Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Téma mesiaca

Dvojka s dokumentami o odchode Slovákov do zahraničia aj migrácii

V ďalekom Nórsku sa odohráva dej celovečerného dokumentu Nový život, ktorý tri roky natáčal filmársky tím režisérky a producentky Tiny Diosi v Škandinávii aj na Slovensku. Aktuálnu tému odchodu Slovákov za prácou do zahraničia zobrazujú filmári s dôslednou vernosťou prostredníctvom početnej komunity Slovákov v nórskych fjordoch, kde v druhom najväčšom mäsokombináte krajiny tvoria až polovicu zamestnancov. Diváci ho uvidia vo štvrtok 21. decembra o 21:00 na Dvojke. Na snímke sa podieľala spoločnosť Furia Film Plus a RTVS v spolupráci s Kontrafilm Praha za finančnej podpory Audiovizuálneho fondu.

Zatopené je dokumentárny film režisérky Sone G. Lutherovej o osude ľudí a ich kaštieľa v Parížovciach. Niektoré jeho časti pretrvali naprieč stáročiami, ostatné zaliali vody Liptovskej Mary. Pre potomkov jeho posledných majiteľov – rodiny Steinovcov, je kaštieľ spomienkou na stratenú minulosť. Pre múzejníkov zase fénixom, ktorý povstal z mútnej vody, pýchou Liptova. Film RTVS, spoločnosti AH Production a Slovenského filmového ústavu je zároveň odrazom spoločenských premien na Slovensku v 20. storočí. Dvojka ho uvedie v piatok 22. decembra o 21:00.

O strete dvoch odlišných svetov a civilizačných hriechov, ktoré nezvratne ovplyvňujú ľudské životy, rozpráva snímka Sedem hriechov civilizácie. Režiséri Ľubomír Viluda a Ivan Kršiak ju nakrúcali štyri roky v Keni. Koprodukčne na nej spolupracovala RTVS. Hlavnými hrdinami sú najmä Slováci, ktorí v Keni našli svoj trvalý či prechodný domov, alebo do tejto africkej krajiny prichádzajú ako turisti. Sú tak konfrontovaní s teroristickými útokmi či klimatickou zmenou, ktoré už nie sú len otázkami budúcnosti. Navyše sa Európou prevalila migračná vlna, takže tento problém sa stal našim spoločným. Snímka hľadá odpovede na otázky, čo môžeme urobiť, aby títo migranti mohli a hlavne chceli zostať doma, tam pracovať a žiť lepšie ako doteraz.

Film získal tento rok hlavnú cenu na medzinárodnom filmovom festivale World Documentary Awards v Indonézii ako aj ocenenie za najlepší zvuk. Dvojka ho odvysiela v sobotu 23. decembra o 20:00.

Čítať viac...
Nahor