Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Aktuality

SME prinieslo fiktívny rozhovor s Ficom. Podľa Smeru denník dosiahol dno a porušil moratórium

Napätie medzi denníkom SME a stranou Smer sa neustále stupňuje. Premiér odmietol po uverejnení údajných „opakovaných klamstviev“ voči nemu s denníkom komunikovať, SME si preto s Ficom ako kandidátom na prezidenta doslova vyrobilo rozhovor. Úrad vlády SR obviňuje SME z  dosiahnutia „profesionálneho dna“ a porušenia moratória. Denník sa bráni, že rozhovor v printovej aj elektronickej forme uverejnil pred začiatkom moratória. Portál MediaBoom.sk vás informoval ako prvý.

Denník SME dnes priniesol „fiktívny rozhovor“ s prezidentským kandidátom Róbertom Ficom. Ide o veľmi netradičný spôsob rozhovoru, kedy denníku neodpovedal na otázky sám respondent, ale si denník odpovede na otázky vyvodil z iných rozhovorov. „Robert Fico s novinami nekomunikuje, no jeho názory sú dôležité. Z rozhovorov, ktoré dal v minulosti SME, a z vyjadrení pre Pravdu, Topky, HN a TASR sme preto zostavili fiktívny rozhovor zložený z reálnych odpovedí,“ uviedol fiktívny rozhovor denník.

Portál MediaBoom.sk požiadal o vyjadrenie k netradičnému rozhovoru s Róbertom Ficom tlačový odbor strany Smer-SD a taktiež šéfredaktora denníka SME Matúša Kostolného.

Úrad vlády SR v oficiálnom stanovisku k fiktívnemu rozhovoru obviňuje denník SME hneď niekoľkokrát. Tým najvážnejším obvinením je porušenie moratória pred prvým kolom prezidentských volieb. „Denník SME dnes nielenže tradične klamal, ale pripravil aj fiktívny rozhovor s predsedom vlády  a na rozdiel od všetkých ostatných médií otvorenými komentármi vyzývajúcimi na nevolenie R. Fica  porušil moratórium pred prvým kolom volieb prezidenta,“ obviňuje Úrad vlády denník SME.

Šéfredaktor denníka je presvedčený, že k porušeniu moratória za žiadnych okolností nedošlo. „Odmietam, že by sme porušili volebné moratórium. To sa začalo dnes ráno o siedmej hodine, noviny však boli vytlačené pred včerajšou polnocou a u predplatiteľov a na stánkoch boli už pred šiestou ráno, teda pred začiatkom moratória,“ vyjadril sa Tomáš Kostolný.

Úrad vlády ďalej obviňuje denník SME z antikampane voči premiérovi: „Denník SME dnes vyčíta premiérovi  antikampaň voči A. Kiskovi. Pritom však opomína, že tento samotný denník vedie už niekoľko mesiacov otvorenú antikampaň proti premiérovi. K tejto antikampani sa napokon dnes denník  prihlásil uverejnením troch komentárov, vrátane príspevku šéfredaktora na titulnej strane, v ktorých priamo odhovára ľudí od voľby R. Fica.“

Kostolný fiktívny rozhovor za antikampaň nepovažuje, naopak: „Premiér Robert Fico odmieta odpovedať na otázky denníka SME, názory a postoje jedného z favoritov prezidentských volieb však považujeme za dôležité, a preto sme zozbierali verejné vyhlásenia premiéra Fica a zostavili z nich rozhovor. Hneď v podtitule a v perexe sme to jasne vysvetlili a uviedli, odkiaľ pochádzajú odpovede.“

Strana SMER a denník SME sa zhodli na jednom – Fico s denníkom nekomunikuje. Obidve strany však tento fakt vidia inak. „Robert Fico nemôže a nechce byť prezidentom všetkých občanov tejto krajiny. Celé týždne sa stavia chrbtom k čitateľom SME, medzi ktorými je aj dosť veľa jeho voličov,“ odkázal Kostolný. „Denník SME dnes tvrdí, že predseda vlády nekomunikuje s médiami. Pravda je taká, že premiér nekomunikuje s denníkom SME. Denník tvrdí, že premiér nekomunikuje s denníkom SME, lebo sa bojí. Premiér však nekomunikuje s denníkom SME, lebo tento opakovane klame a zavádza, a nie je schopný uverejniť opravu svojich nepravdivých tvrdení,  ani sa ospravedlniť,“ píše Úrad vlády.

O moratóriu (zdroj: SME.sk)

Prezidentská predvolebná kampaň sa skončila, od štvrtka 7:00 plynie 48-hodinové predvolebné moratórium. Počas neho aj počas volebného dňa 15. marca sú zakázané propagačné aktivity prezidentských kandidátov. Je zakázané v rozhlasovom a televíznom vysielaní a v hromadných informačných prostriedkoch zverejňovať alebo vysielať informácie o kandidátoch, v ich prospech alebo v neprospech slovom, písmom, zvukom alebo obrazom, píše sa v zákone.

 

Čítať viac...
Nahor