jak-se-budi-princezny
RTVS získala po žrebe českých filmov viaceré klasiky: Pozrite si, čo všetko tento rok odvysiela!
10. januára 2017  //  Aktuálne, Televízia  //  Bez komentárov

Televízie vlani absolvovali historicky prvý žreb českých filmov, lákavé tituly si premiérovo rozdeľovali spravodlivým dielom.

Cenné české rozprávky a filmy si od tohto roka rozdeľujú televízie medzi sebou. Ako je už známe, vlani prebehol prvý žreb českých filmov, ktoré patria pod Národný filmový archív v Českej republike. Vďaka žrebu napríklad získala Joj pre tento rok Tri oriešky pre Popolušku, ktoré tak prvýkrát nepôjdu na Markíze.

České klasiky si rozdeľovali všetky tri televízie, pričom vo veľkom nakupovala aj RTVS. Tá tento rok odvysiela viacero známych titulov, za ktoré celkovo zaplatila 142 200 eur. Počas sviatkov sa na jej obrazovke objavia klasické rozprávky ako Princ a Večernica, Šialene smutná princezná, Ako sa budia princezné, Dařbuján a Pandrhola či Princ Bajaja.

Z najznámejších českých filmov zas verejnoprávna televízia získala také tituly ako Vesničko má středisková, Vrchní, prchni, Obchod na korze, Vyšší princip, Dobrý voják Švejk, Atentát či Kdyby tisíc klarinetú. Pozrite si celý zoznam filmov, ktoré nakúpila RTVS pre tento rok od českého Národného filmového archívu.

Abecedný zoznam českých filmov, ktoré zakúpila RTVS (práva od 1.1.2017 – 31.12.2017)
…Nebo být zabit (r. Martin Hollý, 1985)
Adéla ještěnevečeřela (r. Oldřich Lipský, 1977)
Anton Špelec ostrostřelec (r. Martin Frič, 1932)
Atentát (r. Jiří Sequens, 1964)
Babička (r. František Čáp, 1940)
Bíla nemoc (r. Hugo Haas, 1937)
Cesta do hlubin študákovy duše (r. Martin Frič, 1939)
Cesta do pravěku (r. Karel Zeman, 1955)
Čapkovy povídky (r. Martin Frič, 1947
Černý Petr (r. Miloš Forman, 1963)
Dařbuján a Pandrhola (r. Martin Frič, 1959)
Dívka v modrém (r. Otakar Vávra, 1939)
Dobrý voják Švejk (r. Karel Steklý, 1956)
Ducháček to zařídí (r. Karel Lamač, 1938)
Dým bramborové natě (r. František Vláčil, 1976)
Hej-Rup! (r. Martin Frič, 1934)
Hoří, má panenko (r. Miloš Forman, 1967)
Jak se budí princezny (r. Václav Vorlíček, 1977)
Jan Hus (r. Otakar Vávra, 1954)
Jan Žižka (r. Otakar Vávra, 1955)
Kdyby tisíc klarinetů (r. Ján Roháč, Vladimír Svitáček, 1964)
Kukačka v temném lese (r. Antonín Moskalyk, 1984)
Kulový blesk (r. Ladislav Smoljak, Zdeněk Podskalský st., 1978)
Lásky jedné plavovlásky (r. Miloš Forman, 1965)
Malá mořská víla (r. Karel Kachyňa, 1976)
Obchod na korze (r. Ján Kadár, Elmar Klos, 1965)
Partie krásného dragouna (r. Jiří Sequens, 1970)
Pěnička a paraplíčko (r. Jiří Sequens, 1971)
Poslušně hlásím (r. Karel Steklý, 1957)
Pozor, vizita! (r. Karel Kachyňa, 1981)
Práče (r. Karel Kachyňa,1960)
Princ a Večernice (r. Václav Vorlíček, 1978)
Princ Bajaja (r. Antonín Kachlík, 1971)
Proti všem (r. Otakar Vávra, 1956)
Šíleně smutná princezna (r. Bořivoj Zeman, 1968)
Škola základ života (r. Martin Frič, 1938)
Tři veteráni (r. Oldřich Lipský, 1983)
Vesničko má středisková (r. Jiří Menzel, 1985)
Vrchní, prchni (r. Ladislav Smoljak, 1980)
Vyšší princip (r. Jiří Krejčík, 1960)
Zánik samoty Berhof (r. Jiří Svoboda, 1983)
Zastihla měnoc (r. Juraj Herz, 1985)