Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Aktuality

Dusno v priamom prenose RTVS: Frešo sa pustil do moderátorky, televíziu obvinil z manipulácie!

Stredajšie Správy a komentáre na Dvojke priniesli kritiku hosťa smerom k autorom relácie. Paradoxné je, že pochybila ako RTVS tak aj Frešo.

Téma voľba šéfa Najvyššieho kontrolného úradu je živá už niekoľko rokov a teraz je opäť na pretrase. V hre sú až traja opoziční kandidáti, ktorých prišli v stredu do relácie Dvojky Správy a komentáre zastupovať traja opoziční poslanci – Pavol Zajac z KDH, Štefan Kuffa z OĽaNO a Pavol Frešo z SDKÚ-DS.

Moderátorka relácie Marta Jančkárová musela v jej priebehu čeliť ostrým výtkam zo strany šéfa SDKÚ-DS. Všimol si to portál Medan.sk. Frešo kritikou rovno otvoril svoj priestor v diskusii, keď sa mu nepáčilo už spracovanie úvodnej reportáže zo začiatku relácie. Tá bola zároveň aj súčasťou hlavných Správ RTVS.

Frešo označil za chybu vyjadrenie redaktorky Zuzany Hanzelovej, ktorá hovorila o Marošovi Žilinkovi ako kandidátovi 8 opozičných strán. „Neviem, o akých ôsmich stranách hovoríte. Ja vás nechcem dostať do nepríjemnej situácie, že ich vymenujete, lebo ich nebudete vedieť dopočítať, nevyjde vám osem,“ povedal Frešo Jančkárovej. Tá sa do rátania ani nepustila a Hanzelovej vyjadrenie obhájila tým, že redaktorka takto „súhrnne nazvala“ skupinu poslancov. Frešo však odmieta ako politickú stranu v tomto prípade rátať napríklad Sieť, „ktorá tam má dvoch poslancov“.

Problém Frešo našiel v rámci reportáže aj pri interpretácii kandidáta Karola Mitríka ako čisto jeho nominanta. Zdôraznil to aj Ľudovít Kaník, ktorý dostal v reportáži priestor. „Momentálne je to nominácia Pavla Freša nie SDKÚ-DS,“ povedal Kaník v príspevku. Frešo v štúdiu zdôraznil, že Mitrík je kandidátom strany, ale bez podpory Kaníka, ktorý sa pridal k väčšine opozície.

Druhý konflikt nastal, keď sa Jančkárová rozhodla konfrontovať Freša s jeho vyjadrením, že sa nestretol s Robertom Ficom, aby riešil otázku voľby šéfa NKÚ. Do vysielania réžia pustila záznam z relácie O 5 minút 12 zo 7. apríla 2013, kedy sa v diskusii stretli Fico s Frešom. Premiér vtedy verejne vyhlásil, že mal za ním Frešo niekoľkokrát prísť osobne preberať kandidáta na post  šéfaNKÚ. Len pripomíname, že v tom čase bol ešte Frešo na čele SDKÚ-DS lídrom opozície.

[quote]„Tri alebo štyrikrát sme sa súkromne stretli kvôli voľbe šéfa NKÚ. Tri alebo štyrikrát ste nás žiadali, aby sme zablokovali hlasovanie pokiaľ ide o voľbu kandidáta SaS a dali ste konkrétne meno za SDKÚ, o ktorom sme sa bavili ako o predsedovi NKÚ. Tri alebo štyrikrát súkromný rozhovor, tri alebo štyrikrát ste povedali, že ste viazaný teraz nejakými dohodami, ale že nemôžeme zvoliť predstaviteľa SaS.“
vyjadrenie Roberta Fica, ktoré má usvedčovať Pavla Freša zo súkromných stretnutí s premiérom o voľbe šéfa NKÚ, relácia O 5 minút 12 (7. 4. 2013)[/quote]

Redakcia zároveň v Správach a komentároch odvysielala Frešovu reakciu, no nie celú. „Tri alebo štyrikrát ste vy mňa volali na súkromný rozhovor, ako to budeme riešiť. Tri alebo štyrikrát,“ odznelo z jeho vyjadrenia. Zvyšok už televízia nepustila. Vyznelo tak, že Frešo nepoprel stretnutia, len poupravil, kto ich inicioval. To však nebola pravda.

Čítajte aj: Konflikt Freša v RTVS mal dohru: Od Jančkárovej dostal prekvapivý odkaz!

Frešo sa okamžite ohradil. Paradoxom je, že aj vtedajšiu reláciu O 5 minút 12 viedla Jančkárová a tak kritiku smeroval rovno k nej. Vytkol, že bolo jeho vyjadrenie odstrihnuté a dožadoval sa dovysielania celej reakcie. Jančkárovú presviedčal, že ďalej vysvetľuje, kedy k týmto stretnutiam došlo. „Toto je hrubá manipulácia. Prečo ste ma nenechali dopovedať? Ja som vtedy povedal, že to bolo presne na tých miestach, kde sme sa stretli v takýchto reláciách. Vaši pracovníci videli, keď po týchto reláciách sme išli normálne a s premiérom som sa rozprával. A ja som sa toho dovolával, že žiadne iné stretnutia neboli,“ namieta Frešo.

Jančkárová Freša ubezpečovala, že k žiadnej manipulácii nedošlo a ďalej na zázname nehovorí, kde stretnutia prebehli. A to bola aj pravda. Frešo vo svojom vyjadrení v O 5 minút 12 totiž iba krátko poprel, že k nim vôbec došlo.

[quote]“Tri alebo štyrikrát ste vy mňa volali na súkromný rozhovor, ako to budeme riešiť. Tri alebo štyrikrát. Tri alebo štyrikrát som vám toto odmietol. Taká je realita. Ja rozumiem, že ste v úzkych, ale taká je realita, že som vám to odmietol.
reakcia Pavla Freša na slová Roberta Fica, že spolu absolvovali niekoľko súkromných stretnutí, relácia O 5 minút 12 (7. 4. 2013)[/quote]

Ďalej sa už Frešo v O 5 minút 12 k týmto stretnutiam ani nevrátil a ani nepriznal, že k nejakým došlo po skončení podobných diskusií. Frešo si tak odporuje. Kým dnes už akési stretnutia pripúšťa, no odvoláva sa na vyjadrenie z roku 2013, kde mal upresniť, že k nim došlo len niekde na chodbách, v skutočnosti pred dvomi rokmi zmienku o stretnutiach celkovo poprel. Zároveň ale nebola pravda, keď moderátorka Marta Jančkárová vyhlásila, že o súkromných stretnutiach s Ficom hovoril v O 5 minút 12 Frešo. Prišiel s nimi totiž premiér a Frešo toto jeho vyhlásenie, ako už odznelo vyššie, poprel.

Kľúčové záznamy z témy

Správy a komentáre 13. 5. 2015prelink na video
00:43 – reportáž Zuzany Hanzelovej
06:38 – Pavol Frešo kritizuje reportáž
12:55 – Jančkárová otvára tému súkromné stretnutia Freša s Ficom, následne je odvysielaný záznam z O 5 minút 12, ktorý začne Frešo kritizovať

O 5 minút 12 7. 4. 2013prelink na video
59:50 – Robert Fico vyhlasuje, že sa s ním Frešo súkromne stretol pre voľbu šéfa NKÚ. Nasleduje Frešova reakcia, kde to popiera

Čítať viac...
Nahor