Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Téma mesiaca

Dvojka cez leto: Tour de France, Dejiny aj folklórne festivaly

Letná štruktúra Dvojky je koncipovaná s cieľom poskytnúť divákom počas letných dovolenkových dní príjemný oddych, zábavu aj obohatenie poznania o prírode, spoločnosti, našej histórii. Vysielanie zároveň rámcujú významné výročia – 100 rokov od vypuknutia 1. svetovej vojny a 70. výročie SNP.

Začiatkom júla si pripomenieme sviatok Cyrila a Metoda tradičným Večerom ľudí dobrej vôle (4. 7. z Ružomberka) a od 2. do 4 júla do vysielania  zaraďujeme premiérovú 3-dielnu dokumentárnu sériu z vlastnej produkcie – Misia bratov Konštantína a Metoda. Počas prvého júlového víkendu  sprostredkujeme divákom aj atmosféru jubilejného 60. ročníka nášho najstaršieho folklórneho festivalu Východná.

Prázdninujúcim deťom patria rána v rámci Leta s telkou a letné podvečery s deduškom Večerníčkom a Veľkým detským predstavením. Po jarnej sezóne nabitej vrcholnými medzinárodnými športovými podujatiami, ktoré zasiahli do vysielania večerného detského bloku – poskytne leto deťom od 2. júlového týždňa stabilný vysielací slot (MS vo futbale v záverečnej fáze budú dominovať na Jednotke.)

Popoludnia v júli sú vyhradené očakávaným a obľúbeným prenosom z cyklistického Tour de France. V auguste ponúkneme v tomto čase v dennej periodicite Obrázky z prírody, cyklus dokumentov o architektúre A3um a v premiére turisticko-poznávací cyklus Od východu na východ. Augustové podvečery budú patriť seriálovej TV dramatike (Biela voči oblohe, Ako divé husi, Alžbetin dvor, Život bez konca, Povstalecká história). Vždy v sobotu v rámci nového okna „DEJINY“ prinesieme tematický dokument – v júli zameraný na 100-ročnicu 1.svetovej vojny (Vojnové denníky 1-4) a v auguste – pôvodné TV-dokumenty s tematikou SNP (SNP 1944, Posledná misia, Kalište, Povstanie).

V stredu sme vytvorili okno DEJINY – špeciál – k 70. výročiu SNP – počas celého leta bude vyhradené diskusiám na tému SNP – neznáma história. V nadväznosti na tému diskusie budú zaradené dokumenty s povstaleckou témou. Počas posledného augustového víkendu bude výročie SNP hlavným programovým obsahom – s filmami, dokumentmi, špeciálne koncipovanou Nocou s povstaleckým archívom a priamym prenosom z Banskej Bystrice s Večerom poézie povstaleckých básnikov – Vlčia stráž v podaní mladých spevákov.

Každý večer po 21:00 počas celého leta pozveme divákov Dvojky do Letného kina a prinesieme výber repríz aj premiéry filmov európskej, slovenskej, českej aj svetovej produkcie. Počas leta tak diváci uvidia vyše 50 pozoruhodných filmov (napr. – Hlava XXII, Rozhovor, Tri sezóny v pekle, Lúpež po taliansky, Občan Kane, „Dobří holuby se vracejí“, Jahodové víno, Modelky, Psie dni, Smiem prosiť, Podozrenie, Kennedyovci, Borgiovci – premiérová 3.séria…, ). Medzi nimi aj filmy k výročiam – 1.svet. vojne (Anjel milosrdenstva, Živý bič, Cesty slávy, Žalujem, Fragmenty) a 70. SNP ( Smrť chodí po horách, Slnko vychádza nad Prašivou, Polnočná omša, Zvony pre bosých, Tvár v rose, Pieseň o sivom holubovi, Rozhovor s nepriateľom).

Tour de France (5. 7. – 27. 7.)
Letné folklórne festivaly (priamy prenos z Východnej– 6. 7., záznamy – nedeľa popoludní – Heľpa, Detva, Terchová)
Programy pre deti – Leto s telkou – 8:30
Večerníček a Veľké detské predstavenie (večerné pásmo rozprávok) 18:45

100. výročie vypuknutia 1.svetovej vojny (júl)
dokumenty: Vojnový denník 1-4 – sobota 20:05
filmy: Živý bič, Anjel milosrdenstva, Cesty slávy, Žalujem, Fragmenty

70. výročie SNP (júl-august)
Diskusie SNP – neznáma história (streda 20:05)
dokumenty: sobota 20:05 –  SNP 1944, Posledná misia, Kalište, Odchádzanie
filmy: Polnočná omša, Pieseň o sivom holubovi, Zvony pre bosých, Rozhovor s nepriateľom
TV-filmy: Deň, ktorý neumrie, Tvár v rose, Smrť chodí po horách, Ako sa Vinco zaťal
Noc s povstaleckým archívom

Viac o letnom programe Jednotky: RTVS predstavila letný program: Naj dedinku bude moderovať Nikodým s Brychtovou

Porovnanie štruktúr v lete: Jednotka vs. všetky stanice Markízy a Joj

TS RTVS

Čítať viac...
Nahor