Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Kino

The Fifth Estate – film mapujúci najväčší škandál desaťročia, kauzu WikiLeaks!

Julian Assange patrí medzi kontroverzné postavy a preto sa niet čomu čudovať, že jeho príbeh, ktorý pozná celý svet, dostane aj filmovú podobu. Nevyužiť ho by bola totiž veľká škoda. Ale pekne po poriadku. Na začiatok by sme si mali povedať niečo o osobe Juliana Assanga a tiež o škandáli, ktorý ohúril svet a zneistil zopár svetových mocností. Konkrétne o kauze WikiLeaks!
Julian Assange  je austrálsky internetový aktivista a publicista. Je známy predovšetkým ako zakladateľ, tlačový hovorca a šéfredaktor internetového portálu WikiLeaks. WikiLeaks je nezisková medzinárodná organizácia uverejňujúca tajné dokumenty vlád a nadnárodných korporácií. Ich zdroje sú anonymné  a väčšinou ťažko vystopovateľné. Pred prácou pre WikiLeaks študoval matematiku a fyziku a pracoval ako počítačový programátor. Robí nepravidelné verejné vystúpenia, kde hovorí o cenzúre, slobode tlače a investigatívnej publicistike. Získal aj viaceré novinárske ocenenia. Škandál vyvolal uverejnením a odhalením veľmi citlivých a tajných vládnych dokumentov.

Medzinárodná medzivládna organizácia Interpol ho 30. novembra 2010 umiestnila na tzv. červený zoznam hľadaných osôb Interpolu, pretože je stíhaný vo Švédsku za podozrenie zo znásilnenia a spáchania ďalšieho trestného činu. Jeho zástancovia však tvrdia, že ide o vykonštruovaný proces, za ktorým stoja politické sily, ktoré ho chcú aspoň zdiskreditovať.

 

[youtube width=“600px“ height=“400px“]ZT1wb8_tcYU[/youtube]
Niektorí americkí politici po zverejnení škandálu otvorene vyzývali k dolapeniu, súdeniu alebo dokonca poprave Juliana Assangeho. Poradca kanadského premiéra, Tom Flanagan, chcel, aby na neho bol spáchaný letecký atentát, s tým, že „si zaslúži smrť“. Neúspešná viceprezidentská kandidátka Sarah Palinová sa vyjadrila, že „by mal byť stíhaný ako teroristi (vodcovia Talibanu alebo Al-Kajdy)“ a domnieva sa, že je „protiamerický“. Jej stranícky kolega a prezidentský kandidát z minulých volieb, Mike Huckabee, sa tiež vyslovil za smrť Assangeho ako aj človeka „zodpovedného za únik diplomatických depeší „- tento skutok označil za vlastizradu a povedal, že „čokoľvek menej ako poprava by bolo príliš vľúdnym trestom“.

 

The-Fiftth-Estate-Images (1)The-Fiftth-Estate-Images (2)

The-Fiftth-Estate-Images (6) The-Fiftth-Estate-Images (8)

 

 

Život naozaj zaujímavý, nakoniec poslúžil ako námet k filmu The Fifth Estate o osobe Juliana Assangea. Film bude režírovať skúsený režisér Bill Condon, ktorý stojí za réžiou snímkov Dreamgirls, Twilight sága: Úsvit – 1 a 2 časť či životopisnú drámu Kinsey. Film čerpá hlavne z knihy Daniela Domscheita Berga, Assangeovho bývalého priateľa a kolegu, ktorý zastával do roku 2010 funkciu hovorcu WikiLeaks. Obaja priatelia sa potom rozišli v zlom a Berg bol z WikiLeaks vyhodený. Po vyhodení si Berg však zakladá vlastný projekt s názvom OpenLeaks. Assange vo svojej  „neautorizovanej autobiografii“ Berga opisuje ako neschopného a chamtivého človeka a Berg zase vo svojej  vlastnej knihe Inside WikiLeaks: My Time With Julian Assange at the World’s Most Dangerous Website, Assangea opisuje ako osobu očarovaného mocou, ktorý zmenil fungovanie WikiLeaks pre svoj osobný prospech.

 

the fifth state the fifth state2 the fifth state3 The_Fifth_Estate

 

 

Scenárista filmu sa vyjadril, že čerpali práve z knihy Daniela Berga, ako aj z knihy britských novinárov a blízkych spolupracovníkov Juliana Assanga a to Davida Leigha a Luka Hardinga z denníku The Guardian.

Herecké obsadenie je tiež veľmi zaujímavé. V hlavnej úlohe sa ukáže Benedict Cumberbatch, jeho kolegu Daniela Domscheita Berga si zahral nemecký herec Daniel Brühl. V ďalších úlohách sa predstavia  Laura Linney, Stanley Tucci, Dan Stevens, Anthony Mackie, David Thewlis, Alicia Vikander, Daniel Brühl, Peter Capaldi a Moritz Bleibtreu.

 

The-Fiftth-Estate-Images (3)

 

 

Prinášame Vám aj prvý trailer k filmu aj pár fotografií. Podľa traileru pôjde o remeselne veľmi dobre zvládnutý film a dúfame, že film zabojuje aj o zlatú sošku Oscara aspoň čo sa týka stvárnenia postavy hercom Benedictom Cumberbatchom.

 

Premiéra filmu je stanovená na 18.10.2013.

 

Zdroje : indiewire.com, wikipedia.com, 4.bp.blogspot.com, collider.com

Čítať viac...
Nahor