Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie
Zdroj: vysielanie TV Markíza

Sledovanosť

Emotívne Let´s Dance opäť ovládla seriálová hviezda! Markíza už pripravuje pokračovanie

Markíza uzavrela najúspešnejší ročník posledných rokov, tak vyrovnané finále šou ešte nezažila.

Let´s Dance spoznalo svojho deviateho víťaza.

Na Markíze skončila najnákladnejšia ťažisková šou, ktorá sa po rokoch opäť stala pravidelným televíznym formátom. Práve v tomto roku sa pritom postarala o jeden z najvydarenejších ročníkov.

Najvyrovnanejšie finále

Prejavilo sa to aj v priebehu samotného finálového večera 9. série, ktorý priniesol mnoho emócií.

Na parket ich priniesli samotní súťažiaci, medzi ktorými v tomto roku zafungovala nevšedná chémia.

Kým po predstavení kompletnej celebritnej zostavy tohto ročníka nezavládlo také očakávanie, ako pred rokom po ohlásení Maria Cimarra, tvorcom Let´s Dance sa napokon podarilo vyskladať výnimočne súdržnú skupinu celebrít a ich tanečných partnerov.

Pravidelne si to všímali aj diváci, ktorí vo veľkom aj po finále vyzdvihovali vzťahy medzi súťažiacimi a úprimné priateľstvá, ktoré sa preniesli tiež cez televízne obrazovky.

„My sa stretávame, my sa objímame, my sme radi spolu,“ povedal v záverečnej dokrútke 9. série jeden zo súťažiacich Ján Tribula. „Škoda, že sme museli vypadávať, že sme sa nemohli spolu pretancovať až do konca,“ doplnil ho Martin Novák.

Rovnako výnimočné boli aj tanečné výkony vo finále, ktoré ešte nikdy neboli tak vyrovnané.

Všetky finálové tanečné páry dostali od poroty absolútne zhodný počet bodov, čo sa v uplynulých ročníkoch nestávalo.

Každý pár si za tri súťažné tance odniesol dokopy 118 bodov, pričom úplne rovnako boli obodované aj samotné druhy tanca.

Finalisti zatancovali jeden tanec z minulých kôl, za ktorý všetci dostali plný počet 40 bodov. Každý pár ako druhý tanec povinne odtancoval argentínske tango, kde zas zhodne súťažiaci získali po 38 bodov. Posledným tancom bolo showdance, kde už opäť padali iba desiatky a všetci získali po 40 bodov.

Bodujú hviezdy aktuálnych seriálov

Aj deviate Let´s Dance na svojom konci potvrdilo dlhodobý trend.

V tanečnej šou sa pravidelne darí najmä aktuálnym televíznym hviezdam, pričom neraz sa na jej čelo dostávajú tváre populárnych seriálov. V roku 2021 šou ovládol Ján Koleník, ktorý v tom čase hviezdil v prvej sérii Druhej šance, o rok neskôr triumfovala Janka Kovalčíková, ktorá dlhodobo hrala v seriáli Oteckovia a po šou zamierila do Dunaja, k vašim službám.

Víťazom 9. série sa stala práve herecká tvár aktuálneho seriálového hitu Dunaj Jakub Jablonský, ktorý s tanečnou partnerkou Eliškou Lenčešovou získali najviac diváckych hlasov. Vo finále už o poradí súťažiacich rozhodujú iba sms hlasy, bodovanie poroty je iba poradné.

Druhé miesto obsadil Juraj Loj s Natáliou Horváthovou, na treťom mieste skončila Anna Jakab Rakovská s Jaroslavom Ihringom.

Od najslabších k víťazovi

Veľké víťazstvo zažila aj Jablonského tanečná partnerka.

Eliška Lenčešová sa tanečnej šou zúčastnila po tretí raz, pričom až pri svojej tretej účasti dostala po svojom boku partnera, s ktorým mohla pomýšľať na najvyššie umiestnenia.

V 7. sérii to síce dotiahla až pred brány finále so zápasníkom Attilom Véghom, do semifinále ich však dostala aj veľká popularita Végha u divákov či podobná úroveň tanečných výkonov jeho priamej konkurencie.

V 8. sérii tancovala Lenčešová s bývalým hokejistom Borisom Valábikom, s ktorým to dotiahla do siedmeho kola. V 9. sérii šou s Jakubom Jablonským rovno vyhrala.

Silný ročník

Vydarená séria sa prejavila aj na číslach sledovanosti.

Let´s Dance na začiatku jari 2024 zaznamenalo najlepší štart za posledné štyri série, keď 9. sériu rozbiehalo na ratingu 9,5 % s podielom na trhu 35,2 % v obchodnej skupine. Šou si vtedy pomohla výraznou akvizíciou v porote, keď v prvom kole hosťoval Facundo Arana.

Podobne úspešný štart zažila šou aj pred rokom, následne sa ale postupne prepadávala aj k najhorším výkonom v celej histórii vysielania. V 9. sérii takýto prepad nenastal a šou v celom priebehu dosahovala nadpriemerné podiely na trhu na úrovni 30 % s ratingami okolo 7,5 – 9 %.

