Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Aktuality

Cinemu mohla mať Markíza, dvakrát sa rozhodla inak! Teraz má Nova problém

CME si spustením slovenského kanála s prívlastkom Cinema mohla ochrániť záujmy na českom trhu, Joj by do podobného označenia už išla len ťažko.

Vlastnú Cinemu mohla mať okrem Novy aj Markíza. Tá o licenciu pre stanicu s názvom Markíza Cinema žiadala dokonca dvakrát – v rokoch 2011 a 2013 a vždy ju aj dostala. Oba prípady však mali spoločné rozuzlenie, keď sa nakoniec televízia zakaždým rozhodla názov zmeniť. Prvýkrát menila pomenovanie kanála na Dajto, v druhom prípade na dnes už neexistujúci Fooor.

Najmä Dajto sa svojím obsahom podobá na príbuznú Nova Cinema. I tá napriek filmovému názvu ponúka v priebehu dňa a niekedy i v prime-time seriály, súčasná seriálová skladba je príbuzná najmä s Markízou a Doma.

Ak by Markíza skutočne zaviedla stanicu s prívlastkom Cinema, skupina CME by na českom trhu, zdá sa, nemusela čeliť súčasným problémom. Nove sa nepáči príbuznosť loga Joj Cinema s jej Nova Cinema, za čo našu televíznu dvojku aj zažalovala. Tá musela logo meniť. Podľa našich informácií sa jej nepáči aj celková podobnosť značiek. Keby pred rokmi Markíza Cinema skutočne vznikla, je takmer isté, že Joj by v tom prípade hľadala pre svoj filmový kanál iné označenie a nešla by riskovať zameniteľnosť novej značky s dvomi názvom podobnými stanicami.

Markíza Cinema by sa k tomu s určitosťou nedostala na český trh, nakoľko v oboch prípadoch spustila Markíza neplatenú stanicu so slovenskou licenciou. O platforme pay tv pre novú stanicu lídra sa v tom čase ani nehovorilo, začalo sa až v súčasnosti pri novom kanáli Markízy Passion.

Zameniteľnosť tak teraz trápi Novu. Joj Cinema narozdiel od jej seriálovo-filmového kanála vďaka platforme pay tv ponúka novšie filmy a dokonca česko-slovenské premiéry, na čo Nova Cinema nemôže pri áčkových tituloch ani pomyslieť. Filmová stanica Joj okrem toho ponúka filmy celodenne. Začína sa tiež čoraz viac šíriť do ponúk veľkých operátorov, dohodla Skylink, prednedávnom pribudla do významnej českej služby O2 TV. Viac o zákulisí sporu Novy s Joj v tomto článku.

Spustenie Markíza Cinema by malo svoj zmysel aj v rámci činnosti celej spoločnosti CME, vlastníka Markízy. Ten totiž kanály s prívlastkom Cinema prevádzkuje na viacerých trhoch – okrem Česka v Bulharsku (bTV Cinema) a Rumunsku (PRO Cinema).

Čítať viac...
Nahor