Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Aktuality

Bude stáť Tonko a spol. Joj ďalšie tisíce? Televízii hrozia po rokoch opäť pokuty!

Extrémy z minulosti môžu aj dnes vyjsť televíziu draho.

Farmár hľadá ženu či Extrémne rodiny. Aj to sú projekty z minulosti televíznej dvojky, ktoré sa postarali časti divákom o legendárnu zábavu, no druhej časti o pobúrenie, pričom televíziu stáli aj nemalé peniaze. Nevhodný obsah, nevhodné označenie piktogramom či zásah do ľudskej dôstojnosti, aj to boli dôvody, pre ktoré sa Rada pre vysielanie a retransmisiu (RVR) rozhodla Joj pokutovať.

Teraz sa na rovnaký obsah regulátor zameria opäť. Televízii aktuálne hrozia ďalšie pokuty za obsah z minulosti, pre ktorý už musela kvôli pokutám načrieť hlbšie do svojho rozpočtu. Rada sa totiž zamerala aj na nový zostrih Naj, naj, naj, ktorý Joj odvysielala minulý rok a ktorého dve časti venovala postavičkám z kontroverzných reality šou.

Rada sa vo svojom skúmaní zostrihu Naj, naj, naj zameria na niekoľko populárnych tvárí z reality šou, pri ktorých regulátor preverí, či nedošlo do zásahu ich ľudskej dôstojnosti. „RVR začala správne konanie vo veci možného porušenia § 20 ods. 3 ZVR (ochrana maloletých – JSO) a § 19 ods. 1 písm. a) ZVR (ochrana ľudskej dôstojnosti) v súvislosti vysielaním programu Naj, naj, naj dňa 28. 12. 2015 o cca 10:24 hod, ktorý označil ako nevhodný pre maloletých divákov do 12 rokov a ktorý svojím obsahom a spôsobom spracovania mohol zasiahnuť do ľudskej dôstojnosti účinkujúcich označených ako motorkár Jožko, syn Tonko, otec Anton, mama Iveta, Erika, Alenka, Lucia, Martinka a jej mama, Martinkina kamarátka Danka, Lýda, Janka a Martina,“ píše Rada.

RVR môže televíziu pokutovať za rovnaký obsah aj opätovne. Joj tak môže znovu dostať vysoké pokuty. „Pri určovaní výšky pokuty vo všeobecnosti platí, že ju Rada určí podľa závažnosti veci, spôsobu, trvania a následkov porušenej povinnosti, miery zavinenia a s prihliadnutím na rozsah a dosah vysielania, získané bezdôvodné obohatenie a zohľadňuje tiež predchádzajúce rozhodnutia Rady, čiže aj výšku už uložených pokút,“ povedala v minulosti pre Mediaboom.sk hovorkyňa Rady pre vysielanie a retransmisiu Lucia Jelčová.

Paradoxom je, že Joj sa v ostatnom období extrémom vyhýba. Vo svojom vysielaní sa ich zbavila, v prípade šou Farmár hľadá ženu až do takej miery, že s umiernených obsahom neuspela. Na kontroverznú vlnu, naopak, nastupuje v posledných rokoch Markíza, ktorá pritvrdzuje ako vo Farme, tak v jej stálych reláciách Zámena manželiek či Svokra.

Čítať viac...
Nahor