Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Kino

The Zero Theorem – prvý oficiálny trailer nového filmu Terryho Gilliama s Christhoperom Waltzom v hlavnej úlohe!

Terry Gilliam je považovaný za výraznú postavu svetovej kinematografie, ale aj za člena kultovej formácie Monty Python’s Flying Circus. Okrem písania pre nich vytváral aj ilustrácie, koláže a grafické nápady. Svoje vízie realizoval v prvom pythonovskom filme Monty Python a Svätý Grál (Monty Python and the Holy Grail), ktorý bol nakrútený v roku 1975. Gilliam ho režíroval spolu s ďalším členom zoskupenia Terrym Jonesom. Svoj režijný debut realizoval o rok neskôr a to filmom Jabberwocky. Film sa však nestretol s uznaním u publika ani u kritiky. To však Terryho Gilliama neodradilo a pokračoval v nakrúcaní filmov Zlodeji času (Time Bandits).
V roku 1983 spolu s Terrym Jonesom nakrútil Gilliam tretí a zároveň posledný „pythonovský“ film Monty Python – Zmysel života (Monty Python’s the Meaning of Life), začal pracovať na snímke Brazil, dokončenej v roku 1985. Ďalšou úspešnou Gilliamovou snímkou sa stal film Dobrodružstvá baróna Munchausena (The Adventures of Baron Munchausen), natočený v roku 1989.  Film z roku 1991 Kráľ Rybár (The Fisher King) získal mnoho ocenení, okrem iného nomináciu na Zlatý Glóbus za najlepšiu réžiu a Strieborného leva na festivale v Benátkach. V sci-fi filme 12 opíc, ktorý vznikol v roku 1995, si zahral Bruce Willis či Brad Pitt. Surrealistický film natočený v roku 1998 Strach a hnus v Las Vegas (Fear and Loathing in Las Vegas) vyvolal veľmi protichodné reakcie a rozdelil kritikov na dva tábory, kde jedna skupina film velebila a druhá zatracovala. Po tomto filme si Terry Gilliam potreboval oddýchnuť a prestávka trvala 7 rokov.
V roku 2005 prišli do kín až dva filmy a to Krajina príllivu (Tideland) a Kliatba bratov Grimmovcov (The brother Grimms). Po štyroch rokoch sa vrátil s filmom Imaginárium Dr. Parnassa (Imaginárium of Doctor Parnassus). V posledných rokoch potom nakrútil dva krátkometrážne snímky The Legend of Hallowdega a The Wholly Family (2011). A po dvoch rokoch sa opätovne pustil do práce a jej výsledkom je celovečerný film The Zero Theorem.
[youtube width=“600px“ height=“400px“]rae7_O_6EtU[/youtube]
Film sa odohráva v typickom „gilliamovskom“ svete, sledovanom všade prítomnými kamerami korporácie známej ako Management. V tomto orwellovskom univerzu žije hlavný hrdina Qohen Leth, ktorý pracuje na vyriešení záhadného teorému (platného tvrdenia), ktorý určí navždy, či má život zmysel a čo je jeho zmyslom. Leth žije izolovaný v polorozpadnutom interiére vyhoreného kostola. Jeho prácu narušia dvaja rebelantský odchovanci Managementu, ktorý mu pomôžu pri riešení tohto teorému. Ukáže sa však, že zmyslom tejto návštevy je úmyselné spiknutie zorganizované samotným Managementom za účelom udržania kontroly nad Qohenovým pokrokom. Druhý z návštevníkov Bob zostrojí vnútorne-priestorový skafander pre virtuálnu realitu, ktorý Qohena ponesie na jeho ceste za stretnutím s pravdou svojej vlastnej duše, v ktorej ležia odpovede, po ktorých on ale aj Management túžia.
TheZeroTheorem_1ChristophWaltzexamroom the-zero-theorem-christoph-waltz2 zero_thereom_1-620x413 zero_thereom-620x413
mdzt
Ako to už býva zvykom, Terry Gilliam pustil svojej fantázii uzdu a podľa trailera a reakcií filmového publika na medzinárodných festivaloch sa film nesie v bizarnom duchu. Herecké obsadenie je opätovne hviezdne a vo filme si zahrali hviezdy ako Matt Damon, Christoph Waltz, Ben Whishaw, Tilda Swinton, Peter Stormare, David Thewlis, Mélanie Thierry alebo Sanjeev Bhaskar.
untitled
Oficiálne uvedenie do kín je naplánované na jar 2014 a dúfajme, že sa film objaví aj v našej distribúcii.
Zdroje : Geektyrant.com, Screenrant.com, Indiewire.com
Čítať viac...

Viac v Kino

Nahor