Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Aktuality

Ďalšia televízna obeť pandémie, Joj padli plány s novou sériou Talentu! Stihne Markíza Tvoju tvár?

Televízie na jeseň chystali nové série ich najväčších istôt medzi ťažiskovými šou, pandémia ovplyvnila aj tie.

Koronakríza zasiahla natvrdo aj do televíznych plánov. Okrem dosiaľ najnetradičnejšej televíznej sezóny, keď uprostred rozbehnutej hlavnej časti jari zmizla z obrazoviek väčšina nosných programov, budú následky pandémie rezonovať aj v ďalšom období.

Veľké americké televízie, ktoré taktiež museli prepnúť do obmedzeného režimu, už teraz hlásia, že tento rok sa návrat k normálu konať nebude a naplno novú sezónu rozbehnú až od jari 2021. Na Slovensku sa televízie aj pre priaznivý vývoj v krajine a uvoľňovanie opatrení chystajú na reštart postupne od júna, no nateraz len v oblasti výroby programov, pričom i tak všetky svoje pôvodné plány realizovať nakoniec nebudú.

Markíza, Joj aj RTVS sa pripravujú na televízny reštart od tejto jesene, no jej podoba bude sčasti odlišná, než ako plánovali.

Aktuálna pandémia zasiahla do príprav jedného zo stabilne najsledovanejších programov na trhu, Česko Slovensko má talent. Joj a Prima plánovali pre túto jeseň nakrútiť v poradí už 9. sériu šou, ktorej výrobu však potrebovali realizovať už teraz.

Televízie najprv v marci zrušili konanie kastingov, ktoré na Slovensku mali prebehnúť 21. a 22. marca, v Česku o víkend neskôr. Už to naznačovalo nielen sklz ale aj možné zrušenie výroby najväčšej šou oboch televízií, čo sa už malo aj prirodzene potvrdiť.

Talent a jeho nosnú divadelnú fázu nakrúcajú televízie pravidelne pred letom, pričom momentálna situácia im naďalej realizáciu projektu neumožní. Zhromažďovať sa v oboch krajinách naďalej môžu ľudia maximálne do 100 osôb, aj to s dodržiavaním 2-metrových odstupov.

Česko Slovensko má talent tak z tejto jesene padlo, no televíziám prázdne miesto predsa len neostane. Koronakríza sa v našich krajinách začala naplno rozbiehať tesne pred štartom novej veľkej ťažiskovej šou Joj a Primy Zlatá maska, ktorej štart televízie na poslednú chvíľu zastavili. Dá sa očakávať, že ju teda vytiahnu práve na jeseň miesto Talentu.

Markíza do jesene presunie rovno väčšinu jarných programov, ktoré sa rozhodla stopnúť uprostred ich vysielania, aj keď ich mala už natočené a pošetrila si ich tak do ďalšej sezóny.

Naopak, otázkou ostáva práve ťažiskový projekt Markízy pre jesennú sezónu, keď pôvodne pre túto jeseň počítala s realizáciou 6. série Tvoja tvár znie povedome.

V tomto smere Markíza náhradu, akú má Joj, nemá, no zároveň štandardne s nakrúcaním Tvojej tváre začína až krátko pred začiatkom sezóny, a tak by jej do výroby stále ostával čas.

Prípadnú realizáciu Tvojej tváre ovplyvní samotná finančná situácia Markízy, či do takéhoto programu po aktuálnej kríze bude chcieť investovať, no rovnako aj vývoj v uvoľňovaní obmedzení. Štandardne je súčasťou nakrúcania nemalé publikum, a aj keď sa počty ľudí pre zhromaždenia bude navyšovať, otázne je, dokedy budú povinné 2-metrové rozostupy.

V prípade Tvojej tváre by si však Markíza mohla dovoliť, aj vzhľadom k typu programu a jeho dramaturgii, nakrúcať šou aj s obmedzeným množstvom divákov alebo úplne bez publika, ako je tomu v zahraničí. Už i tak mnohokrát pracovala s prednahratým strihom publika, pričom z predošlých piatich sérií má k dispozícii dostatok materiálov pre jeho dostrihnutie a namixovanie do šou v plnej podobe.

Špecifickú situáciu s ťažiskovou šou zažíva aj RTVS. Tú zastihla pandémia v samotnom závere tretej série folklórnej šou Zem spieva, keď na začiatku marca stopla šou pred priamym prenosom druhého semifinále. Následne už malo prebehnúť len živé finále.

Od stopnutia šou o budúcnosti tohtoročnej série Zem spieva RTVS neprehovorila, dá sa očakávať, že ju alternatívnym, alebo v prípade pozitívnych epidemiologických podmienok riadnym spôsobom, uzatvorí na jeseň a dovysiela tak rovnako až v novej sezóne.

Čítať viac...
Nahor