Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Kino

Vo veku 85 rokov zomrela prvá dáma českého filmu, režisérka Věra Chytilová.

Dnes dopoludnia zomrela vo svojom rodinnom dome v kruhu svojich blízkych „prvá dáma “ českého filmu, pani Věra Chytilová (2.2.1929  Ostrava, Československo – 12.3.2014 Praha, Česká republika).

vera-chytilova1

Pôvodne študovala architektúru, pracovala ako kreslička, laborantka, manekýnka. Pred kamerou sa objavila prvýkrát v malej úlohe dvornej dámy v kultovej českej rozprávke Císárov pekár a Pekárov cisár. Viac ju však pútala a fascinovala práca za kamerou  a na Barrandove začala svoju kariéru ako „klapka“, odtiaľ sa postupne vypracovala až na pomocnú režisérku.

Vyštudovala FAMU, ktorú absolvovala hraným krátkometrážnym snímkom Strop. Debutovala dokumentom Pytel blech. Podielela sa na poviedkovom filme Perličky na dně. Výrazne ale zaujala až filmami:  O něčem jiném, Sedmikrásky, Ovoce stromů rajských jíme, Hra o jablko, Panelstory, Kalamita, Vlčí bouda, Faunovo velmi pozdní odpoledne, Šašek a kráľovná. Medzi jej divácky najúspešnejšie filmy ale právom patria filmy Kopytem sem, kopytem tam, Dědictví aneb Kurvahošigutntag,  Pasti, pasti, pastičky. Bola členkou Európskej filmovej akadémie. Okrem množstva  cien je aj držiteľkou Ceny za mimoriadny umelecký prínos svetovej kinematografii z MFF Karlove Vary 2000.

Čítať viac...

Viac v Kino

Nahor