Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Kino

POMPEJE výpravný, katastroficko-historický príbeh lásky

Možno práve pre rozmer obrovskej tragédie sa v Hollywoode rozhodli sfilmovať jednu z najväčších historických katastrof.

 

Už v časoch Rímskej ríše bola oblasť pri Neapolskom zálive známa svojou krásou a vľúdnym podnebím. Bohatí Rimania si v Pompejách, asi dvadsať kilometrov od Neapolu, stavali letné vily. 20-tisícové Pompeje prosperovali z obchodu s vínom, olivovým olejom a rybami. Preslávili sa výrobou mlynských kameňov, parfumov a oblečenia. Medzi obyvateľmi boli bohatí vlastníci pôdy, obchodníci, remeselníci a umelci. Vezuv prinášal úrodnú pôdu, vďaka ktorej sa obilie rodilo tri razy do roka. Nakoniec však priniesol mestu skazu. Výbuch blízkej sopky Vezuv pochoval toto mesto pod vrstvu lávy a vulkanického kamenia. Zo zemského povrchu zmizli aj menšie mestá Herkulaneum a prístav Stabiae. Stalo sa to pred 1925 rokmi, 24. augusta 79 nášho letopočtu.

[quote]“Bolo počuť nárek žien, plač detí a výkriky mužov. Niektorí sa báli smrti tak veľmi, že sa modlili, aby prišla. Mnohí sa upínali k bohom, ale ešte viac bolo tých, čo boli presvedčení, že bohov už niet a táto noc je poslednou nocou sveta.” Očitý svedok Plínius Mladší takto opísal po rokoch katastrofu Pompejí.[/quote]

 

[youtube width=“600px“ height=“400px“]OlXZbT6IP5Y[/youtube]
Možno práve pre svoj rozmer obrovskej tragédie sa rozhodol režisér Paul W.S. Anderson o sfilmovanie katastroficko-historického filmu POMPEII / POMPEJE.  Ako je však známe Paul W.S. Anderson patrí medzi režisérov ktorý je známy svojím dokonalým vizuálnym štýlom, rýchlym a akčným strihom a efektnými „spomaľovačkami“. Pravdou je, že medzi jeho filmová počiny patria skôr filmy kategórie sci-fi a horor (Horizont udalostí, Resident Evil 1 a 4-6, Mortal Kombat či Votrelec vs. Predátor) tak je prekvapením, že sa ujal réžie tohto historického filmu. Podľa prvého zverejneného treaseru však môžeme skonštatovať, že film nesie jeho typický rukopis – detailné zobrazovanie, pomalý posun kamery, spomaľovanie filmu, burácajúca moderná hudba či digitálne naháňačky a ničenie všetkého naokolo s patričnou  pompéznosťou.

Zápletka filmu sa odohráva v starovekých Pompejách, krátko predtým, než mesto naveky pochová láva, sutina a popol. Hlavným hrdinom príbehu je otrok Milo (Kit Harington), ktorý dlho sníva  o vykúpení svojej slobody a živote s dcérou svojho pána (Emily Browning), do ktorej je tajne zamilovaný.  Dievča je ale sľúbené rímskemu senátorovi (Kiefer Sutherland). Milo je predaný  inému pánovi a opúšťa na lodi mesto. Avšak vo chvíli, kedy Vezuv začne  chrliť na Pompeje žeravú lávu, sa hrdina rozhodne vrátiť po milovanú dievčinu a pre svojho najlepšieho priateľa (Adewale Akinnuoye-Agbaje), gladiátora, ktorý je nútený bojovať v koloseu vo vopred prehraných zápasoch.

Pompeii Kit Harington – Milo

 

Vo filme si okrem už spomínaných hercov zahrajú aj Carrie-Anne Moss, Jessica Lucas, Jared Harris, Paz Vega a Currie Graham. Či si vo filme zahrá aj malé cameo manželka režiséra Mila Jovovich ešte uvidíme.

 

pompeii promo

 

Premiéra filmu je stanovená na 28.2.2014.

 

Zdroje : Collider.com, Comingsoon.net, Empireonline.com

Čítať viac...
Nahor