Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Aktuality

Ďalší trapas Televíznych novín: Markíza vyrobila drámu, kľúčový fakt hneď nepovedala!

Markíza spravila z núdzového pristátia lietadla v Bratislave drámu, tému otvorila v čase, keď bolo po nej. Najdôležitejší fakt ale najprv neodznel. 

Horúca téma sprevádzala celé vysielanie štvrtkových Televíznych novín, keď Markíza ako prvá priniesla informáciu, že na bratislavskom letisku M. R. Štefánika došlo k núdzovému pristátiu lietadla pôvodne smerujúceho do Londýna. Na lietadle nastala porucha s podvozkom a z bezpečnostných dôvodov sa vrátilo späť na letisko v Bratislave. Nakoľko bolo plné paliva, s ktorým pristáť nemohlo, muselo krúžiť nad mestom, kým časť paliva nevypustilo.

Kým napriek nepríjemnostiam pre pasažierov šlo o bežnú situáciu, Markíza z nej urobila nemalú drámu. Téme venovala až tri živé vstupy v Televíznych novinách, prvé dva sprevádzal titulok „Poplach na letisku“. V skutočnosti sa však žiadny poplach nedial.

Okrem nafúknutia témy televízia výrazne pochybila vo vzťahu k divákom, keď im neposkytla aktuálne informácie. Po prvý raz akčná redaktorka Zuzana Tinová vstúpila do vysielania Televíznych novín o 19:13, kedy divákov oboznámila so situáciou. Spomenula, že lietadlo musí vypúšťať palivo, inak nemôže pristáť. „My tu ostávame, budeme sledovať, ako sa situácia vyvíja,“ nalákala divákov na ďalší vstup.

V celom vstupe sa však Tinová nezmienila o tej najdôležitejšej informácii, a to, že lietadlo už bezpečne pristálo. Potvrdzujú to oficiálne informácie z letiska, keď na letiskovej tabuli svietilo pristátie lietadla už o 19:04. Tento čas potvrdila aj hovorkyňa letiska M. R. Štefánika Veronika Ševčíková.

Let FR2319 bezpečne pristál o 19:04
prilet lietadlo bratislava

Aktuálna nebola Markíza ani na Facebooku, kde po prvý raz informovala o téme až o 19:09 so statusom: PRÁVE TERAZ! Nad bratislavským letiskom krúži lietadlo. Potrebuje núdzovo pristáť.“ V skutočnosti bolo v tomto čase lietadlo už päť minút na zemi.

Televízia o pristátí lietadla po prvý raz informovala divákov v druhom vstupe Televíznych novín o 19:25, čiže dvadsať minút po pristátí. Vstup sprevádzal záber na vystupujúcich cestujúcich, tých začala posádka lietadla vypúšťať približne o 19:20. Na Facebook sa informácia dostala až o ďalších desať minút neskôr.

Nafúknutú tému v rovnakom štýle prebrali aj iné médiá, ktoré Markízu citovali. Poplach ohlásili všetky veľké bulvárne weby, niektoré spravodajské portály tému len zmonitorovali, nakoľko k vážnej situácii nedošlo.

Tinová sa v Televíznych novinách prihlásila ešte raz o 19:58. Vtedy už televízia použila miernejší titulok „Pohotovostné pristátie“. Vo vstupe sa venovala najmä tomu, čo čaká cestujúcich z lietadla.

Televízia tak po faktickej stránke výrazne zlyhala. Aktuálne informácie nepriniesla ani s redaktorkou, ktorá bola na mieste a spojila sa s ňou naživo, a dokonca ani na webe, kde tému otvorila v čase, keď bolo po „dráme“. Otázkou tak ostáva, či zlyhala informovanosť televízie, alebo fakt o bezpečnom pristátí schválne oddialila, aby udržala diváka pri obrazovke a stihla na webe vypustiť dramatickú informáciu.

Televízne noviny Markízy sa v ostatnom čase boria s úbytkom divákov aj kauzami. Len nedávno spôsobila rozruch redaktorka Dana Brixová, keď vypočúvala matku dieťaťa, ktoré zomrelo v rozpálenom aute, pred tým pochybil Marek Vnenčák, ktorý zo staršieho lekára urobil opitého. Rovnako tak prednedávnom portál Mediaboom.sk informoval, že televízia nedotiahla do konca vlastnú kauzu s doktorom Liptákom. V začiatku ho spojila s braním úplatkov, to, že bol zbavený obvinení, už divákom nepovedala.

Čítať viac...
Nahor