Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Pikošky

Firmy Babiša a Patrika Tkáča v Česku dosahujú takmer 70 % čítanosti denníkov

Mafra a Czech News Center si na poli denníkov delia 67 % trhu.

Najsilnejším vydavateľom denníkov je v Česku spoločnosť Czech News Center, bývalý Ringier Axel Springer CZ, ktorej majiteľmi sú podnikatelia Daniel Křetínský a Patrik Tkáč. Dokazuje to najnovší prieskum agentúr Median a STEM/MARK, ktoré pravidelne prinášajú prieskum Media Projekt. Z údajov za prvý polrok 2014 vyplýva, že denníky vydavateľa Czech News Center (Blesk, Aha!, Sport) denne oslovia okolo 1,4 mil. čitateľov, čo predstavuje 35% podiel.

Druhou najsilnejšou skupinou je mediálny dom Mafra patriaci podnikateľovi a ministrovi Andrejovi Babišovi. Jeho denníky (Mladá Fronta Dnes, Lidové noviny, Metro) spolu denne dosahujú čítanosť 1,25 mil. čitateľov, čím obsadzujú 32 % denníkového trhu. Spolu tak najsilnejšie vydavateľstvá dosahujú podiel 67 %.

Z prieskumu vyplýva, že až 69 % Čechov pravidelne alebo často číta denníky. Týždenníky číta 62 % Čechov, mesačníky 60 %. Celkovo dosahujú časopisy čítanosť 84 % a všetky tlačené tituly až 92 %. Celý aktuálny prieskum nájdete tu.

Spoločnosť Czech News Center (CNC) dohodou ešte z decembra 2013 odkúpila a prevzala vydavateľstvo Ringier Axel Springer CZ, čím zavŕšila transakciu s Ringier Axel Springer Media AG.  Vydavateľstvo sa prezentuje ako „najväčší mediálny dom s najväčším počtom čitateľov na českom trhu“. Vydáva denníky Blesk, Aha!, Sport, časopisy Reflex, ABC, GEO, Blesk pro ženy, Blesk Hobby a Svět motorů. Pod spoločnosť Czech News Center patrí aj firma Czech Print Center, ktorá sa v máji premenovala z bývalého Ringier Axel Springer Print CZ, a od ktorej CNC prevzala tlačiarne. Firma prevádzkuje dve veľké tlačiarne v Prahe a Ostrave. Odkúpenie českého Ringieru Tkáčom a Křetinským sa považuje za jeden z najväčších mediálnych obchodov ostatných rokov. Patrik Tkáč je zakladateľ a člen predstavenstva J&T Finance Group. Skupina J&T má vplyv v spoločnosti Joj Media House, pod ktorú patria aj stanice Joj, Plus a Wau. J&T pred rokmi neskrývalo ambíciu získať či mať podiel aj v staniciach českej televízie Prima.

Zdroj dát: MEDIA PROJEKT 1. a 2. štvrťrok 2014, MEDIAN a STEM/MARK
Foto: Mafra, Aktuality.sk

Čítať viac...
Nahor