Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Aktuality

Eurovoľby na obrazovke: Voľby naberajú na význame, nočné volebné štúdiá na viacerých staniciach!

Voľby do európskeho parlamentu sa už aj na Slovensku stávajú po fiasku s najnižšou účasťou dôležitou témou.

Posledné voľby do europarlamentu priniesli fiasko v účasti Slovákov, ktorá bola vôbec najnižšia spomedzi všetkých krajín Európskej únie. Médiá aj osobnosti sa po tomto nelichotivom fakte spojili vo väčšej propagácii a dôraz na eurovoľby sa začína približovať tomu, aký kladú na významné národné voľby.

Tak, ako sa vysielaniu k eurovoľbám venujú médiá viac už teraz, posilnia tiež svoje pokrývanie v čase a po voľbách. O priebehu volieb nielen na Slovensku, ale aj v ďalších krajinách Európskej únie, v ktorých sa hlasovanie koná v sobotu, prípadne skôr, budú informovať mimoriadne Správy RTVS 25. mája o 12:00 na Jednotke.

RTVS a Markíza zároveň pripravujú podobne ako k iným voľbám nočné volebné štúdiá. Ponúknu ich v nedeľu 26. mája od 23:00, a teda okamžite po zatvorení volebných miestností v posledných krajinách Únie. Špeciálne vysielanie k voľbám sa rovnako očakáva na spravodajskej TA3.

Moderátormi vysielania na Jednotke budú Tamara Lištiaková a Miroslav Frindt. Priblížia definitívne výsledky za Slovenskú republiku a priebežné výsledky aj za ostatné krajiny. Podrobnejšie ich rozoberú s analytikom Radovanom Geistom a politológom Jozefom Bátorom. O hlasovaní v niektorých krajinách a reakciách zo zahraničia budú informovať zahraniční spravodajcovia RTVS.

Na Markíze budú volebným štúdiom sprevádzať klasicky moderátori Zlatica Švajdová Puškárová a Michal Kovačič. V štúdiu privítajú riaditeľa agentúry Focus Martina Slosiarika a sociológa Michala Vašečku, ktorí budú analyzovať a komentovať výsledky eurovolieb bezprostredne po ich vyhlásení.

„Diváci sa v mimoriadnej relácii dozvedia, ako bude vyzerať nové rozloženie politických síl v Európskom parlamente. Naživo sa budeme spájať s novozvolenými slovenskými europoslancami, ako aj s našou redaktorkou Gabrielou Kajtárovou, ktorá bude počas celého víkendu monitorovať voľby priamo v Bruseli,“ povedal šéfredaktor spravodajstva TV Markíza Tibor Mattyašovský. Zároveň sa živým vstupom k voľbám prihlási aj Viktor Vincze v pondelňajšom Teleráne.

RTVS informácie k voľbám do europarlamentu prinesie aj v Ranných správach RTVS. Moderátorka Martina Jančeková sprostredkuje v pondelok 27. mája od 7:30 výsledky volieb v SR. Spolu s hosťami tiež oboznámi divákov Jednotky s novým rozložením síl jednotlivých politických skupín v 751 člennom Európskom parlamente.

Redaktori Rádia Slovensko budú pripravovať aktuálne informácie o eurovoľbách do všetkých Rádiožurnálov, rovnako do spravodajských vstupov. Naživo sa prihlásia zo Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán, Štatistického úradu SR, ako i z volebných miestností po celom Slovensku. Okrem toho sa poslucháči dozvedia zaujímavosti o histórii volieb do EP a redaktori prinesú reakcie politikov na najnovšie výsledky. V pondelok 27. mája sa v Rádiu Slovensko bude výsledkom hlasovania venovať aktuálna publicistika v reláciách – Z prvej ruky a K veci.

Eurovoľby prebiehajú v 28 krajinách, zúčastniť sa ich môže 400 miliónov voličov. Prebiehajú od 23. do 26. mája, na Slovensku si 14 europoslancov volíme v sobotu 25. mája.

Čítať viac...
Nahor