Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Aktuality

Veľký renomovaný portál prekvapil: Postavil sa na stranu nelegálneho šírenia českých staníc!

Operátori to robia pokútne, české stanice s tým nesúhlasia a Markíza s Joj sa búria. Odborný portál sa postavil proti nim.

Povedzme si na začiatku pravdu. Nova, Prima, ich menšie stanice či ČT Sport, ak máme tú možnosť, z času na čas alebo rovno pravidelne ich radi pozeráme všetci. Vyhľadávame nielen ich pôvodnú tvorbu ale s veľkou obľubou aj akvizičné seriály či filmy a tu narážame na problém. Tieto stanice nekupujú práva na šírenie takéhoto obsahu pre slovenské územie ale len pre Česko. Slovenskí vysielatelia Markíza, Joj aj RTVS si za tento istý obsah musia platiť. Bez benefitov či ohľadov na to, že si ho divák môže nájsť aj u českej stanice.

Tie sú na Slovensku šírené prakticky nelegálne. Buď ich operátori iba testujú a tak ich v oficiálnom programovom balíčku nenájdete, alebo ich ponúkajú cez spriaznené zahraničné firmy, ktoré majú na retransmisiu českých staníc povolenie. Žiadna česká komerčná televízia však nedala právo na to, aby bola šírená u slovenského operátora. Dôvodom sú práve akvizície, ktoré pre slovenský trh nenakupujú. Výnimkou je Česká televízia, ktorá (až na ČT Sport) má vysporiadané práva a dovoľuje slovenským operátorom šírenie jej staníc.

[quote]Svojim zákazníkom neposkytujeme české televízne stanice z českého balíka, poskytovateľ na to iba využíva sieť Orangeu. Zákazníci, ktorí o české stanice majú záujem, môžu na predajných miestach Orangeu podpísať zmluvu priamo s ich poskytovateľom.
Ivica Hricová, hovorkyňa Orangeu, 4. 5. 2015, Aktuality.sk[/quote]

„Ak zaplatíme státisíce eur za právo vysielať filmy a Prima alebo Nova ich odvysielajú tri dni predtým, než ju v premiére uvedieme my, vnímam to ako veľký zásah do našich licenčných a obchodných práv,“ povedal už neraz Marcel Grega, riaditeľ Joj, ktorá boj proti českým staniciam spustila. Ešte skôr o vyhodenie z ponuky slovenských operátorov žiadala Nova, pričom sa hovorí, že tak neurobila z vlastnej iniciatívy, ale pre spoločného majiteľa s Markízou.

[quote]Oceňujeme, že sú tu stanice, ktoré majú vysporiadané práva aj pre územie Slovenskej republiky, ako napríklad Nova Sport. Ak však platformy distribuujú stanice bez súhlasu pôvodného vysielateľa aj mimo územia, kde tento pôsobí, má to pre nás ekonomické dôsledky.
Lukáš Kočišek, PR manažér TV Markíza, 4. 5. 2015, Aktuality.sk[/quote]

V neustále živej téme šírenia českých staníc na slovenskom území došlo nedávno k prekvapivému momentu zo strany renomovaného portálu Živé.sk, ktorý sa téme pravidelne venuje. V rubrike Nedeľník sa postavil proti slovenským televíziám. Zaradenie do spomínanej rubriky dalo síce priestor aj na populistický pohľad na vec, na odbornom portáli však spôsobil istý precedens v postoji odborníkov portálu voči problematike. A formulovaný (minimálne na odborný portál) dosť nešťastne. Prečo?

Pri tejto téme sa už od počiatku miešajú dokopy dva síce prepojené no zároveň odlišné problémy. Jeden, ten hlavný, ktorý komunikujú televízie, hovorí o hrubom zásahu do licenčných práv slovenských televízií. To, čo spomína v citovanom vyjadrení riaditeľ Joj. Druhý problém, ktorý za celou situáciou vidia odborníci aj laici, rieši samotné nelegálne šírenie českých staníc na Slovensku. České programy totiž slovenským televíziám uberajú divákov čiže znižujú ratingy a tak aj zisky. To je podľa mnohých dôvodom, prečo televízie skutočne bojujú o vypnutie českých staníc.

Prečo sa tieto problémy nedajú zmiešať? Každý totiž môže mať iné riešenie. Ak by šlo „len“ o akvizície, nemusíme sa baviť striktne o vypnutí českých kanálov, ale primárne o nastolení debaty, ako situáciu vyriešiť. Zatiaľ vždy dochádzalo skôr ku konfliktu ako k snahám sadnúť za okrúhly stôl. Už v minulosti sa prišlo s návrhom ponechať problematické stanice v ponuke a vypínať ich signál v čase vysielania akvizícií. Aj tu by boli diváci určite proti. Rovnako boli proti aj operátori, ktorí to potichu i oficiálne odmietli s tým, že je pre nich taká stanica nezaujímavá. Išlo pri tom nielen o to, že by stanica „nebola kompletná“, čo značne ovplyvňuje jej atraktivitu v ponuke. Ale aj práve o žiadaný no zároveň problematický akvizičný obsah.

