So 30.7. – Výnimočná komédia o temnom období nominovaná na Oscara s československým obsadením
24. júla 2016  //  TV tipy  //  Bez komentárov

Úspešná okupačná komédia je ďalším spoločným dielom autorskej dvojice scenáristov Petra Jarchovského a režiséra Jana Hřebejka. Tvorcovia sa pozerajú na tragické obdobie okupácie Československa Nemeckom počas 2. svetovej vojny s odstupom, s komediálnym nadhľadom aj s porozumením pre ľudskú slabosť. V miestach až prekvapivo napínavého príbehu vychádzajú zo skutočných epizód, ktoré sa odohrali počas protektorátu.

Smutným hrdinom príbehu je malomestský penzionovaný úradník Josef Číže, ktorý pod tlakom okolností schová vo svojom byte mladého židovského utečenca. Situáciu mu značne skomplikuje najmä čechonemecký kolaborant Prohaska, ktorý nadbieha jeho pôvabnej žene Marii.

Určitou zmierlivosťou k rôznym typom postojov českých ľudí voči okupantom, ktorá je naznačená aj v názve filmu, vyvolal film polemiku. Tá však bola zatienená obrovským diváckym ohlasom aj sériou cien z domácich aj zahraničných filmových akcií. Film získal aj 5 Českých levov a Cenu českej filmovej kritky a bol nominovaný aj na Oscara v kategórii Cudzojazičných filmov.

Komédiu Musíme si pomáhať z roku 2000, ktorá je považovaná za jeden z najlepších porevolučných filmov v Česku, uvádza Dvojka ČT v sobotu o 20:00.