Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie
Foto: RTVS

Sledovanosť

Čas nádejí na RTVS vrcholí: Potvrdený dátum finálovej časti! Nedeľná náhrada prekvapí

Seriálu RTVS pred koncom opäť pribudli diváci, televízia sa pripravuje na uvedenie jeho netradičnej náhrady. Článok obsahuje spoiler.

Najväčšia tohtoročná novinka verejnoprávnej televízie sa čoskoro skončí.

Drží pol milióna

RTVS s úspechom odštartovala nový rok dobovým historickým seriálom Čas nádejí, ktorý každú nedeľu sleduje viac ako pol milióna divákov.

Výpravná miniséria to potvrdila i tentoraz, keď si ju uplynulú nedeľu pozrelo celkovo v priemere 517-tisíc divákov v univerzálnej cieľovke.

Pre seriál ide o jeden zo silnejších výkonov, medzitýždenne pritom získal viac ako pätnásťtisíc divákov.

Nadpriemer k tomu udržal tiež v obchodnej cieľovke, v ktorej dosiahol rating 7,4 % pri podiele na trhu 21 %. Kým krátko po štarte klesol pod sedempercentnú hranicu, s ostatnými tromi dielmi sa pravidelne pohybuje okolo 7,5 %.

Seriál bol jasným nedeľným lídrom na trhu v oboch hlavných cieľovkách.

V sledovanosti k tomu predbehol všetky nedeľné diskusie, keď sa O 5 minút 12 na Jednotke a :24 pohybovalo nad 400-tisícovou hranicou a Na telo na Markíze pod ňou, ale aj ďalšie večerné víkendové programy.

Finále Času nádejí

Čas nádejí dokázal navnadiť divákov, keď drvivú masu udržiava od úplne prvej časti až doteraz.

Vo svojom vysielaní sa pritom blíži ku koncu, keď do jeho uzavretia ostávajú záverečné diely. Ako je už známe, RTVS nakrútila celkovo 8 dielov produkčne náročnej výpravnej minisérie, ktorá sa s divákmi rozlúčili poslednými dvomi epizódami.

Televízia už potvrdila, že finálový diel Času nádejí odvysiela na konci mesiaca v nedeľu 25. februára o 20:30.

Záverečné dve epizódy seriálu sa budú odohrávať na konci 2. svetovej vojny a po nej.

Nasledujúce riadky obsahujú detaily z deja.

O čom budú finálové časti

Siedmy diel sa pozrie do obdobia rokov 1944 a 1945 v čase vrcholiacej vojny.

„Irene sa podarí dostať z tábora a snaží sa kontaktovať Vojta. Ten sa v tlačiarni zapojil do odboja a po vypuknutí Slovenského národného povstania odchádza k partizánom. Pri ústupe partizánov do hôr je zranený a v ťažkom stave zostáva v opatere dedinčanov. Géza s Rózou nemajú o synovi žiadne oficiálne správy.“

Vo finále uvidia vývoj udalostí za rovno päťročné obdobie po vojne.

„Roky 1946 -1951. Vojna sa skončila. Vojto sa nakoniec tiež vrátil domov. Cez Červený kríž zúfalo pátra po Ireninom osude. Rodinná krčma prežila so stratami, no Géza dúfa, že sa mu v novom Československu bude podnikateľsky zase dariť. K moci sa však dostávajú komunisti a po Februári 1948 je všetko inak.“

Proti Let´s Dance a Ivete s kvízom

Čas nádejí na RTVS skončí presne pred nástupom ťažiskových nedeľných programov súkromných televízií.

Ako sme už ako prví informovali, v nedeľu 3. marca na Markíze odštartuje 9. séria tanečnej celebritnej šou Let´s Dance, ktorej konkurenciu jej od rovnakého dátumu bude robiť najväčší jarný ťahák Joj v podobe 2. série vlaňajšieho seriálového hitu Iveta.

RTVS ani v takejto konkurencii neplánuje ustúpiť s pôvodnou tvorbou.

Verejnoprávna televízia od marca na nedeľné večery nasadzuje finálovú fázu Duelu šampiónov, ktorého novú sériu už rozbehla v podvečernom čase.

Záverečné súboje špeciálneho vydania dlhoročného kvízu RTVS opäť nasadí do hlavného vysielacieho času, pričom tak urobí rovno od nedele 3. marca proti štartu Let´s Dance a Ivety.

„Vo finálových epizódach sa odohrá nielen súboj dvoch šampiónov, ale aj ich odveta. Nebude chýbať povzbudzovanie ich rodín, priateľov, či hodnotenie ich výkonu,“ uviedla RTVS.

Duel šampiónov aj s bývalou víťazkou

Duel šampiónov obsadí nedeľné večery po dobu ôsmich týždňov.

Prekrývať sa tak bude s hlavnými nedeľnými programami Markízy a Joj v drvivej väčšine ich vysielania – tanečná šou aj seriál sa majú vysielať počas 10 večerov.

Duel šampiónov sa na RTVS vrátil po dvoch rokoch.

Predstavuje sa v ňom postupne 32 úspešných hráčov z minulých sérií, aby si zmerali sily vo vzájomnom dueli a súťažili o titul šampióna pre rok 2024. Do kvízu sa pritom vrátia aj niektoré legendárne tváre, ktoré vo verzii šampiónov súťažili aj v roku 2022.

Do relácie sa medzi inými vrátila Eva Schwardy, ktorá vyhrala prvý Duel šampiónov. Odvtedy sa stihla zviditeľniť účinkovaním v markizáckej reality šou Farma, vlani súťažila tiež v jojkárskom kvíze Riskuj, v ktorom neuspela.

„Za súťažný pult sa tak postaví aj víťazka Duelu šampiónov, pani Eva z Košíc, jej finálový súper, pán Martin z Nitry. Nebude chýbať ani najúspešnejší hráč Duelu, pán Slávo z Levíc, ktorý v ňom zvíťazil až neuveriteľných 33-krát,“ píše o opätovnej účasti hviezd Duelu RTVS.

Zdroje dát: oficiálne dáta zdroj PMT/KANTAR SLOVAKIA, tlačové správy TV Markíza, JOJ, RTVS, teletext, portály Stratégie.sk, Mediálne.sk, Aktuality.sk, Facebook, Instagram

Vysvetlivky k uvádzaniu televíznej sledovanosti
Obchodná (komerčná) cieľovka, mladí diváci - obchodná cieľová skupina divákov vo veku 13-55 rokov (od roku 2024). Do roku 2023 bola uvádzaná vo veku 12-54 rokov. Spravidla uvádzaný rating v percentách (%) a podiel na trhu v %;
Univerzálna cieľovka (celkové publikum) - všeobecná trhová sledovanosť divákov vo veku 12+, uvádzaný počet divákov v tisícoch a prípadne podiel na trhu v %.

Poznámka: Od jesene 2014 je do údajov sledovanosti započítavaná oneskorená sledovanosť, od januára 2017 "hostia". Od januára 2024 došlo k zmene obchodnej cieľovej skupiny.

Čítať viac...
Nahor