Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Televízia

Dusno a rezignácie v Českej televízii: Redaktori správ sa búria proti údajným manipuláciám!

Zemetrasenie nezažívajú iba naše najväčšie komerčné televízie Markíza a JOJ, ale aj česká verejnoprávna televízia. Začiatkom tohto týždňa sa 23 redaktorov správ ČT začalo búriť proti manipuláciám v spravodajstve, ktoré sa podľa Mediaguru.cz mali týkať predvolebného vysielania ČT 24 a úpravy reportáží v prospech Miloša Zemana a strany SPOZ (Strana Práv Občanů ZEMANOVCI). Podporu súčasnému riaditeľovi spravodajstva Zdeňkovi Šámalovi a šéfredaktorovi spravodajstva Petrovi Mrzenovi, ktorý mal byť za zásahy v prospech strán blízkych Zemanovi zodpovedný, vyjadrilo podporu 61 redaktorov.

Problémovou má aj byť spolupráca s PR agentúrou Bison & Rose, ktorá zasiela články médiám. Dusno v ČT si vyžiadalo už prvú rezignáciu, z postu zástupcu šéfredaktora spravodajstva ČT odstúpil Adam Komers. „Nefunguje toto náhodne odkryté prepojenie aj opačným smerom, teda, že sa klientelistické záujmy PR agentúry Bison & Rose cez šéfeditora Františka Lutonského nekontrolovane dostávajú do vysielania ČT24, bez toho, aby to redaktori, ktorí na takej agende môžu pracovať, vôbec tušili?“ cituje pasáž z Komersovej rezignácie portál Lidovky.cz.

V štvrtkovom vydaní českých Hospodárskych novín bol uverejnený článok redaktora ČT Michala Kubalu, ktorý spochybnil sťažnosť 23 redaktorov. Do redakcie HN však mal byť článok odoslaný Janou Lutonskou z mailu, ktorý patrí agentúre Bison & Rose. Redaktor ČT František Lutonský (manžel Jany Lutonskej, ktorá pre PR agentúru pracuje) obviňuje Komersa z umelo vytvoreného napätia, ktoré nepredviedol po prvý raz. „Televíznu krízu sme tu už mali a Adam Komers bol jej hovorcom. Kavčí hory sa z nej spamätávajú dodnes,“ povedal pre MF Dnes Lutonský. Generálny riaditeľ ČT, Petr Dvořák, zvolal verejné zasadnutie Rady ČT a sľúbil vytvoriť nezávislú skupinu zloženú zo zástupcov médií, akademickej sféry a mediálnych odborníkov, ktorí by sťažnosť posúdila. Ako ďalej informuje portál Mediaguru.cz, zároveň zadal spustiť vnútorný audit. Online záznam zo zasadnutia priniesol portál Digizone.cz. K situácii sa po zasadaní rady oficiálne vyjadril aj riaditeľ spravodajstva Šámal.

Čítať viac...
Nahor