Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Aktuality

Jednou z prvých tém nového šéfa spravodajstva RTVS odznaky. Žlté narcisy vo vysielaní dosiaľ problémom neboli

Odznaky, kvietky či stužky, ktoré reprezentovali prirodzenú spolupatričnosť a podporu apolitických, zväčša charitatívnych projektov, majú v RTVS stopku. Zatiaľ dočasne.

Iba v polovici marca nastúpilo do Rozhlasu a televízie Slovenska nové vedenie spravodajstva. Borisa Chmela vo funkcii šéfa Odboru televízneho spravodajstva a publicistiky nahradila Hana Lyons, novým riaditeľom Sekcie spravodajstva a publicistiky sa stal okrem iného bývalý redaktor verejnoprávnej televízie Vahram Chuguryan. Práve on sa po pár dňoch od nástupu do funkcie stal medializovanou osobou, a to pre odznaky #allforjan, ktoré nosia (nielen) novinári naprieč mediálnym spektrom a spoločnosťou.

Novinári z RTVS medializovali výstup z porady s riaditeľom spravodajstva, po ktorej vyplynulo, že sa majú zdržať nosenia odznakov vo vysielaní RTVS. Viacerých to pobúrilo, tému okamžite spracovali viaceré médiá. Chuguryan nakoniec ostal podľa vlastných slov, ktoré uviedol v dočasne verejnom statuse na sociálnej sieti, zo situácie znechutený. „Ku kauze odznakov, kedy niektorí moji kolegovia vyniesli von internú informáciu a nafúkli ju do obludných rozmerov… Celá táto prekrútená a dezinterpretovaná situácia ma nesmierne mrzí,“ napísal. Zároveň vyjadril pochybnosť o úmysloch niektorých kolegov. „Za posledné dni som nadobudol pocit, že niektorým mojím kolegom vôbec nejde o čestnú, profesionálnu novinárčinu, ale o priame zasahovanie do politiky. Chcú byť revolucionármi. Som z toho veľmi smutný. Nie za seba, skôr za občana,“ uviedol.

V reakcii uviedol, že na porade otvorili tému odznakov ako otázku dodržiavania záväzných predpisov: „Jednou z mnohých tém na porade bola ľudská a maximálne úprimná debata, čo urobiť so situáciou, keď na jednej strane cítime obrovskú spolupatričnosť so zavraždeným kolegom, ale na druhej strane nechceme porušovať záväzné a dlhodobo platné právne predpisy.“ Odkazuje na interný dokument, v ktorom sa okrem iného píše aj o zákaze nosenia častí alebo súčastí oblečenia so zrejmým symbolom, resp. logom, prípadne nápisom.

Následne Chuguryan priznal, že požiadal na porade, aby sa novinári či moderátori nosenia odznakov vo vysielaní RTVS zdržali. Nepovažuje to však za zákaz ich nosenia ako takého. „Jeden z redaktorov sa ma opýtal, či teda zakazujem nosenie odznakov, na čo som jasne odpovedal, že nezakazujem, ale žiadam, aby si ho nedávali do vysielania, kde začína verejnoprávny priestor,“ napísal riaditeľ. Dodal, že sa téma týka všeobecne nosenia symbolov a odznakov, ktoré reprezentujú príslušnosť k akémukoľvek zoskupeniu, aj charitatívnej organizácii. K téme odznakov a symbolov sa chce Chuguryan vrátiť po naštudovaní všetkých predpisov a následne zaujať jednotné stanovisko.

