Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie
Zdroj: Česká televízia

Aktuality

Česká televízia na Slovensku preruší vysielanie! Diváci si dočasne nenájdu druhý kanál

Po trvalom vypnutí ČT Sport svoje vysielanie preruší ďalšia stanica.

Ochrana drahých televíznych práv sa stáva realitou.

Už celé roky prebieha na Slovensku diskusia o dostupnosti nákladných akvizičných titulov či športových podujatí na zahraničných staniciach, kým ich šírenie si na našom území exkluzívne zaplatili slovenskí vysielatelia.

Či už ide o seriály, filmy alebo športové prenosy, slovenské televízie v uplynulom období tlačili na ochranu svojich práv. Namiesto výziev na vypínanie celých staníc začali operátorom zasielať zoznamy titulov, na ktoré vlastnia exkluzívne vysielacie licencie pre Slovensko a nemajú byť na našom území dostupné mimo ich obrazovky. Žiadali, aby v čase vysielania týchto titulov bola dostupnosť zahraničných kanálov dočasne prerušená.

Príkladom sú prenosy Formule 1, ktoré od tejto sezóny opätovne zakúpila Nova exkluzívne pre české a slovenské územie. Vytvorila pre ne aj samostatný kanál Nova Sport 5, ktorý sa za poplatok snaží zaradiť do ponuky operátorov.

Preteky F1 sú však dostupné aj na zahraničných kanáloch ako M4 Sport, rakúskej ORF a nemeckej RTL, ktoré sú zaradené aj u slovenských operátorov. Nova im zaslala výzvu, aby v čase formulového vysielania zamedzili šírenie týchto staníc v Česku a na Slovensku.

Reagujú české stanice

Riešenie situácie však majú vo svojich rukách najmä samotní zahraniční vysielatelia.

Bez ich súhlasu nemôže byť na Slovensku šírený žiadny program, pričom do hry vstúpili aj ich vlastné záujmy.

Nova pred rokmi ukončila šírenie všetkých svojich kanálov na Slovensku, nakoľko obchodne mohla skôr škodiť sesterskej televízii Markíza preberaním časti divákov. Prima aktuálne naplno rozbieha výmenu českých verzií kanálov Prima, Prima Cool a Prima Love za ich slovenské ekvivalenty, pre ktoré už má ošetrené vysielacie práva pre Slovensko. Hlavným dôvodom však je, že české stanice Novy ani Primy nepredávajú slovenskú reklamu, a tak obsah nemôžu monetizovať.

Lokálne verzie staníc ale môžu byť v snahe vysporiadať všetky práva nákladné, a tak sa televízie rozhodujú opatrne, s akou stanicou na susedný trh vstúpia oficiálne.

Momentálne sa z vlastnej iniciatívy pridala k riešeniu nevysporiadaných práv Česká televízia.

V jej prípade sa dôvodom nestali drahé seriálové či filmové akvizície ani reklama, ale vôbec najdrahšie televízne práva na trhu – a to tie športové.

Svetové šampionáty v hokeji, futbale, alpskom lyžovaní či formulových pretekov stoja televízie milióny eur, pričom ich cena neustále narastá. Súčasťou samotného nákupu vysielacích licencií sú preto striktné podmienky s exkluzivitou pre celé územie, ktorú si televízie začínajú chrániť.

V uplynulom období navyše viaceré veľké športové udalosti prešli z verejnoprávnej RTVS pod najväčšie súkromné stanice.

Na Markíze už dnes historicky po prvýkrát začína futbalové EURO, na stanice Nova Sport sa Formula 1 vrátila od tohto roka, od budúcej sezóny k tomu pridá ešte viac prenosov z Ligy majstrov. Jojka si zas najnovšie po alpskom lyžovaní a Majstrovstvách sveta v hokeji na najbližšie dva ročníky poistila najlukratívnejšie Majstrovstvá sveta vo futbale.

Po hokeji vypne futbal

U susedov ešte stále na hokejové či futbalové šampionáty vlastní práva Česká televízia.

Sama však už dlhodobo upozorňuje, že naráža na finančné limity a je otázne, či si všetky udrží aj v ďalšom kole nákupov. Na našom trhu o ne RTVS začala prichádzať už pred niekoľkými rokmi pod vedením Jaroslava Rezníka.

Na novú realitu na Slovensku zareagovala ČT výzvou pre tunajších operátorov, na základe ktorej sa vyhne prípadnému porušeniu licenčných práv či sankciám.

Už pred hokejovým šampionátom zaslala žiadosť o vypnutie ČT Sport, ktorá zo slovenského trhu zmizla natrvalo.

Pred futbalovým Eurom zas všetkým slovenským operátorom zaslala výzvu, aby zamedzili šíreniu futbalových zápasov európskeho šampionátu na stanici ČT2.

Aj keď väčšinu stretnutí odvysiela na športovom kanáli, ktorý je už na väčšine Slovenska nedostupný, niektoré zápasy umiestni aj na svojej „dvojke“.

„S ohľadom na skutočnosť, že futbalové Euro sa bude vysielať aj na programe ČT2, ktorý sa vysiela aj na Slovensku, bude musieť dôjsť ku krátkodobej geoblokácii tohto programu na Slovensku. Všetci operátori bez rozdielu budú musieť na Slovensku vykonať technické opatrenia, ktoré zablokuje vysielanie z Eura 2024 na ČT2,“ informoval portál Parabola.cz.

Slovenskí diváci tak v čase vysielania futbalu na ČT2 uvidia čiernu obrazovku alebo informáciu samotného operátora o dočasnom pozastavení šírenia televízneho signálu.

„Markíza drží exkluzívne práva na slovenskom území. Nie je preto možné, aby tu bol poskytovaný iný program, ktorý vysiela niektoré prenosy z tohto šampionátu. Program ČT Sport bol stiahnutý zo Slovenska v predchádzajúcich mesiacoch,“ dopĺňa český portál.

Slovenskí operátori budú musieť kanál ČT2 vypnúť v priebehu štyroch dní – v nedeľu 23. júna a v pondelok 24. júna od 20:00 do polnoci, a taktiež v utorok 25. júna a v stredu 26. júna už od 17:00 do polnoci.

Mimo týchto dní a časov bude dostupnosť kanála ČT2 naďalej zabezpečená aj pre slovenských divákov.

Čítať viac...
Nahor