Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Aktuality

Blíži sa šanca pre RTVS? Stále v tieni komerčných televízií.

Naša verejnoprávna televízia naďalej zostáva v tieni dvoch silných komečných televíznych skupín Markíza a JOJ. V porovnaní so susednou Českou televíziou pôsobí ako chudobná príbuzná nielen so svojim rozpočtom, ponukou, ale aj sledovanosťou. Kým v Česku ponúka verejnoprávna televízia 6 staníc, u nás iba dve stanice. Sledovanosť plnoformátovej Jednotky RTVS výrazne zaostáva za najväčšími televíziami a v podieli na trhu skôr súperí s menšími stanicami komernčných skupín ako sú Plus, či Doma.

Kde sa stala chyba, že naša verejnoprávna televízia takto prepadla? Chyba bola a stále je v systéme a v častom striedaní generálnych riaditeľov. To je však minulosť. Aktuálne je na čele verejnoprávnej televízie manažér, ktorý má veľké skúsosnosti z mediálneho trhu a dokonca priamo s vedením jednej z najsilnejších televízií v krajine. Nástup Václava Miku do čela RTVS vyvolal nádej, že sa veci pohnú dopredu. Ukazuje sa, že to nejde až tak rýchlo. Divák si od sledovania verejnoprávnej televízie odvykol. A jedinou možnosťou ako získať nových divákov, je trpezlivé budovanie novej programovej ponuky i čakanie na chyby súperov.

Už teraz sa RTVS podarilo vybudovať si dva nové zaujímavé piliere programu – piatkový a utorkový večer – oba so zábavnými formátmi, ktoré zrejme našim divákom chýbali. Milujem Slovensko je licencovaný formát, overený formát, ktorý sa čoraz viac začína presadzovať aj u nás a pre RTVS prináša výrazne nadpriemernú sledovanosť, ktorou už dokáže konkurovať najsilnejším televíziám. Pomerne úspešne sa darí aj utorkovému zábavnému formátu Nikto nie je dokonalý.  RTVS je pomerne silná aj počas atraktívnych prenosov z futbalovej Ligy majstrov v stredu večer. FIlmová ponuka je samozrejme  slabšia, ale vytvorenie európskeho kina v pondelok večer a vysielanie atraktívnejších filmov v stredu večer je dobrý krok. Sobota patrí Pošte pre teba a Pravdivým príbehom a tiež má stále svoj potenciál. Podľa potvrdených informácií chystá RTVS budúci rok aj veľkú licencovanú show Your Face Sounds Familiar. Vyrábať by ju mala s Českou televíziou ako spoločný projekt. Václav Mika má s podobnými spoločnými show skúsenosti z Markízy. Show môže verejnoprávnej televízii priniesť nových divákov. Česká televízia úspešne vysiela aj inú show – tanečnú show Stardance, na Slovensku však pre tento formát drží licenciu Markíza a RTVS sa k nej nevie dostať. V tomto prípade bol preto spoločný projekt nemožný, aj keď by bol najefektívnejší. Napriek všetkému sa zdá, že RTVS našla medzeru na trhu a investuje do zábavy, kde priestor uvoľnila najmä Markíza, ktorá produkuje teraz iba dlhodobé seriály a reality show.

Slabým miestom Jednotky RTVS však zostáva spravodajstvo, koré sa svojou kvalitou síce pohlo dopredu, ale nikto to nevie. Tu čaká televíziu ešte veľa práce a výsledky RTVS zaostávajú za očakávaním. O zmenách sa divák nemá ako dozvedieť, chýba trefná s silná kampaň, do ktorej by sa televízii oplatilo zainvestovať.

Prvé výsledky nového vedenia RTVS už je možné vidieť. Zrejme sme čakali ešte viac. Ostáva veriť, že to je len začiatok. Samostatnou kapitolou je Dvojka RTVS a prípadné rozšírenie o nové stanice. Téme sa budeme venovať v nasledujúcich dňoch.

 

– redakčný komentár –

 

Foto: RTVS

Čítať viac...
Nahor