Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Aktuality

Je trest dostatočný? Vypočúvanie matky po smrti dieťaťa stálo Markízu 8-tisíc! Joj nepochybila

Na adresu Markízy sa po odvysielaní reportáže vzniesla veľká vlna kritiky, Rada rozhodla, že zasiahla do ľudskej dôstojnosti rodičov.

V júli obehla Slovensko tragická správa o úmrtí dieťaťa, ktoré zabudol otec niekoľko hodín v aute zaparkovanom na priamom slnku. Markíza aj Joj sa snažili nazbierať na mieste tragickej udalosti zábery aj s nešťastnou matkou, pričom redaktorka Televíznych novín Dana Brixová sa pustila priamo do vypočúvania zrútenej matky.

Šéf spravodajstva Markízy, Henrich Krejča, konanie Brixovej obhajoval. „Keď chce redaktor objektívne overiť všetky informácie, žiaľ, musí takto postupovať. Sme spravodajstvo. V žiadnom prípade sa nestotožňujem s tým, že by to bol hyenistický postup. Keď sa informácie každú chvíľu menia, musí ich niekto z príbuzných potvrdiť alebo vyvrátiť. My musíme dať priestor každej strane,“ povedal pre Denník N.

Rada pre vysielanie a retransmisiu to ale rovnako nevidela. Najnovšie rozhodla, že Markíza zasiahla zobrazením „rodičov obete tragickej udalosti žialiacich nad smrťou ich dcéry krátko po tom, ako sa dozvedeli o jej smrti, a to priamo z miesta tragickej udalosti, do ľudskej dôstojnosti rodičov“. Za príspevky v Prvých Televíznych novinách a Televíznych novinách z 22. júla 2015 dostala pokutu 8 000 eur.

Podľa názoru viacerých diskutérov je suma nedostačujúca. O to viac, koľko mediálnej pozornosti a kritiky bolo nasmerovaných proti konaniu redaktorky.

Sťažnosti na reportáž o rovnakej téme prišli aj na spravodajstvo Joj. Na mieste tragédie bola redaktorka Diana Pavlisová, ktorá s mikrofónom k matke taktiež podišla, skonštatovala len, že sa asi trúchliaca matka vyjadrovať nebude. Rada v spracovaní reportáží Joj problém nevidela, správne konanie zastavila.

Celý výstup z ostatného zasadnutia Rady nájdete v tomto článku.

Čítať viac...
Nahor