Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie
Zdroj: vysielanie TV Markíza

Pikošky

Dunaj po finále: Tragédia u Kučerovcov, Klausovci na kolenách! Kedy sa vráti a čo bude ďalej?

Vysielanie uzavrel posledný seriál jarnej sezóny, v ohrození života sú viaceré postavy.

6. séria Dunaja, k vašim službám sa skončila.

Aj v tretej vysielacej sezóne uviedla Markíza po dve série svojho dobového seriálového hitu, ktoré dostali doteraz najviac epizód. Každá mala po 21 častí, vďaka čomu televízia naplnila priania viacerých divákov dožadujúcich sa dlhšieho vysielania Dunaja. Túto jar zo všetkých seriálov na trhu napokon vyvrcholil ako úplne posledný.

Dunaju sa pritom u divákov naďalej mimoriadne darí.

Rekordy Dunaja vyvrcholili túto jar

Práve počas končiacej jarnej sezóny 2024 jeho popularita kulminovala, keď si pripísal historicky najvyššie výkony sledovanosti od svojho minuloročného štartu.

Úspech Dunaja mal od jeho prvej sezóny stúpajúcu tendenciu, definitívny boom zažil minulý rok na jeseň. Vďaka napínavému prelomu medzi sériami aj otvorením dramatickej linky so sériovým vrahom divácka vlna vrcholila až na začiatku tohtoročného vysielania.

Absolútne rekordy padali ešte počas 5. série.

6. februára 2024 zaznamenal seriál doteraz najvyšší rating 9,8 % vo vynovenej obchodnej cieľovke, v rovnakom čase prepisoval aj maximá v celkovom publiku. Najprv v rovnaký deň s 558-tisíc divákmi a neskôr 13. februára 2024 s až 566-tisíc divákmi v univerzálnej cieľovej skupine vyjadrujúcej všeobecnú popularitu programov.

Dunaj po týchto rekordoch vôbec po prvý raz od svojho štartu mierne klesal, stále sa však drží na vysokých nadpriemeroch. Jeho ratingy sa najčastejšie pohybovali medzi 8 – 9 % s vysokými podielmi na trhu okolo 27 – 30 % v obchodnej skupine.

Najvyšší trhový podiel v uplynulej jarnej sezóne dosiahol v samotnom finále 20. júna, kedy vystrelil na hodnotu 31,6 %.

V univerzálnej skupine sa celú sezónu Dunaj držal nad 500-tisíc divákmi. Pre porovnanie, pred rokom na jar 2023 ho spočiatku spravidla sledovalo okolo 400-tisíc divákov.

Pád, pôrod a streľba

Vo finále 6. série Dunaja veľké šťastie striedali tvrdé údery.

Mimoriadne rušný deň zažili Kučerovci.

Klára (Kristína Svarinská) sa už vo vysokom štádiu tehotenstva pripravovala rolu matky, pričom neľahkou skúškou si prešla počas stráženia detí Ireny (Barbora Andrešičová) a Imricha (Ivan Šándor). Malý Oto (Šimon Silaj) neposlúchal jej príkazy a na hojdačke sa šantil natoľko, až z nej spadol a spôsobil si úraz hlavy.

Kučerovci hrali o čas, pričom o osude školáka rozhodovala okamžitá operácia hlavy. S tou však v nemocnici ešte nikto nemal skúsenosť, až na Alberta (Ján Dobrík), ktorý sa však už pripravoval na odvelenie do vojny. Na nátlak rodiny napokon zasiahol Anton Holubec (Filip Tůma), ktorý sa nedokázal prizerať blížiacej sa tragédii a zariadil Albertov návrat. Operácia napokon dopadla dobre, no stresujúca situácia si vyžiadala svoju daň.

Šok totiž u Kláry vyvolal predčasný pôrod, na ktorý nebol nikto pripravený. Napokon musela svojho potomka priviesť na svet v dome Kučerovcov, v opatere jej kedysi úhlavnej nepriateľky Edity (Zdena Studenková).

Aj táto dráma mala šťastný koniec a Klára porodila zdravého syna.

Kým Rudolf (Emil Horváth) s Kláriným otcom Ernestom (Ady Hajdu) začali vo veľkom oslavovať príchod nového člena rodiny, ani netušili, že v rovnakom čase o jedného práve prichádzajú…

Počas Klárinho pôrodu prebiehala tajná akcia odboja, o ktorej sa vďaka Ester (Veronika Lackovičová) dozvedel Walter Klaus (Ján Koleník). Ten zobral situáciu do vlastných rúk a s nepriateľom sa rozhodol porátať osobne.

