Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Aktuality

Exkluzívne: Legendárni Bakalári sa vrátia s novými časťami! Vlastnú sériu chystá Joj

Niekdajší seriálový hit sa v priebehu rokov dočkal nepravidelne nových dielov, teraz má v pláne ďalšie vyrobiť slovenská televízna dvojka.

Cyklus poviedok od divákov zaznamenal v čase svojho vzniku v sedemdesiatych rokoch mimoriadny úspech. Nové časti vznikali následne aj v osemdesiatych či deväťdesiatych rokoch, pričom legendárny seriál by sa mohol dočkať pokračovania.

Tentoraz by sa o nové časti nemala postarať česká či slovenská verejnoprávna televízia. Vlastnú sériu totiž podľa najnovších informácií chystá Joj. Pripravuje ju pod totožným názvom Bakalári, nechala si ho aj registrovať na Úrade priemyselného vlastníctva.

Joj pripravuje podobný koncept, nakoľko už teraz zháňa námety od divákov. Vyhľadáva zábavné príbehy s vtipnou pointou, za tie, ktoré použije, zaplatí divákom dvadsať eur. Televízia špecifikuje aj okruh tém, o ktoré má záujem. Z nich je jasné, že chce vyrobiť aj vianočné poviedky, s ktorými by mohla posilniť svoj sviatočný program v budúcnosti.

Témy poviedok, ktoré Joj vyhľadáva: veselé Vianoce, Mikulášske príhody, Nevera, Svadba, To sa môže stať iba mne, Deň blbec, Svokrovci, Stužková, Prvý sex, Môj sused idiot.

Bude zaujímavé sledovať, koľko námetov televízii príde. Za socializmu vyvolala výzva, aby diváci posielali svoje príbehy, veľkú reakciu, do televízie prichádzali tisíce listov.

Bakalári majú svoj pôvod ešte v roku 1971, kedy sa stali filmové krátke príbehy súčasťou televíznej lotérie Mates. Vtedy však námety vznikali vnútri televízie, pričom vznikla obava z nedostatku autorov. Populárne vyriešenie problému sa začalo črtať v čase, kedy sa do projektu zapojili scenárista Jaroslav Dietl a režisér Jaroslav Dudek.

Názov Bakalári nebol pre poviedkovú sériu pôvodný, prvý program sa volal Kufr za dverami. Opríbehy na túto tému tvorcovia požiadali psychiatra Miroslava Plzáka, Jaroslava Dietla a Vladimíra Menšíka. Menších vtedy napísal poviedku o manželovi, ktorý pri banálnej hádke rozkopol dvere od kredencu a kufor, do ktorého ich žena uložila, aby ich odniesol opraviť, považoval za vyhadzov. Diváci boli nadšení a pýtali si pokračovanie. Dietl sa rozhodol písať scenáre, pričom problém s nedostatkom námetov sa rozhodol vyriešiť výzvou, aby vlastné príbehy posielali diváci.

Program dostal názov Bakaláři vědy manželské. Bakalár bol v stredoveku učiteľ, človek, ktorý predával skúsenosti. Povedali sme si, že našimi bakalármi budú práve diváci. Nech sa o svoje skúsenosti delia, nech ich predávajú druhým,“ povedala Libuše Pospíšilová, ktorá stála pri vzniku Bakalárov ako dramaturgička.

Čítať viac...
Nahor