Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie
foto: vysielanie TA3

Pikošky

Aký máte s nami problém? Moderátor TA3 sa v nedeľnej debate prihlásil ku gay komunite (video)

Richard Dírer druhýkrát v krátkom čase prekvapil otvoreným postojom, v živej politickej debate urobil nevídané gesto.

Hlavná politická debata TA3 V politike priniesla túto nedeľu okamih, aký na slovenskej obrazovke nemá obdoby.

Jej moderátor Richard Dírer, ktorý posilnil moderátorský tím relácie od apríla tohto roka, hostil v ostatnom vydaní V politike trojicu hostí, medzi ktorými bol aj poslanec György Gyimesi z hnutia OľaNO. Ten sa v ostatných dňoch postaral o ďalšiu kontroverziu, keď spoločne s bývalým poslancom od Mariana Kotlebu, Tomášom Tarabom, predložil návrh zákona, ktorý by zakázal vyvesenie dúhovej vlajky na verejných budovách.

Dírer sa v nedeľnej diskusii postaral o nevídané gesto, keď reláciu odmoderoval s odkazom na návrh zákona v tričku s dúhovým golierom.

Na záver relácie V politike sa Dírer obrátil na poslanca Gyimesiho a verejne sa v televíznom vysielaní prihlásil ku gay komunite. Poslanca sa spýtal, aký má s homosexuálne orientovaným ľuďmi problém.

„Dovolím si nechať jednu otázku na záver. Špeciálne kvôli vám som si dnes dal svoje gay tričko, aký máte s nami problém?“ opýtal sa Dírer.

„Ja s vami nemám žiadny problém, nikdy som ani nemal. Ja mám problém s tým, aby sa tieto vlajky a symboly vyvesovali na štátnych budovách,“ odpovedal Gyimesi, na čo Dírer poznamenal: „V súkromnej televízii teda môžem?“

Poslanec na to moderátorovi odkázal, že sa môže do nej aj zahaliť a chodiť s ňou po meste. „To zas až tak nepotrebujem, ja som skromný gay,“ reagoval moderátor.

Poslanec dodal, že je za podporu riešenia problémov párov rovnakého pohlavia, napríklad v prípadoch dedenia. Dírer ho následne konfrontoval, prečo takúto zákonnú úpravu nepredloží sám. „Nie je to môj obor,“ reagoval Gyimesi.

Neozval sa prvýkrát

Dírer zaujal otvoreným postojom k navrhovaným zákonom z dielne koaličných predstaviteľov aj koncom mája.

Už vtedy v reakcii na spoločný zákon vládneho poslanca a bývalého kotlebovca pripomenul smutnú históriu Slovenska s fašizmom a vyjadril vieru, že sa nebude opakovať. Zároveň reagoval na ambíciu ministra financií, Igora Matoviča, regulovať televízne diskusie.

„Keď som pred mesiacom povedal, že prax kladenia si podmienok na účasti v reláciách zaviedol Robert Fico tak je férové dodať, že s radosťou si túto myšlienku osvojili aj ostatné politické strany. Tento týždeň sa jeden z ministrov nechal počuť, že zostava hostí, ktorú tu vidíte, sa mu máli,“ začal svoj prejav.

Dírer sa rovnako, ako moderátori ďalších politických diskusií ako Michal Kovačič či Jana Krescanko Dibáková, rozrozprával o tom, aký problém je dostať politikov do debaty a o snahách určovať si hostí, s ktorými do relácie pôjdu a s kým nie.

„Bol som mimo mediálny biznis 11 rokov, ale musím povedať, že situácia, ktorá na politickej a mediálnej scéne vládne, je ďaleko horšia ako predtým. Každý týždeň je to boj, kladenie si podmienok kto s kým nepôjde alebo na poslednú chvíľu zruší svoju účasť, dostalo sa to do extrému. Niežeby televízie nechceli ponúkať zaujímavé koalično-opozičné duely, ale zorganizovať ich je problém. Nerozhodli sme sa, a myslím, že žiadna z televízií, aby sme urobili z Petra Pellegriniho alebo Roberta Fica premiéra, na to si, pri všetkej úcte, vystačí táto koalícia sama. Takže netreba regulovať politické diskusie, ale radšej by mohli politici investovať svoj čas do toho, aby sa lepšie pripravovali na politické diskusie, aby nemuseli hľadať výhovorky, prečo tento alebo ďalší týždeň nemôžu,“ povedal Dírer.

 

Čítať viac...
Nahor