Pre porovnanie, v rokoch 2017, 2021, 2022 a 2023 sa šou nad podielových 30 % dostala jeden jediný raz – pri štarte 8. série. V 9. sérii ju, naopak, jediný raz podliezla, aj to len o pár desatín.

V celkovom univerzálnom publiku šou pravidelne sledovalo viac ako pol milióna divákov, pričom spravidla zasiahla okolo milióna divákov pri nedeľných obrazovkách.

Let´s Dance tento rok dokonca prinieslo aj sledovanejšie vydanie v porovnaní s viacerými večermi v 5. sérii ešte z roku 2011. Rekord 9. série prinieslo veľkonočné piate kolo, ktoré vystrelilo na rating 10,8 % s podielom na trhu 35,4 % v obchodnej skupine. V univerzálnom publiku si ho pozrelo priemerne 624-tisíc divákov, čo bol taktiež najviac za niekoľko rokov.

Šou opäť strácala v záverečnej tretine.

Najslabší výkon 9. série dosiahlo siedme kolo v polovici apríla, ktoré priemerne sledovalo celkovo 515-tisíc divákov. V obchodnej cieľovke dosiahlo aj najnižší rating série 7,5 %, na ktorom sa už šou držala až do semifinále. Dovtedy dosahovala približne 8-percentné výkony a vyššie. Najnižší podiel na trhu v obchodnej skupine dosiahla v ôsmom kole výkonom 29,6 %.

V samotnom finále 9. série si už Let´s Dance polepšilo, keď dosiahlo priemerný rating 8,5 % s podielom na trhu 33 % v obchodnej skupine. Celkovo si finálový večer pozrelo priemerne 576-tisíc divákov v univerzálnej cieľovke.

Kým u mladších divákov šou oproti štartu stratila rating, v celkovom publiku končila prakticky na identických číslach, než na akých začínala. Prvé kolo 9. série totiž priemerne sledovalo 582-tisíc divákov.

Jubilejné Let´s Dance

Let´s Dance na Markíze nechýbalo tretí rok po sebe, pričom aktuálne je jej jedinou veľkou ťažiskovou šou v programe.

Televízny líder pravidelne prináša dva veľké televízne formáty do roka, po prepade sledovanosti programov Tvoja tvár znie povedome a Superstar sa však ostatné dva roky zameriava iba na realizáciu Let´s Dance v jarnej sezóne. Na jeseň bude druhý rok po sebe do pozície hlavnej šou sezóny stavať zábavný program Možné je všetko.

Markíza v práci na Let´s Dance pokračuje aj po skončení šou.

Televíziu úspech 9. série posmelil natoľko, že na jeseň uskutoční veľké turné po celom Slovensku, ktoré prenesie televíznu šou do slovenských miest. Zúčastnia sa jej známi porotcovia, moderátori aj viacerí bývalí súťažiaci Ján Koleník, Nela Pocisková, Jana Kovalčíková, Gabriela Marcinková alebo Adam Bardy. Ďalších televízia ešte predstaví.

Zverejnených je nateraz 8 miest, do ktorých Let´s Dance vycestuje, pričom v každom z nich už televízia pridávala nové termíny predstavení.

Istou by zároveň mala byť aj ďalšia televízna séria.

Markíza po úspechu programov neváha a čím skôr sa púšťa do ich pokračovania. Aktuálne je pritom motivovanejšia o to viac, že Let´s Dance čaká jubilejná 10. séria, ktorá môže pútať pozornosť divákov. Na televízne obrazovky by sa mala dostať na jar 2025.

Ako sme už informovali, televízia v prípade jubilejnej série môže siahnuť aj po netradičnom koncepte, v ktorom by sa na tanečný parket vrátili víťazi a finalisti bývalých ročníkov a zabojovali o titul najväčšieho kráľa a kráľovnej tanečného parketu.

Nahrávať tomu môže aj samotná aktivita s jesenným turné, keď sa viaceré bývalé tváre šou dostanú opäť do tanečnej formy.

Zdroje dát: oficiálne dáta zdroj PMT/KANTAR SLOVAKIA, tlačové správy TV Markíza, JOJ, RTVS, teletext, portály Stratégie.sk, Mediálne.sk, Aktuality.sk, Facebook, Instagram

Vysvetlivky k uvádzaniu televíznej sledovanosti
Obchodná (komerčná) cieľovka, mladí diváci - obchodná cieľová skupina divákov vo veku 13-55 rokov (od roku 2024). Do roku 2023 bola uvádzaná vo veku 12-54 rokov. Spravidla uvádzaný rating v percentách (%) a podiel na trhu v %;
Univerzálna cieľovka (celkové publikum) - všeobecná trhová sledovanosť divákov vo veku 12+, uvádzaný počet divákov v tisícoch a prípadne podiel na trhu v %.

Poznámka: Od jesene 2014 je do údajov sledovanosti započítavaná oneskorená sledovanosť, od januára 2017 "hostia". Od januára 2024 došlo k zmene obchodnej cieľovej skupiny.

Čítať viac...
Nahor