Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie
Zdroj: Markíza

Nové projekty

Posledné projekty Dana Heribana: Pre Markízu nakrúcal nový seriál, zomrel tesne pred dokončením

Na pripravovanom seriálovom projekte pracoval ešte pár hodín pred skonaním.

Mladý herec a hudobník Daniel Heriban po svojej náhlej smrti zanecháva aj posledné projekty, na ktorých spolupracoval.

Posledný album

Iba v decembri minulého roka vyšiel jeho piaty štúdiový album O2H (Odvaha).

Posledný album Dana Heribana bol osobnou výpoveďou o vnútornom prežívaní každodenného života. Reflektoval na ňom vlastné pocity ako umelca a človeka v dnešnej náročnej dobe.

„Na albume O2H je desať autorských skladieb Dana Heribana, ktorý napísal hudbu a texty, okrem textu skladby Hodina nočného pokoja, ktorá je zhudobnenou básňou Joža Urbana zo zbierky Malý zúrivý Robinson. Hudobným producentom albumu O2H je Danov dlhoročný spolupracovník a priateľ Filip Hittrich, ktorý album mixoval a nahral všetky basgitary a gitary. Na albume spolupracovali: legendárny slovenský bubeník Marcel Buntaj, flautista a multidychársky fenomén Michal Žáček, vynikajúci slovenský trubkár Oskar Török, skladateľ a džezový huslista Ľubo Šamo a bubeník Jakub Hittrich, stabilný člen Danovho tria. O výsledný zvuk a mastering albumu sa postaral špičkový basgitarista a producent Oskar Rózsa. Výnimočným hosťom albumu je Danova manželka Kamila Heribanová, ktorej spev zaznie v intímnej skladbe O2H, ktorá je titulnou skladbou a pointou celého albumu.“

Hudobník k novému albumu pripravoval vôbec prvé vystúpenia s novou kapelou.

So svojím manažérom k nim detaily dohadoval aj v utorok večer, kedy si sťažoval na bolesti chrbta. V stredu ráno náhle skonal.

„S Danom sme komunikovali naposledy v utorok večer. Riešili sme záležitosti k blížiacim sa koncertom a k jeho novému albumu, mali to byť prvé živé vystúpenia s novou kapelou,“ uviedol manažér Tomáš Kršňák pre Televízne noviny Markízy.

Posledná filmová premiéra

Symbolicky deň po smrti Dana Heribana mal v českých kinách premiéru film Muž, ktorý stál v ceste, v ktorom stvárnil postavu Alexandra Dubčeka.

„Považujem to za veľké šťastie v mojom živote, že tá rola prišla. Je to veľmi významná postava našich spoločných dejín a istým spôsobom je to postava dosť tragická. Ako vysoko politicky vyletel spolu so svojimi vládnymi kolegami, tak veľmi prudko dopadol na dno,“ povedal v minulosti k filmovej príležitosti Dano Heriban.

Snímka rozpráva príbeh osudného roku 1968, ktorý uvrhol Československo do područia Sovietskeho zväzu.

„Strhujúci príbeh lekára a politika Františka Kriegla zachytáva dramatické udalosti 21. augusta 1968, kedy bol v noci spoločne s čelnými predstaviteľmi KSČ (Alexander Dubček, Oldřich Černík, Jozef Smrkovský, Jozef Špaček, Bohumil Šimon) zatknutý a unesený. Bol jediným československým politikom, ktorý sa v zajatí aj pod hrozbou likvidácie postavil Leonidovi Iľjičovi Brežnevovi a nepodpísal Moskovský protokol, dokument, ktorý znamenal súhlas s okupáciou Československa. Filmová dráma v hlavnej úlohe s Tomášom Töpferom odhaľuje ohavnosť komunistického režimu so zameraním na hrdinu Pražskej jari a najvyhrotenejší úsek jeho života i novodobých dejín Československa,“ píše filmová anotácia.

Foto: Petr Kozlík

Historická dráma vznikala až sedem rokov.

S nakrúcaním sa začalo v novembri 2021 v ukrajinskej Buči, len o pár mesiacov neskôr sa stala centrom zverstiev ruského imperializmu. Väčšina nakrúcania prebehla v Českej republike, posledné zábery vznikli v júni 2022 v poľskej Varšave. Tvorcovia tam nakrútili scény odohrávajúce sa v Kremli.

Film sa do českých kín dostal 25. mája 2023. Slovenská premiéra je naplánovaná o niekoľko mesiacov neskôr 12. októbra 2023.

Dano Heriban sa už pripravoval aj na ďalší film, s ktorého nakrúcaním mal začať v priebehu tohtoročného leta.

Posledný seriál

Práve v období svojej náhlej smrti pracoval herec aj na novom česko-slovenskom seriáli Metoda Markovič: Hojer. Ide o projekt, za ktorým stoja Markíza a Nova, pripravovaný bol pre platformu Voyo.

„Praha na prelome sedemdesiatych a osemdesiatych rokov je nevľúdna a ošuntelá. Šedé davy stojace v šedých frontoch pred poloprázdnymi obchodmi, farebné plagáty pripomínajúce slávne výročie na stenách popraskaných domov. V nočných uliciach sa objavuje nový, desivý fenomén – mladí sexuálni násilníci so sadistickými sklonmi. A práve tým bol na stope počas svojej dlhej kariéry Jiří Markovič. Miniséria bude mapovať zločiny, chytenie a usvedčenie tých najdesivejších vrahov normalizačného Československa a predovšetkým zvláštne „priateľstvo“ medzi Jiřím Markovičom a Ladislavom Hojerom,“ píše anotácia.

Foto: Markíza

Obhajcom sadistického sériového vraha Ladislava Hojera sa stal Štefan Žabimajerský, ktorého stvárnil práve Dano Heriban.

„Postava Hojerovho obhajcu Štefana Žabimajerského je jedna z mojich najobľúbenejších z celej série. Dano Heriban bol pre túto rolu ako stvorený, pretože oplýval rovnakými vlastnosťami,“ povedal pre Markízu kreatívny producent platformy Voyo Tomáš Hruška.

Dano Heriban nový seriál nakrúcal ešte dva dni pred smrťou.

Na seriálovú výrobu sa presúval na otočku z Bratislavy do Prahy. Kým počas pondelňajšieho nakrúcania bolo všetko v poriadku, popoludní si začal sťažovať na bolesti chrbta.

„Prišiel a opýtal sa, či nemáme náhodou po ruke nejaký liek, začal ho bolieť chrbát. Prisudzoval to však tomu, že absolvoval dlhú cestu z Bratislavy k nám do Prahy, v tej chvíli nič nenaznačovalo, že by tam mal byť vážnejší problém,“ povedal v rozhovore pre Markízu producent seriálu Lukáš Mráček.

Do ukončenia nakrúcania ostávali posledné dni.

„Celý štáb minisérie Metóda Markovič: Hojer je touto správou zdrvený. Stalo sa tak pár dní pred koncom natáčania,“ dodal kreatívny producent Voyo.

Spoluprácu na projekte s Danom Heribanom si nevedel vynachváliť: „Bol to poctivý, zodpovedný profesionál a zároveň veľmi citlivý človek. Jedným výrazom tváre dokázal zahrať to, na čo iní potrebujú mnoho slov.“

 

Čítať viac...
Nahor