Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Aktuality

Čo ponúkol Tanec snov: Pridlhá šou sa škriabala na vrchol a potom prehovorila Rakovská

Pozitíva aj negatíva, ktoré so sebou priniesla prvá časť tanečnej šou, sú veľmi výrazné.

Joj v nedeľu odštartovala svoju deväťtýždennú posilu jarnej štruktúry a náhradu za odpočívajúce Siedme nebo, tanečno-charitatívnu šou Tanec snov. Pre projekt bolo najdôležitejšie nepodliezť latku, ktorú rokmi s tanečnými celebritnými programami nastavila Markíza.

A to sa Joj podarilo. Šou sa niesla v obdobnej atmosfére, s akou sme sa stretávali počas niekoľkých rokov pri nedeľnom Let´s Dance, niektorí si zaspomínali aj na Bailando, ktoré však rokmi aj produkciou Let´s Dance v tomto žánri zatienilo. Aj keď na dvojicu Pyco – Banášová nebude mať ani na poli celebritných tanečných šou asi nikto, Rozboril po nervóznom začiatku striasol zo seba trému a potešil štandardným výkonom svojich verných fanúšikov. K druhej časti moderátorského dua radšej až neskôr.

Najvýraznejším pozitívom celej šou, vďaka ktorej stúpne na hodnote nielen Tanec snov, ale aj značka Vila Rozborila či samotnej Joj, je dohoda, ktorú televízia urobila s operátormi. Tí, na rozdiel od Bailanda, celú hodnotu SMS, ktoré diváci posielajú súťažným párom, venujú na samotné príbehy, za ktoré páry bojujú. Televízia tak podčiarkla charitatívny rozmer celého programu a dala divákom výrazný dôvod, aby hlasovali. Tento model so sebou prináša aj druhú ojedinelú súčasť, keď je systém hlasovania transparentný a diváci majú možnosť vidieť, koľko hlasov jednotlivé páry dostali. Na uverejňovanie počtu hlasov si musíme zaspomínať ešte z čias Vyvolených či prvých Superstar.

Hlasovanie s dobročinným charakterom so sebou prinieslo aj rušivý moment, ktorým je sedemminútová časomiera. Každý pár dostáva rovných sedem minút na to, aby vybojoval čo najviac sms správ, hlasovanie pre pár sa spúšťa tesne pred jeho tancom a končí odchodom z parketu po hodnotení poroty. Kým časomiera je vždy jednotná, situácia na scéne sa vyvíja zakaždým inak a tak odpočítavanie konca hlasovania s následným gongom neraz prišlo v nevhodný čas. Televízia by si tento čas mala ustrážiť a v každom prípade by poslednými sekundami hlasovania mal sprevádzať samotný moderátor, ktorý sa následne vráti do situácie, ktorá bola rozohraná.

V prvej časti sa nakoniec nestal viditeľným deficitom menší tanečný parket. Na rozdiel od prvých fotografií sa tvorcom šou podarilo na kamere parket opticky zväčšiť, s veľkosťou tanečnej plochy sa netrápili ani samotné páry. Pre mnohých však bol štart šou ako pre tanečníkov laikov opatrnejší a choreografie menej náročné.

Za plus treba hodnotiť aj absenciu toho, čo bolo Rozborilovi a jeho šou vždy vyčítané – tlačenie na emócie. Aj keď príbehy tisli slzy do očí, ako dokrútky tak samotný Rozboril netlačil na pílu a v programe sa podarilo udržať v popredí dobrú náladu pred úzkosťou a smútkom.

Čo však šou výrazne uberá, je jej dĺžka. Priamy prenos vyvrcholil blízko polnoci, čo rodinnej šou rozhodne nesvedčí a uberá to aj na jej kvalite či pozornosti divákov. Áno, aj Let´s Dance sa svojou dĺžkou blížilo k prelomu dní, no až na poslednú sériu hlavná šou vrcholila okolo pol jedenástej a pred Rozhodnutím televízia na vydýchnutie tvorcov, účinkujúcich aj divákov zaradila iný program, napríklad Partičku. Prvá časť Tanca snov bola dlhá už svojou úvodnou časťou a o týždeň by mala televízia nasadiť rýchlejšie tempo. Nebude to však ľahké. Počet párov sa totiž nezmení a pribudne vyraďovanie. Kratší však bude úvod šou, škrtať môžu tvorcovia pri dokrútkach, hlasovacej časomiery sa, pravdepodobne, nedotknú. Tento systém hlasovania v spojení s výraznou dĺžkou večera prináša, mimochodom, aj ďalšiu nevýhodu a to pre tanečné páry, ktoré idú na konci. Diváci za každý pár môžu hlasovať iba vo vyhradenom čase, keď nastupujú na parket. S blížiacou sa polnocou sa však ratingy programu zmenšujú.

No a na záver Barbora Rakovská. Za jej moderátorským angažmánom asi môžeme hľadať najmä popularitu u bulváru. Negatívne ohlasy zaznamenáva už po prvej časti, no nie je v tom sama. Nezmeniteľný nepríjemný hlas, neschopnosť improvizácie a rovnako prispôsobeniu sa atmosfére či kŕčovitý postoj, jednotvárny výraz a neosobná komunikácia s účinkujúcimi, aj pre toto v americkom X Factore po jedinej sérii skončila ako moderátorka Khloe Kardashian. Na Slovensku sa však učíme dlhšie.

šéfredaktor Mediaboom.sk

Čítať viac...
Nahor