Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Pikošky

Dobrá správa pre rodičov: Slovensko bude mať prvú detskú stanicu v slovenčine

Detskí diváci už nebudú počas dňa odkázaní len na české či iné zahraničné stanice.

Nedostatok slovenského vysielania pre detského diváka je u nás problémom už roky. Detských pásiem v slovenských televíziách počas rokov ubúdalo a v priebehu dňa si môže malý divák naladiť už len stanice v českom či inom jazyku.

Situácia sa zmení po príchode novej stanice Joj Group, kanálu RiK. Ako prvá stanica na Slovensku bude vysielať detský program výhradne v slovenčine. Potvrdila nám to už aj samotná televízia. „JOJ Group už čoskoro zaradí do svojho portfólia ďalšiu stanicu. Detský kanál RIK vychádza z licencie nemeckej stanice RIC. Na Slovensku bude vysielať RIK programy pre cieľovú skupinu 4 – 12. RiK bude zároveň prvý detský kanál v slovenskom jazyku,“ potvrdila hovorkyňa TV JOJ, Lucia Kulihová.

Nové informácie o stanici RiK: Kedy začne vysielať a s akým obsahom?

Udržanie slovenského vysielania pre deti sa snaží čiastočne riešiť zákon č. 270/1995 Z.z.o štátnom jazyku v znení neskorších predpisov. „Inojazyčné audiovizuálne dielo určené maloletým do 12 rokov šírené vysielaním musí byť dabované do štátneho jazyka,“ znie zákon. Pre televízie taktiež od roku 2009 vznikla povinnosť dabovať do slovenčiny inojazyčné diela natočené od roku 2008. Výnimkou sú české diela, v tomto prípade však stále platí, že pre detského diváka do 12 rokov musí byť dielo nadabované do slovenčiny. RTVS takto dostala pokutu za odvysielanie Hurvínka v češtine v rámci Večerníčka.

Vysielanie pre deti sa snaží oživiť aj RTVS. Pravidelne cez víkendy ráno ponúka animované rozprávky, detské pásmo doplnila o niekoľko vlastných relácií ako Trpaslíci, Daj si čas či Zázračný ateliér. Zároveň tiež rozšírila denné večerné detské pásmo na Dvojke, spravidla ho začína Večerníčkom o 18:45 a pásmo detského vysielania drží až do 19:30. Stále však televízia naráža na prekrývanie sa najmä so športovými prenosmi, pre ktoré si v niektorých prípadoch deti Večerníček vo svojom čase nájsť nemôžu. Za problém to označil aj riaditeľ RTVS Václav Mika, ktorý má záujem obnoviť športový kanál a stabilne budovať zvyk detského diváka.

Aj komerčné stanice, Markíza a Joj ponúkajú detské pásma. Udržujú ranné bloky počas víkendov, Dajto ponúka rozprávky rovnako cez víkendy ale v prime-time od 19-tej do približne 20:15.

Čítať viac...
Nahor