[quote]Odoberanie iba vlastného obsahu TV Nova nie je také atraktívne ako odoberanie kompletného TV kanálu, keďže časť obsahu je dostupná napr. na slovenskej TV Markíza.
vyjadrenie Telekomu k vypínaniu signálu českých staníc v čase vysielania nevysporiadaných akvizícií, 19. 1. 2012, Živé.sk[/quote]

Tieto dve témy tak pri formulovaní jedného postoja ťažko bez špecifík spojiť. V oboch prípadoch, nakoľko ide z odborného hľadiska o nelegálne šírenie či porušovanie autorských práv, je nešťastné, ak takéto konanie a ešte rebelantským spôsobom, ako to urobilo Živé.sk, schváli rešpektovaný špecializovaný portál.

Doplnená reakcia Živé.sk: Šéfredaktor Živé.sk ale v uverejnenom texte problém nevidí. Pripomína vyššie uvedené, že portál tému pokrýva podrobne. „Je legitímnym právom akéhokoľvek média prinášať rôzne formy komentárov. Daný text, prirodzene, nemožno považovať za názor redakcie, ale len autora komentára,“ vyjadril sa Filip Hanker, šéfredaktor Živé.sk.

Z celospoločenského hľadiska je zároveň na mieste nevôľa divákov voči snahám vypnúť české stanice. Nezamedzilo sa ich šíreniu na začiatku a dnes sú už štandardom. Aj keď došlo z pohľadu televízií k neférovému nastaveniu trhu, čas sa vrátiť nedá. Slovenský divák po tom, čo bol navyknutý na český komfort, má právo sa dožadovať snáh o to, aby bola situácia vyriešená aj v jeho prospech.  Otázka je, komu sa takto situáciu riešiť nechce.

Slovenská Rada pre vysielanie a retransmisiu (RVR) má právo sa zaoberať šírením staníc, na ktoré operátori nemajú právo. Rozdala už dokonca aj pokuty, ich výška je však tak malá, že operátori by ju pokojne Rade na účet posielali aj paušálne. Sám regulátor k tomu pri tom priznal, že dochádza aj k porušovaniu licenčných práv slovenských staníc. „Čo sa týka vysielania licencovaných formátov teritoriálne obmedzených na územie ČR, tým, že ich české stanice vysielajú aj na území Slovenska, naozaj dochádza k porušovaniu licenčných podmienok medzi držiteľmi práv k vysielaným dielam a vysielateľmi,“ povedala Lucia Jelčová z RVR. Rada však napriek tomu, že slovenské stanice aktívne reguluje, výrazne im nedopomáha k vymáhaniu ich práv. České stanice sú k tomu uchránené od rovnakých sankcií, aké dostávajú naši vysielatelia, nakoľko RVR na ne nemá dosah.

[quote]Pre slovenské televízie platia rôzne regulácie, ktoré sa zahraničných staníc netýkajú. Týka sa to napríklad finančných sankcií. Denne dochádza k porušovaniu autorských práv.
Václav Mika, generálny riaditeľ RTVS, 4. 5. 2015, Aktuality.sk[/quote]

K „prodiváckemu“ riešeniu situácie by pokojne mohli prispieť operátori. Tí sa síce snažia tak ako každý okresať akékoľvek výdavky na minimum, za situáciu sú však zodpovední oni sami. Aj české stanice, napriek tomu, že oficiálne držia negatívny postoj, profitujú zo šírenia na slovenskom území. Ich podiel na Slovensku je tak výrazný, že si, ako píše Aktuálne.sk, môžu účtovať pri cenníku reklamy vyššie sadzby práve vďaka slovenským divákom. Profitujú tak operátori aj české stanice a to bez toho, aby ich to stálo jediný cent. No na úkor iných.

Áno, v tomto prípade na úkor slovenských televízií. A tie divák určite nepoľutuje. Celkovo sa tak snahy Markízy a Joj môžu obrátiť proti nim. Aj keď majú právne pravdu. Keď si podnikateľ zaplatí za drahý patent a jeho obchodovanie na slovenskom území, môže ho šľak trafiť, keď tento istý patent začne využívať zahraničný obchodník, ktorý si k nám prišiel privyrobiť nelegálne. Áno, niekto povie, je to o šikovnosti. Je to o konkurenčnom prostredí a v dnešnej dobe nech už vzniká akokoľvek. Iný podnikateľa poľutuje. Znehodnotený biznis televízií však nevyvoláva u ľudí taký súcit, ako obraz malého živnostníka zápasiaceho s existenciou. Divák sa cíti ukrivdený a sám v role obete.

Nezaujíma ho totiž, či sú Nova a Prima šírené legálne alebo nie. Má väčšie možnosti a chce mať to, na čo si už zvykol. To ho zaujíma. Televízie by sa pri udávaní koncového riešenia nemali stavať proti záujmu diváka. Odborná verejnosť by sa však nemala pri formovaní postoja len zalíškať verejnosti aj keď je to ten najbezpečnejší spôsob ako vyjadriť svoj názor. Súčasný stav v poriadku nie je a je nešťastné ho podporovať. V jadre problému je totiž pravda na strane slovenských televízií. Na povrchu sú však už misky váh bezkonkurenčne proti nim a závažím sú hromžiaci diváci. Riešenie musí vyjsť niekde zo srdca protipólov, inak televízie prehrajú aj keď zvíťazia.

šéfredaktor Mediaboom.sk

Zdroje: Aktuality.sk, Živé.sk

Čítať viac...
Nahor