Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Aktuality

Chce Joj vypnúť kanály ČT? Televízia reaguje, obmedzovať konkurenčný boj nechceme! Vyzýva k vysporiadaniu práv

Od konca minulého týždňa je Joj pod paľbou, na citlivú tému výzvy na vypnutie staníc Českej televízie či malých kanálov Primy reaguje.

Do médií sa minulý týždeň dostala výzva, ktorú mala Joj rozposlať operátorom. Portál Živé.sk informoval, že sa mala okrem iného týkať aj vypnutia menších staníc Primy a po prvýkrát aj kanálov Českej televízie, čo vyvolalo veľkú vlnu negatívnych reakcií na sociálnych sieťach.

Pri českých ale aj iných staniciach voľne prístupných u operátorov je sporný licenčný obsah, ktorý zahraničné televízie nakupujú iba pre vlastné územie. Zahŕňa licencie na televízne relácie až po akvizičné seriály a najmä filmové tituly. V prípade Českej televízie, o ktorej sa doteraz v súvislosti s vypnutím u nás nehovorilo, je problém rovnaký. Operátori majú sporný licencovaný obsah blokovať a signál ČT v tomto čase vypínať, no nedeje sa tak.

Joj sa rozhodla aktuálne na tému reagovať. Vyjadrila sa, že médiá nechce na slovenskom trhu obmedzovať, žiada však vysporiadanie práv. „Televízia JOJ nijako neobmedzuje šírenie médií, ktoré majú riadne vysporiadané licenčné práva pre slovenské územie. Naše snahy neznamenajú, že obmedzujeme konkurenčný boj na slovenskom mediálnom trhu,“ zaslala stanovisko televízia.

Tá už dlhodobo rieši vysielanie staníc, na ktorých šírenie nemajú slovenskí operátori súhlas. „Dlhodobo deklarujeme, že našou manažérskou povinnosťou je chrániť naše obchodné práva a vyzývame všetky subjekty, ktoré chcú na našom trhu obchodovať, aby mali licenčné práva vysporiadané. JOJ Group si dlhodobo vedie a dopĺňa adresár subjektov, ktoré porušujú licenčné práva a komunikuje s nimi, preto je zaujímavé, že sa do médií tieto informácie dostávajú až teraz,“ pokračuje Joj.

Pripomína tiež spôsob, akým sa so situáciou vysporiadali Prima a Nova. „Televízie Prima a Nova už dokázali spustiť na Slovensku stanice s lokálnymi licenciami, čo je legislatívne korektný postup,“ uvádza. V prípade kanálov Prima Plus a Nova International, ktoré sú priamo stanicami pre slovenské územie, vysielatelia zaraďujú len ich lokálny obsah, zároveň sú stanice platené. U niektorých operátorov tak naďalej chýbajú.

Čítať viac...
Nahor