Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Aktuality

Dvojka sa mení: Pribudnú dokumenty, dramatická tvorba, rozšíri program pre deti!

Druhý kanál verejnoprávnej televízie, ktorý bol v minulosti zrelý na zrušenie, prechádza výraznou renesanciou. Na jeseň sa predstaví s novou štruktúrou. Pozrite si prezentáciu k zmenám na Dvojke.

Dvojku od jesene čakajú zmeny. Druhý televízny kanál RTVS prináša nové nastavenie štruktúry, pričom sa zameriava na hlavné programové piliere – premiéry pôvodných a akvizičných dokumentov, zahraničné a domáce športové podujatia, kvalitná dramatika – filmy a seriály a nakoniec programy pre deti. Zmeny sa dotknú štruktúry Dvojky naprieč celým vysielaním.

Nová popoludňajšia štruktúra

V pondelok až piatok dokumenty každú hodinu

  • 15.00 – slovenský dokumentárny seriál z archívu (v septembri zameranie na obdobie Štúrovcov)
  • 16.00 – zahraničný dokumentárny seriál, v piatok turistický magazín Televíkend alebo Extrémne v horách
  • 17.00 – slovenský dokumentárny seriál (v septembri: Vínne cesty Slovenska)

Sobota: obľúbené relácie Kapura, Farmárska revue, Halali, Test magazín, Herecké legendy (v septembri s Michalom Dočolomanským)
Športová nedeľa – vysielanie Fortuna Ligy a Tipsport Extraligy

Nová late prime-time štruktúra

Pondelok – štvrtok 22.00 Správy a komentáre a GBS+
(umelecký) pondelok – art magazín Umenie + hudobné programy
(diskusný) utorok – diskusná relácia Večera s Havranom (nové prvky: verejné nahrávania, zahraničné nahrávania, viac zahraničných hostí)
(archívna) streda – relácie Noc v archíve + Pred rokmi + Československý filmový týždenník
(alternatívny) štvrtok – alternatívne dokumenty

Nová hlavná večerná štruktúra

Každý večer: Večerníček a Veľké detské predstavenie (repríza každé ráno o 7:00)
Pondelok: Dokumentárny klub + nový dokumentárny seriál Spravodliví
Utorok: história + osobnosti
Streda: príroda + investigatíva
Štvrtok: cestopis + magazín VaT + veda a technika/Európska liga UEFA
Piatok –nedeľa: filmy, seriály a profilové formáty Família a Anjeli strážni

Premiéry pôvodných dokumentov

Dokumentárny klub (pondelok):
V tichu
(nedeľa 6. 9.) – film režiséra Zdenka Jiráskéhoo piatich osudoch židovských umelcov
Spravodliví (od 7. 9.) – 10-dielny dokumentárny cyklus vréžii Jaroslava Vojteka o Slovákoch, ktorí počas druhej svetovej vojny pomáhali Židom zachrániť sa pred holokaustom.
Eugéniovia (21. 9.) – film režiséra Pavla Štingla využíva unikátne archívne materiály, ktoré produkovala ideológia lepšej budúcnosti ľudstva, prináša nadčasové zamyslenie nad hranicou vedy a pavedy v minulosti, dnes aj v budúcnosti.

Investigatíva (streda):
Zamlčaná identita (9. 9.) –dokumentárny film režisérky Jany Pirohovej odhaľuje vzťah bývalého hlavného rabína Jeruzalema Jozefa Chaima Sonnenfelda so Slovenskom, jeho väzby na našu krajinu a príbuzenský vzťah so slovenskou novinárkou Ľubou Lesnou
Posledný portrét (16. 9.) –dokumentárny film (réžia Katya Krausová) o svetoznámom fotografovi Yurim Doicovi, ktorý pátra po osudoch svojej rodiny a židovskej kultúry na Slovensku.

Divoké Slovensko (1. 9.) –dokumentárny film Tomáša Hulíko nedotknutých krásach našej prírody vo svojej prirodzenej podobe.
Tak ďaleko, tak blízko (15. 9.) –nevšedný film Jara Vojteka z prostredia rodín s autistickými deťmi, ktorý odhaľuje každodennú náročnosť života s nimi.

Premiéry akvizičných dokumentov

Dokumentárny klub (pondelok):
Hankin kufrík -na začiatku tohto zaujímavého príbehu bol záujem istej japonskej učiteľky o holokaust. Snažila sa získať nejaký predmet, ktorý by v tejto súvislosti mohla vystaviť v miestnom múzeu. Týmto predmetom sa stal kufrík, na ktorom bolo meno Hanna Brady. Učiteľka so svojimi žiakmi začali pátrať po osudoch majiteľky kufríka a ich pátranie ich priviedlo až do Terezína.
Zvláštny let – dokumentárny film o švajčiarskom prístupe k ilegálnym imigrantom

História + osobnosti (utorok):
Bitka o Stalingrad, Vojna v Iraku, Nacistickí exulanti

Príroda + investigatíva (streda):
Universum: Universum: Planéta vrabcov, Universum: Sovia odysea, Universum: Svet vážok, Hollywood vo vojne