Na jednej strane cítime obrovskú spolupatričnosť so zavraždeným kolegom, ale na druhej strane nechceme porušovať záväzné a dlhodobo platné právne predpisy. V tých sa jednoznačne konštatuje, že „Neprípustné je používanie častí a súčastí oblečenia s akýmkoľvek zrejmým symbolom, resp. logom, prípadne nápisom“. V rovnakom duchu sú definované záväzné predpisy varujúce verejnoprávnych redaktorov pred tým, aby prezentovali príslušnosť k akémukoľvek zoskupeniu, politickej strane, záujmovej skupine atď. Nesmieme sa dostať do situácie, že budeme porušovať zákony. (…) Nosenie odznakov nezakazujem, ale žiadam, aby si ho nedávali do vysielania, kde začína verejnoprávny priestor. V rovnakom duchu sme sa bavili aj o ďalších symboloch a odznakoch, napr. aj rôznych charitatívnych organizácií a zoskupení. Kto pozná kľúč podľa ktorého niektorú treba podporiť a inú odignorovať? Zhodli sme sa, že si musíme poriadne naštudovať všetky predpisy a raz a navždy sa zorientovať v danej problematike.
/Vahram Chuguryan, riaditeľ Sekcie spravodajstva a publicistiky RTVS

Otázkou v tejto chvíli ostáva, prečo sa jednou z hlavných tém nového riaditeľa spravodajstva RTVS stali odznaky #allforjan nosené vo vysielaní. Na obraze RTVS sa obdobné symboly vyjadrujúce celospoločenskú spolupatričnosť objavujú prostredníctvom jej tvárí už roky, najtypickejším príkladom je žltý kvet počas Dňa narcisov, ktorý taktiež spadá do témy, ktorú Chuguryan otvoril. Kvet totiž symbolizuje charitatívnu zbierku organizovanú Ligou proti rakovine.

Pred vraždou novinára a jeho priateľky bol najtypickejším symbolom, ktorý si každý rok pripínali tváre RTVS na svoje oblečenie, žltý kvet narcisu symbolizujúci prebiehajúcu zbierku pre ľudí bojujúcich s rakovinou

Deň narcisov každoročne podporujú symbolickým pripnutím žltého kvietku mnohé médiá, rovnako tak aj osobnosti RTVS v spravodajskom vysielaní. Nosia ho ako moderátori tak redaktori, telerozhlas rovnako prináša reportáže týkajúce sa tejto zbierky. Kvet si pripli napríklad aj moderátorky Dámskeho klubu. Symbol žltého narcisu pritom prerástol rozmer konkrétnej charitatívnej zbierky, ktorú reprezentuje. Jeho nosenie sa na Slovensku stalo akýmsi celospoločenským symbolom a každoročným prejavom spolupatričnosti s ľuďmi bojujúcich s rakovinou a pripomenutím si tohto ochorenia.

Podobnú symboliku vyjadrujú aj odznaky a celkovo odkaz hashtagu #allforjan. Slovensko a rovnako svet sa cezeň spája vo vyjadrení úcty k práci a životu zavraždeného novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Zároveň ide o zjednotenie sa v odsúdení tohto činu a jeho neprípustnosti v demokratickej spoločnosti. Odkaz rešpektujú a hlásia sa k nemu tiež svetové médiá ako Washington Post alebo New York Times, cez hashtag sa k celosvetovej spolupatričnosti pripojili aj europoslanci na zasadnutí Európskeho parlamentu. Problémom sa odznaky nakoniec stali v slovenskej RTVS. Dosiaľ prekážali len konšpirátorom a pochybnosť o ich pôvode vyjadril bývalý premiér, Robert Fico.

Pokiaľ je skutočným záujmom zladiť interné predpisy v oblasti nosenia symbolov a odznakov s praxou vo vysielaní RTVS, téma by sa na stôl dostala v tomto období aj v prípade, ak by k brutálnej vražde novinára a jeho priateľky nedošlo. Už 13. apríla by si totižto pripli moderátori aj redaktori RTVS na svoje oblečenie spomínaný žltý kvet narcisu, ktorý taktiež reprezentuje konkrétnu myšlienku, v tomto prípade charitatívnu zbierku. Či sa tento rok RTVS na Deň narcisov k celému Slovensku pripojí, sa ukáže už o dva týždne. Podľa aktuálnej žiadosti Chuguryana by sa tváre telerozhlasu mali ich nosenia vo verejnoprávnom priestore zdržať.

Čítať viac...
Nahor