Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Aktuality

Exkluzívne: Prečo Dajto končí v DVB-T? V hre sú tieto dôvody! (aktualizácia, nové info)

Mužskú stanicu od mája Markíza sťahuje z voľne dostupného multiplexu.

V utorok večer sme vás informovali o ukončení šírenia stanice Dajto v 1. celoplošnom multiplexe, vďaka ktorému je kanál voľne dostupný pre približne 80 % územia Slovenska. Markíza o tom začala informovať divákov prostredníctvom craulu vo vysielaní mužskej stanice. Dajto z DVB-T vypadne od 1. mája, potvrdila to spoločnosť Towercom.

dajto oznam koniec v dvbt

Aktualizácia: Portálu Mediaboom.sk sa podarilo zistiť dva možné dôvody, prečo Dajto končí v DVB-T. Kým v prípade staníc Slovak Sport.TV 1 a Slovak Sport.TV 2, ktoré z multiplexu vypadli začiatkom februára, o tom rozhodol samotný Towercom, Dajto sa rozhodla z DVB-T stiahnuť samotná Markíza.

K téme: O voľne šírené Dajto príde tretina Slovákov! Známy je dátum ukončenia šírenia v DVB-T

Jedným z dvojice dôvodov môže byť to, o čom sa špekuluje už teraz, že sa Markíza nedohodla s Towercomom na ďalšej zmluve. Tá aktuálna končí 30. apríla 2015. Prevádzkovanie stanice v multiplexe si vyžaduje nemalé financie a je skutočne možné, že sa strany na cene nedohodli.

Druhým možným dôvodom má byť  zámer pretransformovať Dajto na platenú stanicu. Jej model by bol podobný ako v prípade detskej stanice Joj Group – RiK. V prostredí televízie sa hovorí o plánoch spraviť z Dajto pay tv, čím môže vypadnúť aj z ponuky niektorých operátorov, nakoľko by si za umiestnenie stanice v balíku programov museli šíritelia signálu platiť.

Čítajte viac: Markíza mala s DVB-T problém už pred časom: Menšie kanály vôbec zaradiť nechcela!

Podarilo sa nám tiež zistiť, že o pretransformovaní na pay tv zatiaľ nepadlo definitívne rozhodnutie. Stále je tak v hre aj možnosť, že bude Dajto naďalej v kategórii free tv.

Ak by sa z Dajto stala platená stanica, Markíza by urobila presne opačný krok ako Joj v prípade Senzi a Riku. Televízna dvojka priamo na začiatku oznámila, že si za stanice chce nechať platiť, v prípade Senzi postupne z plánu upustila. Líder, naopak, vybudoval novú stanicu na platforme free tv a za dva a pol roka vďaka silným akvizíciám a presunu niektorých programov zo zrušeného Foooru rozšíril povedomie o stanici a dosiahol slušný denný aj prime-time podiel. Aktuálne sa týždenné výkony Dajto hýbu okolo 4,5 – 5 % celodenne aj v hlavnom vysielacom čase. Patrí tak do top trojky najsledovanejších menších staníc na Slovensku.

Práve to by bol jasný argument Markízy voči operátorom, prečo si nechať za stanicu platiť. Nakoľko je Dajto najmä vďaka filmom v prime-time voľbou mnohých divákov, pri vypadnutí z balíka by ju postrádali. Časom by sa mohla stanica stať dôvodom v rozhodovaní, ku ktorému operátorovi zákazník pôjde.

Dajto začalo vysielať 20. augusta 2012 ako tretia stanica v portfóliu Markíza Group. Vznikla ako protipól k žensky orientovanej Dome. Do DVB-T Dajto vstúpilo 24. apríla 2013, v máji 2015 Markíze končí zmluva s Towercomom na šírenie Dajto v 1. multiplexe. Dajto sa postupne vyprofilovalo ako stanica s filmovou ponukou v prime-time či nepravidelnými športovými prenosmi z futbalu, pokru či boxu. Minulý rok tiež ponúkala väčšinu hokejových zápasov ZOH v Soči. Po zrušení štvrtej stanice Markíza Group, Fooor, 31. decembra 2013 prešli mnohé programy z komediálneho kanála práve na Dajto.

Čítať viac...
Nahor