Obeťou sa ale stal Peter Kučera (Marek Rozkoš), ktorý sa do aktivít odboja zapojil v tej najnevhodnejšej chvíli. V momente, keď mal odovzdať citlivé dokumenty, naňho Walter namieril zbraň a Petra postrelil.

Len silou vôle sa dokázal zranený vrátiť do rodného domu, v ktorom sa oslavovalo narodenie jeho syna. Nevinná tvár vlastného potomka bolo to posledné, čo videl, kým sa zrútil k zemi…

Čo bude s Petrom?

Markíza, herec ani tvorcovia nebudú chcieť prezradiť, čo seriálového Petra Kučeru čaká. Nie je to však prvýkrát, čo mu ide o život.

Dokonca len začiatkom tohto roka scenáristi túto postavu doslova vzkriesili, keď Kučerovcov paralyzovala správa o padnutí Petra vo vojne. Aj keď sa jeho telo nikdy nenašlo, zostrojili mu pohreb, ktorý však narušil sám nebožtík. Živý a zdravý.

Ani teraz sa nezdá, že by tvorcovia s Marekom Rozkošom viac v seriáli nepočítali.

Rovnako ostáva otvorená budúcnosť Ludwiga Weissa (Marek Fašiang).

Románik s Helgou (Jana Majeská) mal preňho fatálne následky, keď sa mu Walter cez svoje konexie pomstil odvelením na jedno z najnebezpečnejších miest. S odhodlaním, že sa z neho už nikdy nevráti a Helga svoju lásku viac neuvidí…

Bude z nich šťastná rodina?

Ťažké časy čakajú i špiónku Ester, ktorá sa postarala tiež o ďalšiu drámu.

Spolupráca s Walterom jej nič nepriniesla, naopak, po tom, čo dostal všetko, čo potreboval, sa Ester rozhodol nadobro zbaviť a nesplniť svoju časť dohody s pomocou pre jej chorého otca. Pohotová Ester však Klausovi v poslednej chvíli zasadila nečakaný úder, keď mu prezradila pravdu o jeho synovi Johannovi.

Klaus zistil, že nie je otcom a doma vychováva židovského chlapca. Takéto poníženie nečakal a ako zmyslov zbavený bol pripravený vyhnať Johanna z domu.

Duchaprítomná Helga stihla zasiahnuť a malému Jankovi dať poslednú šancu na záchranu. Zobrala ho tam, kde dostane najviac lásky – u jeho biologických rodičov a s ťažkým srdcom odovzdala Johanna Eve (Petra Dubayová).

Eve s Dávidom (Jakub Jablonský) sa tak splnil ich najväčší sen.

Po mesiacoch trápenia a tajného stretávania sa s ich synom sú razom všetci traja spolu a dostanú šancu byť konečne tou šťastnou rodinou, akú si vysnívali.

Sami však tušia, že to nebude tak jednoduché…

Klaus už niekoľkokrát dokázal, že žiadne poníženie neostane bez následkov. Eva dobre vie, čo znamená, keď je jej Walter na stope, a tentoraz bude musieť chrániť nielen svoj život, ale aj vlastné dieťa.

Kedy sa Dunaj vráti

Markíza už niekoľko mesiacov pracuje na ďalších častiach Dunaja.

Diváci sa tak dočkajú aj novej 7. série, s ktorej nakrúcaním televízia začala ešte v apríli tohto roka. Dá sa očakávať, že nebude jediná a seriálový príbeh sa prehupne minimálne aj do 8. série.

Dunaj sa do vysielania vráti po letnej prestávke na jeseň.

Minulý rok Markíza jeho návrat urýchlila, keď reagovala na skorý nástup konkurenčnej Nemocnice a prázdninovú pauzu ukončila už 22. augusta 2023. Momentálne je však Dunaj už suverénnym lídrom a karty rozdáva skôr Markíza.

Nebude tak prekvapením, ak sa so štartom 7. série Dunaja, k vašim službám nebude ponáhľať a spustí ju až so začiatkom jesennej sezóny. Prvú časť po lete by mohla odvysielať 3. septembra 2024.

Dobový seriál zároveň dostane na jeseň menej častí, ako na jar.

Tohtoročná jarná sezóna bola v počte epizód pre Dunaj rekordná – odvysielal v nej celkovo 42 premiérových dielov. Jesenná sezóna od septembra do Vianoc je však kratšia, pred rokom v nej Markíza stihla ponúknuť 31 častí seriálu.

Čítať viac...
Nahor