Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Aktuality

Búrlivé víno po piatich rokoch skončilo: Markíze prinieslo veľké víťazstvá aj pády, vrcholilo na maximách najslabšej série!

Po dvoch mimoriadne úspešných rokoch začalo Búrlivé víno padať, napriek tomu sa vysielalo ďalšie takmer tri roky.

Máloktorý projekt ovplyvnil vysielanie a správanie Markízy tak ako Búrlivé víno. Seriál, ktorý štartoval 1. januára 2013 v menej náročnom čase o 18:00 všetkých šokoval a stal sa okamžite televíznym hitom, vďaka čomu sa od apríla usadil v čase o 20:30. Dva roky nepoznal premožiteľa a Markízu jeho potenciál presvedčil natoľko, že si jeho pád na dno nepripustila ani v najslabších sériách a naďalej v ňom videla potenciál. Potvrdilo to presvedčenie televízie vrátiť Búrlivé víno s poslednou sériou na 20:30, kde pohorelo.

Búrlivé víno sa rozlúčilo najslabšou sériou, ktorá sa spravidla hýbala okolo 4 ratingov, s neskoršou nočnou časťou bolo pod touto hranicou. Vo finále porástlo k maximám série, keď dve posledné epizódy sledovalo 5 a 4,5 % divákov pri podieloch 18,6 a až 27,3 % s epizódou začínajúcou o 23. hodine. Rekordom poslednej série bol rating 5,2 %.

Búrlivé víno bolo zásadným pilierom večerného programu Markízy v rokoch 2013 a 2014. Okrem toho, že bol vo svojom čase najsledovanejším seriálom na Slovensku a dokázal Markíze prinášať vysoké nadpriemery na priemernej úrovni 11 – 12 ratingov, zvládol zlomiť väz Paneláku, ktorý bol dovtedy ťahúňom Joj. Tá to však Markíze oplatila spustením seriálu Divoké kone, ktorý zas na jar 2015 oslabil Búrlivé víno. Jeho divákov Joj dokonca lákala aj priamo prostredníctvom kontroverznej upútavky.

Zlom v osude Búrlivého vína nastal na jar 2016, kde už nedokázal o 20:30 dosahovať ani priemerné výkony stanice. Najprv sa v marci zo dňa na deň porúčal do neskoršieho slotu 21:40, vydržal tam však iba necelý mesiac, aby od apríla zakotvil o 18. hodine. Ani v jednom z troch vysielacích časov nedosahoval na pomery nákladného projektu stabilne uspokojivé čísla, podvečer sa jeho ratingy ustálili okolo 4 – 4,5 %.

Búrlivé víno sa bez prestávky vysielalo štyri roky, po prvýkrát sezónu vynechalo až túto jar. Markíza si pripravenú deviatu sériu pošetrila na leto, kde chcela zariskovať a na záver vrátiť Búrlivé víno do prime-time. O 20:30 však podľa očakávaní prepadlo a ešte v júni sa sťahovalo na 21:40, kde sa v dvoch častiach ťahaných do polnoci vysielalo až do konca.

Najdlhšie vysielaný seriál Markízy ponúkol spoločne 9 sérií a 706. častí. V seriáli si zahralo celkom 150 hercov. Búrlivé víno bolo od začiatku seriálom s mimoriadnym hereckým obsadením. Aj v najslabších časoch v ňom Markíza udržala veľký počet významných hereckých osobností, aký sa bežne v slovenských seriáloch nestretáva.

Čítať viac...
Nahor