Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie
Zdroj: Markíza

Sledovanosť

Dramatický návrat Dunaja ovládol obrazovky: Štart 5. série prevalcoval konkurenciu!

Návrat Dunaja po zimnej prestávke sledoval identický počet divákov ako nedeľný seriál Čas nádejí.

Víťazná vlna Dunaja, k vašim službám neustupuje ani na začiatku jeho druhého roka na televíznej obrazovke.

Súčasný seriálový hit Markízy sa vrátil do vysielania po dvojmesačnej prestávke, pričom tvorcovia pre novú 5. sériu sľubovali ešte dramatickejší vývoj deja a zvraty v životoch všetkých ústredných postáv.

Žije Peter Kučera?

Hneď v úvodnej epizóde bol najväčším tajomstvom opradený osud mladého Petra Kučeru (Marek Rozkoš).

Kým ani jeho najbližší netušia, že absolvoval tajnú svadbu a už nie je viac trúchliacim vdovcom, jeho žena Klára Zacharová (Kristína Svarinská) trpí mukami, keďže o ňom už štyri mesiace nemá žiadne správy. Kým Petrova mama Edita (Zdena Studenková) nemá potuchy ani o tom, kde sa jej syn skutočne nachádza, Klára vie, že bojuje s nacistami v britskej letke.

Keď sa Kláre konečne dostane od Petra list, aj keď starý tri mesiace, poteší sa, no len do chvíle, kým jej Imrich Bočkay (Ivan Šándor) nepovie krutú správu. Petrovu letku zostrelili…

Samotný Imrich si, naopak, môže na chvíľu vydýchnuť.

Seriálový dej sa od konca 4. série posunul o celý rok, počas ktorého sa nacistickí pohlavári snažili potvrdiť informácie o Bočkayovom angažovaní sa v židovskom odboji. Walter Klaus (Ján Koleník) ani Anton Holubec (Filip Tůma) však na žiadne dôkazy nenatrafili a Imricha považujú za neškodného.

Markíza však už potvrdila, že Imrich sa pre jeho popularitu u divákov stane v novej sérii oveľa dôležitejšou postavou a dostane v seriáli väčší priestor. Postaviť sa pritom bude nebezpečenstvu práve zo strany nacistov.

Lena pod liekmi

Kým na jednom fronte Klaus a Holubec spolupracujú, na inom sa ich cesty začínajú rozchádzať.

Ako sme už informovali, Anton sa dôkladne postaral o jeho manželku Lenu (Jana Kovalčíková), ktorej na konci 4. série narástli krídla a vyhlásila, že polovicu podielu obchodného domu Dunaj daruje novomanželom Petrovi a Kláre. Holubec sa tomu odmietol prizerať a už rok udržuje Lenu pod liekmi na psychiatrii bez toho, aby mala kontakt s okolím.

To sa prestáva páčiť Helge (Jana Majeská), ktorá sa pre Lenu dožaduje nového lekára. Holubec však musí urobiť všetko pre to, aby ostala pod dozorom primára psychiatrie, ktorý o Leninom stave vie celú pravdu…

Samotní Klausovci prežívajú šťastné obdobie, no dlhé trvanie mať nebude.

Helga je nadšená z malého Johana a s Walterom si k sebe opäť našli cestu. Všetko však zmení Helgina návšteva Dunaja aj s Johankom, kde skončí v náručí jeho pravej mamy Evy (Petra Dubayová).

Tvorcovia hneď v prvej časti naznačili aj nové vzťahy Alenky (Lesana Krausková) a Vilmy Rusnákovej (Monika Hilmerová).

Kým Alenke padne do oka seminarista Michal Belan (Peter Pecha) pomáhajúci so sirotami u Františkánov, Vilma v poslednej chvíli zachránila v nemocnici neznámeho raneného vojaka, pre ktorého sa začne úplne nový život.

Dunaj potvrdil nárast z jesene

Dobový seriál odštartoval nový rok na obrazovke tam, kde ten predošlý skončil.

Ako sme už informovali, Dunaj zažil mimoriadne vydarenú jeseň, keď až vo svojej druhej vysielacej sezóne vystrelil na absolútne rekordy a prepísal všetky svoje maximá.

Patrilo k tomu aj postupné pokorenie polmiliónovej diváckej hranice, nad ktorou sa začal usádzať čoraz pravidelnejšie. V prvých mesiacoch roka 2023 mal bližšie skôr 400-tisícovej úrovni.

Dunaj, k vašim službám odštartoval 5. sériu pri sile, keď dosiahol rating 8,3 % a podiel na trhu 26,4 % vo vynovenej obchodnej cieľovke.

Priamu seriálovú konkurenciu v nej porazil dvojnásobným rozdielom.

Nemocnica v poradí už šiestu vysielaciu sezónu odštartovala najhoršie v histórii, keď mala ísť na rating len 4,2 % s podielom na trhu 13,1 % vo vynovenej obchodnej skupine. Jednotka v utorok konkurovala trojdielnym českým filmom Docent, ktorý mal uhrať rating 2,6 % s podielom 8,4 %. Pre RTVS však obchodná cieľovka nie je relevantná.

Dunaj zároveň opäť celkovo pokoril hranicu pol milióna, keď úvodný diel 5. série malo priemerne sledovať 507-tisíc divákov v univerzálnej cieľovke.

Dosiahol tak prakticky identický výkon ako konkurenčný dobový seriál RTVS Čas nádejí, ktorý posledné dva týždne sledovalo v nedele 507, resp. 508-tisíc divákov v univerzálnej skupine.

Nemocnicu v utorok malo sledovať celkovo 318-tisíc divákov, Docenta na Jednotke priemerne 214-tisíc divákov.

Zdroje dát: oficiálne dáta zdroj PMT/KANTAR SLOVAKIA, tlačové správy TV Markíza, JOJ, RTVS, teletext, portály Stratégie.sk, Mediálne.sk, Aktuality.sk, Facebook, Instagram

Vysvetlivky k uvádzaniu televíznej sledovanosti
Obchodná (komerčná) cieľovka, mladí diváci - obchodná cieľová skupina divákov vo veku 13-55 rokov (od roku 2024). Do roku 2023 bola uvádzaná vo veku 12-54 rokov. Spravidla uvádzaný rating v percentách (%) a podiel na trhu v %;
Univerzálna cieľovka (celkové publikum) - všeobecná trhová sledovanosť divákov vo veku 12+, uvádzaný počet divákov v tisícoch a prípadne podiel na trhu v %.

Poznámka: Od jesene 2014 je do údajov sledovanosti započítavaná oneskorená sledovanosť, od januára 2017 "hostia". Od januára 2024 došlo k zmene obchodnej cieľovej skupiny.

Čítať viac...
Nahor