Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Téma mesiaca

Jeden z najväčších organov na Slovensku má budova Slovenského rozhlasu: Zahrá na ňom svetová špička

Od roku 1998  sa cyklus organových koncertov koná každoročne za účasti domácich a zahraničných interpretov. V uplynulých 19-tich ročníkoch tak v rámci cyklu Organových koncertov pod pyramídou vystúpila plejáda slávnych organistov – Olivier Latry, Michel Bouvard, László Fassang, Michael Schönheit, Vincent Dubois a mnohých ďalších. Koncerty sa konajú formou nedeľňajšieho matiné so začiatkom o 10:30. Ich výnimočnosť spočíva aj v realizácii priameho prenosu z každého koncertu, ktorý sa vysiela v Rádiu Devín.

V tomto roku sa uskutoční jubilejný 20. ročník cyklu Organových koncertov pod pyramídou. Prvý koncert jubilejného ročníka 29. januára 2017 bude patriť Olivierovi Latrymu, titulárnemu organistovi Katedrály Notre Dame v Paríži z Francúzska. Na ďalších koncertoch vystúpia Matthias Maierhofer z Nemecka, Přemysl Kšica z Česka, Arkadiusz Bialic z Poľska a slovenskí organisti Denisa Gibalová Kabáčová a Imrich Szabó.

Program 20. ročníka cyklu Organových koncertov pod pyramídou

Vždy v nedeľu o 10.30 vo Veľkom koncertnom štúdiu Slovenského rozhlasu a naživo v Rádiu Devín

  1. 1. 2017 Olivier Latry (FRA)
  2. 2. 2017 Přemysl Kšica (CZE)
  3. 3. 2017 Denisa Gibalová Kabáčová (SK)
  4. 4. 2017 Matthias Maierhofer (GER)
  5. 5. 2017 Arkadiusz Bialic (POL)
  6. 6. 2017 Imrich Szabó (SK)

V budove Slovenského rozhlasu v Bratislave sa nachádza organ, ktorý je dominantou Veľkého koncertného štúdia, je najväčším organom na Slovensku a svojou kvalitou vyhovuje náročným kritériám umeleckej interpretácie. Bol postavený v roku 1984, má 81 registrov, štyri manuály, pedál a 6373 píšťal. Tieto atribúty ho radia medzi veľké organy aj v európskom kontexte.

V prvých rokoch bol organ využitý na koncertné účely iba sporadicky. Myšlienku využiť tento cenný nástroj na pravidelné organové recitály sa podarilo zrealizovať v roku 1994. Prvý cyklus koncertov sa konal za účasti domácich interpretov a dostal názov Organové koncerty pod pyramídou. Záujem publika i vedenia Rádia Devín o tieto koncerty boli pohnútkami k tomu, aby sa v realizovaní cyklu organových koncertov  pokračovalo aj v budúcnosti.

Čítať viac...
Nahor