Cestopis + veda a technika (štvrtok):
Tradičná medicína vo svete, Vesmír dokorán

Seriálové a filmové víkendy

PIATOK
slovenská produkcia – Červené víno (september), Štúrovci (október)

Európske kino klub:

Futurologický kongres (premiéra) – Robin Wright (známa zo seriálu House of Cards) v hlavnej úlohe filmovej hviezdy, ktorej s pribúdajúcimi vráskami ubúdajú filmové úlohy. Dostáva možno poslednú veľkú ponuku -filmová spoločnosť chce naskenovať jej telo, pohyby i emócie a kúpiť si tak virtuálnu herečku, ktorá už nezostarne ani o deň. Po dvadsiatich rokoch sa vydáva na Futurologický kongres jednať o predĺžení zmluvy. Ocitá sa v animovanej zóne, kde každý môže byť, kým chce. Vizuálne fascinujúca adaptácia poviedky kultového autora sci-fi Stanislawa Lema, ktorá originálnym spôsobom kombinuje hraný a animovaný film, získala Európsku filmovú cenu za najlepší animovaný film a mnoho ďalších ocenení.

Predstav si – do Lisabonskej školy pre zrakovo postihnuté deti a mládež prichádza inštruktor Ian, aby im pomohol získať viac sebavedomia a samostatnosti. Jeho metódy sú však nielen nekonvenčné, ale aj nebezpečné. Čoskoro si získa dôveru študentov, ktorí sa odvážia vymeniť pokojné a bezpečné prostredie kliniky sa pulzujúce ulice metropoly.

Fraktúra – mladá učiteľka Anna Kagannastúpi do svojho prvého zamestnania v škole na chudobnom parížskom predmestí, ktoré je obývané najmä arabskými rodinami. Jej idealizmus je čoskoro konfrontovaný s nezáujmom študentov, ale aj skeptickými reakciami ostatných pedagógov. Jej židovská identita je pre niektorých v jej okolí tak isto tŕňom v oku.

SOBOTA
zahraničný seriál – od septembra Neznáme dejiny Spojených štátov Olivera Stona

Na križovatke SK/CZ v septembri:

Ďaleká cesta – film o osudoch zmiešaného česko-židovského manželstva  v rokoch nacistickej okupácie je dielom Alfréda Radoka, ktorý bol udalosťami holokaustu osobne postihnutý, zideologických dôvodov bol stiahnutý z distribúcie a obnovenej premiéry sa dočkal až na začiatku 90. rokov.

Transport z raja – adaptácia literárnej predlohy známeho spisovateľa Arnošta Lustiga prostredníctvom mozaiky ľudských osudov zachytáva ťaživú atmosféru ghetta, zároveň však ukazuje, že jeho nedobrovoľní obyvatelia ani v neľudských podmienkach nestrácali svoju dôstojnosť a dokázali sa vzoprieť.

Jahodové víno – film je adaptáciou literárnej predlohy AndrzejaStasiukaHaličské poviedky. Policajt Andrzejprichádza do zapadnutej dedinky v poľsko-slovenskom pohraničí, aby unikol pred civilizáciou, mestským životom a vlastnými tragickými spomienkami.

Filmový klub:

Post mortem (premiéra) – Mário pracuje v márnici v Santiagu de Chile a je bezhlavo zmilovaný do starnúcej tanečnice Nancy. Keď vypukne štátny prevrat, Nancy zmizne a Mário sa púšťa do zúfalého pátrania. Najskôr sa však musí vysporiadať s náporom obetí prevratu, ktoré zaplnili jeho márnicu. Chilský režisér Pablo Larraín patrí k najvýznamnejším latinskoamerickým režisérom súčasnosti a vo filme, ktorý bol nominovaný na benátskeho Zlatého leva.

Malé životné etudy (premiéra) – Robert Eroica Dupea (Jack Nicholson) sa dobrovoľne vzdal sľubnej kariéry. Keď sa dozvie, že jeho otec je ťažko chorý, vydá sa domov, aby ho navštívil. Tam je opäť konfrontovaný nielen s bohatstvom, ale aj so životným štýlom svojej excentrickej hudobníckej rodiny, ktorých sa dobrovoľne zriekol.

Rozhovor – Rafinovane vystavaný a technicky brilantný psychologický thriller amerického režiséra Francisa Forda Coppolu v hlavnej úlohe s Gene Hackmanom bol voľne inšpirovaný škandálom nelegálnych vládnych odposluchov, známym ako aféra Watergate.

NEDEĽA
zahraničný seriál Wallander (s Kennethom Branaghom)

Kino na Dvojke a divadlo v septembri:

Cudzí obed (premiéra) – film o tom, že i jedna banálna chyba nám môže zmeniť celý život, ktorý získal viac ako 20 festivalových ocenení po celom svete.

Divadlo nás baví: premiéra záznamu inscenácie Činohry SND Polnočná omša
Priamy prenos z jubilejného 20. ročníka odovzdávania cien DOSKY 2015 (20. 9.)

Čítať viac...
Nahor