej predvolebnej relácii budú viacerí zástupcovia strán.

Joj si pozve predstaviteľov všetkých kandidujúcich strán do parlamentu, poradie určí na základe prieskumu agentúry Polis, ktorý pre reláciu Na hrane pravidelne pripravuje prieskumy verejnej mienky. Diskusie by podľa prvých informácií mala vysielať okrem klasického štvrtka aj v utorky, pričom s večernými hlavnými debatami začne podľa najnovších informácií skôr, ako sa očakávalo. 

Aktualizácia: Podľa všetkého prvú debatu odvysiela už v utorok 11. februára, čím sa záverečná finálová debata uskutoční už vo štvrtok 20. februára. Pôvodne mala ísť v utorok 25. februára, kedy však svoju finálovú najočakávanejšiu diskusiu plánuje od 20:30 Markíza. Viac informácií vyššie. Zároveň v tieto prvé dni volebného týždňa budú záverečné večerné diskusie vysielať aj ostatné televízie, čím by sa natoľko prekrývali, že by do každej debaty nemohli prísť najžiadanejší zástupcovia politických strán. Joj si takýmto spôsobom v tradičnom slote Na hrane vytvorí priestor pre zastúpenie lídrov strán, ak príjmu pozvanie, ktoré sú na čele preferencií. 

Harmonogram predvolebných diskusií Joj
Na hrane – Voľby 2020
utorok 11.2. o 21:40
štvrtok 13.2. o 21:40
utorok 18.2. o 21:40
štvrtok 20.2. o 21:40 – záverečná debata, pozvaní lídri preferenčne najsilnejších strán

V prípade RTVS nateraz nasadenie večerných predvolebných diskusií nie je známe, pripravuje predvolebné štúdiá, v ktorých sa budú konfrontovať volební lídri strán. Po zverejnení detailov ich vysielania do článku informácie doplníme.

Vôbec ako prvá s riadnym predvolebným vysielaním začne spravodajská TA3, ktorá bude rekordmanom v počte predvolebných duelov. Tá sa rozhodla pripraviť každodenné diskusie, ktorých účastní budú zástupcovia 12 preferenčne najsilnejších strán. Ktoré strany to budú rozhodol exkluzívny prieskum agentúry AKO zverejnený v januári, ktorý si TA3 zaplatila. Do diskusií sa tak dostanú zástupcovia strán Smer, ĽSNS, Za ľudí, PS/Spolu, OĽaNO, Sme rodina, SaS, KDH, SNS, Most, Dobrá voľba a MKS.

Televízia dá celkovo priestor prvým 11 kandidátom z každej politickej strany. Na základe pozície na kandidátke (od čísla 11 až po volebných lídrov) sa budú stretávať vo vzájomnom súboji kandidáti z dvoch strán, pre každé kolo televízia nanovo vyžrebovala strany, ktoré budú proti sebe stáť. Vždy sú v diskusii kandidáti z rovnakého čísla na kandidátke, celkovo tak TA3 odvysiela 11 kôl diskusií až sa v tom poslednom proti sebe postavia volební lídri. Všetci tak mali prisľúbiť do debaty účasť. Každý kandidát dostane čas v debate 10 minút.

Vyžrebované dvojice pre duel volebných lídrov na TA3
Peter Pellegrini (Smer) – Tomáš Drucker (Dobrá voľba)
Boris Kollár (Sme rodina) – Michal Truban (PS/Spolu)
Mária Šofranko (OĽaNO) – Marián Kotleba (ĽSNS)
Árpád Érsek (Most-Híd) – Andrej Kiska (Za ľudí)
Andrej Danko (SNS) – Richard Sulík (SaS)
Alojz Hlina (KDH) – Gyula Bárdos (MKS)

TA3 s týmto kolom predvolebných duelov začína od soboty 8. februára. V prvý deň uvedie celkovo až šesť diskusií dvojice politikov, v nasledovných dňoch odvysiela vždy po štyri duely. Chystá ich vysielať denne, celkovo iba týmto súbojom vyčlení 11 hodín vysielacieho času. Debaty bude pritom vysielať v lukratívnom čase, pobežia v rámci pravidelnej Témy dňa, ktorá bude od spomínaného 8. februára až do konca duelov štartovať v skoršom čase už od 19:30. TA3 uviedla, že sa z pozície jedinej spravodajskej televízie na Slovensku rozhodla priniesť čo najväčší servis pre voličov pred voľbami.

So štruktúrovaným predvolebným vysielaním začne len krátko na to aj verejnoprávna RTVS. Tá podľa zákona musí dať vo svojom vysielaní priestor kompletne všetkým politickým subjektom, ktoré sa uchádzajú v týchto voľbách o priazeň voličov, spoločne ich je 25. Verejnoprávna inštitúcia pripraví celkovo osem sérií štrukturovaných rozhovorov, počas ktorých položí predstaviteľom všetkých strán rovnaké otázky. Odpovedať na ne budú lídri politických subjektov s cieľom predstaviť voličom vlastné postoje a predstavy spojené s výkonom funkcie poslanca a jeho možnostiach ovplyvňovať dianie v domácej aj zahraničnej politike.

S rozhovormi začne RTVS od pondelka 10. februára, vysielať ich bude denne, okrem víkendov. Pobežia tak do stredy 19. februára. Patriť im bude zakaždým čas od 16:25 na hlavnej Jednotke, vysielať ich v rovnaký deň bude aj hlavný rádiový okruh Rádio Slovensko, a to od 20:05. Každý deň sa predstavia traja lídri, v poslednej várke rozhovorov štyria. Ich poradie aj umiestnenie do jednotlivých dní bolo žrebované. V záverečnej fáze kampane bude aj RTVS vysielať veľké debaty, v ktorej sa budú navzájom konfrontovať viacerí lídri.

Harmonogram štruktúrovaných rozhovorov na Jednotke
Pondelok 10. 2. – Dobrá voľba, Smer-SD, Hlas pravice.
Utorok 11. 2. – Socialisti.sk, KDH, SaS.
Streda 12. 2. – Slovenské Hnutie Obrody, Maďarská komunitná spolupatričnosť, Hlas ľudu.
Štvrtok 13. 2. – Máme toho dosť!, Most-Híd, Práca slovenského národa.
Piatok 14. 2. – SNS, Demokratická strana, Sme rodina.
Pondelok 17. 2. – Solidarita – Hnutie pracujúcej chudoby, Starostovia a nezávislí kandidáti, PS-Spolu.
Utorok 18. 2. – Slovenská liga, 99% – občiansky hlas, Za ľudí.
Streda 19. 2. – OĽaNO, Slovenská ľudová strana Andreja Hlinku, Vlasť, ĽSNS.
Čítať viac...
Nahor