Viete prví
Markíza preruší ďalší seriál na Doma: Materinská láska vo vysielaní končí!
Prerušenia sa uprostred vysielania dočká ďalšia zahraničná séria.
Nahnevá opäť divákov?
Máločo televíznych fanúšikov odradí od obrazoviek viac, než keď sa ich obľúbený seriál nedočká konca. Či už pre rozhodnutie tvorcov, ktorí seriál nechajú pootvorený, alebo stiahnutie z vysielania samotnými televíziami, tieto kroky vedia u divákov vzbudiť nemalé vášne či sklamanie.
O to viac pri dlhých seriáloch na pokračovanie, ktorým už fanúšikovia venovali nemálo večerov.
Viacero prerušení
Diváci ženskej stanice Doma si pamätajú na prerušenie vysielania komediálne ladeného seriálu Láska na druhý pokus, ktorý začala stanica vysielať začiatkom roka 2016.
Telenovela sa pritom ešte v domácom Turecku stále vysielala, keď dostala druhú sériu. Na obrazovke Doma tak Láska na druhý pokus vydržala len pár týždňov a skončila prvou sériou. Na ďalšiu si diváci museli počkať vyše roka, Doma ju nasadila v polovici roka 2017.
Ešte horšiu skúsenosť majú s dramatickou sériou Sila ženy, ktorej finále Doma dodnes neodvysielala.
V domácom Turecku dostala tri série, pričom Markíza divákom ponúkla iba prvé dve. Sila ženy sa po prvýkrát vo vysielaní Doma objavila v marci 2019, kedy sa stala nosnou telenovelou sezóny. Stanica odvysielala plynule naraz prvé dve série seriálu. S vysielaním finišovala v novembri 2019.
V rovnakom čase sa v Turecku ešte len rozbehlo vysielanie novej tretej série, ktorá sa zároveň stala aj poslednou. Finále priniesla vo februári 2020. Na Doma sa však tretia séria Sily ženy napriek viacerým plánom s jej nasadením nikdy nedostala.
Diváci telenoviel teraz budú čeliť podobnému rozhodnutiu.
Materinská láska zmizne z vysielania
Markíza má totiž už čoskoro pristúpiť k nepopulárnemu kroku, keď na stanici Doma nedovysiela do konca rozbehnutý hlavný premiérový seriál.
Portál Mediaboom.sk v minulosti informoval, že sa televízia chystá na uvedenie rekordne dlhej tureckej telenovely, ktorá počtom častí nemá v jej vysielaní obdobu. Množstvom nakrútených epizód prekonáva aj takého Divokého anjela, ktorého fanúšikovia na finále museli čakať 270 dielov. Dlhšie turecké telenovely sa pohybovali okolo dvesto epizód.
Všetky doterajšie archívne aj premiérové seriály na Doma ale prekonáva Materinská láska (Canim Annem), ktorú stanica aktuálne vysiela ako svoj nosný ťahák v hlavnom vysielacom čase.
Táto séria má už teraz nakrútených 350 epizód, ktoré sa v domácom Turecku odvysielali ešte v rokoch 2022 a 2023. Tie sú tak k dispozícii na distribúciu do ďalších krajín.
Markíza ich však všetky naraz neodvysiela.
Televízna jednotka podľa viacerých informácií plánuje vysielanie seriálu zastaviť po prvej tretine, kedy v deji došlo k zlomovým okamihom.
Materinská láska by sa podľa našich informácií mala vysielať už iba posledné týždne a od konca augusta zmiznúť z obrazoviek televízie Doma. Nahradená by mala byť ďalším premiérovým seriálom.
Očakáva sa, že Doma preruší Materinskú lásku po 127. epizóde, ktorou končila originálna prvá séria. Druhá následne dostala 223 častí.
Tento týždeň sa seriál prehupne za 100. časť, v prípade potvrdenia odvysielania iba prvej série by Materinská láska skončila na obrazovke v utorok 26. augusta.
Dovysiela ju do konca?
Rozhodnutie televízie prerušiť Materinskú lásku malo byť dlhšie plánované.
Markíza totiž nemá najmenší dôvod stiahnuť telenovelu z vysielania kvôli jej sledovanosti – tá je, naopak, pri premiérovom tureckom seriáli najlepšia za posledné roky.
Materinskej láske sa niekoľko týždňov darí dosahovať staničné nadpriemery Doma a uhrávať v čase medzi 19. a 21. hodinou podiely na trhu okolo 5 až 6 % v obchodnej skupine. Menej často klesá k štyrom percentám či nižšie.
Doma v tomto čase patrí medzi najsilnejšie menšie stanice na trhu, po boku Dajto, na ktorom dodnes zaberajú cyklické reprízy Susedov.
Ženská stanica sa takto dokázala presadiť po prvýkrát od presunu nových tureckých telenoviel z 20:30 na 19. hodinu.
Po tom, čo im od leta 2023 zmenila vysielací čas a obsadzuje nimi pásmo medzi 19:00 a 21:00, až doteraz žiadna z nových telenoviel sledovanosťou nevystrelila, bežne sa s nimi pohybovala podieloch na trhu okolo 2 – 4 %.
Materinská láska nadpriemerné výkony dosahuje i v skorších obedných reprízach v čase okolo 11. až 13. hodiny. Jej trhové podiely sa pohybujú rovnako v okolí 5 až 6 % a pomáhajú stanici ťahať i okolitý program.
Markíza by sa k telenovele mala vrátiť v budúcnosti.
Očakáva sa, že Materinská láska nekončí na Doma úplne, na nové epizódy si ale diváci budú musieť počkať. Televízia ich odkladá napriek tomu, že v Turecku boli všetky doteraz natočené epizódy dovysielané v roku 2023.
Zdroje dát: oficiálne dáta zdroj PMT/KANTAR SLOVAKIA, tlačové správy televízií, teletext, portály Stratégie.sk, Mediálne.sk, Aktuality.sk, Facebook, Instagram Vysvetlivky k uvádzaniu televíznej sledovanosti Obchodná (komerčná) cieľovka, mladí diváci - obchodná cieľová skupina divákov vo veku 14-56 (od roku 2025). V roku 2024 bola uvádzaná vo veku 13-55 rokov, do roku 2023 vo veku 12-54 rokov. Spravidla uvádzaný rating v percentách (%) a podiel na trhu v %; Univerzálna cieľovka (celkové publikum) - všeobecná trhová sledovanosť divákov vo veku 12+, uvádzaný počet divákov v tisícoch a prípadne podiel na trhu v %. Poznámka: Od jesene 2014 je do údajov sledovanosti započítavaná oneskorená sledovanosť, od januára 2017 "hostia". Od januára 2024 došlo k zmene obchodnej cieľovej skupiny.
