Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Aktuality

Aj novinári môžu zavádzať. Redaktorka RTVS svojím tvrdením klamala divákov, poškodila Nesrovnalovi

Prílišná snaha o investigatívu môže v niektorých prípadoch viesť k lži.

AKTUALIZÁCIA: RTVS sa nakoniec za pochybenie v príspevku Kristíny Hamárovej ospravedlnila. Urobila tak na záver Správ RTVS z 25. novembra 2015.

Redaktorka RTVS, Kristína Hamárová, urobila v reportáži vo včerajších Správach RTVS kiks, aký by si profi redaktori nemali dovoliť. Stalo sa tak v príspevku o kauze prestavba hlavnej železničnej stanice v Bratislave a postoji nového primátora hlavného mesta, Iva Nesrovnala.

Hamárová v reportáži priniesla Nesrovnalove vyjadrenia, ktoré už pred pár dňami poskytol spravodajskej televízii TA3 v relácii Tak takto?! Nesrovnal v nich poukazuje na nemožnosť stihnúť realizáciu projektu firmou Transprojekt s.r.o. do požadovaného termínu a uvádza tiež ambíciu zmluvu zrušiť. Transprojekt chce v tom prípade požadovať od mesta odškodné cez 16 miliónov eur.

Hlavnou témou sa v kontroverznej kauze stal Dodatok, ktorý žiada Transprojekt podpísať, čím podľa vlastných slov okamžite začne s prácami. Mesto však tento dodatok neodkleplo. Hamárová v závere príspevku napriek tomu priniesla odhalenie týkajúce sa hlasovania Nesrovnala z októbra 2014 o tomto dodatku. V tom čase sedel Nesrovnal v mestskom zastupiteľstve hlavného mesta ako poslanec.

nesrovnal transprojekt hamarova spravy rtvs

Redaktorka uviedla, že mal Nesrovnal hlasovať „za“ uzatvorenie dodatku, pričom divákom predložila dôkaz vo forme elektronického výpisu z hlasovania. Napriek tomu, že ju nový primátor Bratislavy informoval, že poslanci dodatok neprijali a vysvetlil aj svoje „áno“ v hlasovaní, redaktorka obvinenie v scenári reportáže ponechala a ďalej sa ním nezaoberala. V tomto prípade môžeme len hádať, či Hamárová postupovala neprofesionálne, alebo tak urobila zámerne. Jedno „áno“ jej totiž stačilo k obvineniu z prezliekania kabátov. Pričom netušila, čo to áno znamená.

Informácie na webe mesta hovoria o dvoch alternatívach pri hlasovaní o Dodatku. Prvá alternatíva hovorí v prospech jeho uznesenia, druhá alternatíva hovorí o „neschválení uzatvorenia dodatku“. Z dokumentovaného výpisu hlasovania (dokument) vyplýva, že poslanci svojím „áno“ odklepli druhú alternatívu. Zároveň svoj návrh k Dodatku priniesol aj Nesrovnal, ktorý u poslancov neprešiel.

nesrovnal transprojekt hamarova spravy rtvs 2

Napriek tomu, že Hamárová nechala Nesrovnala svoje hlasovanie v reportáži vysvetliť, jej obvinenie je nepochopiteľné. Ak by s ním prišla na tlačovej konferencii, nič by sa nestalo. Redaktor sa môže spliesť. Ak však nevenuje pozornosť materiálom, ktoré predkladá divákom ako dôkaz a rovnako nepreverí vyjadrenia respondenta, ktorého obviňuje z rozkolu v základných princípoch, ťažko dôverovať práci takéhoto novinára v budúcnosti.

Reportáž Nesrovnal chce zrušiť zmluvu na stanicu

šéfredaktor Mediaboom.sk

Čítať viac...
Nahor