Nominácie na prestížne filmové ocenenia Oscar 2015 sú vonku!
15. januára 2016  //  Kino  //  Bez komentárov

A máme to konečne tu! Prinášame prehľad nominovaných v 12 kategóriách 88. ročníka cien americkej Akadémie filmových umení a vied, ako ho dnes vyhlásili prezidentka Akadémie Cheryl Boone Isaacs a režiséri Guillermo del Toro, John Krasinski a Ang Lee, vo všetkých  24 kategóriách. Slávnostné udeľovanie prestížnych cien sa bude konať 28. februára v hollywoodskom Dolby Theatre at Hollywood & Highland Center, ktoré bude uvádzať komik Chris Rock.

Pre zaujímavosť, dvanásť nominácií má na konte snímka The Revenant, desať nominácií získala snímka Mad Max: Fury Road, sedem nominácií si vybojovala snímka The Martian  a po šesť získali snímky Spotlight a Carol. S piatimi nomináciami sa umiestnil v závese filmy Bridge Of Spies ako aj film The Big Short. Prekvapením je aj to, že najnovší film Quentina Tarantina The Hateful Eight má len 3 nominácie.

Celkový prehľad:

Najlepší film (nominovaní sú producenti): 

  • The Big Short
  • Bridge of Spies
  • Brooklyn
  • Mad Max: Fury Road
  • The Martian
  • The Revenant
  • Room
  • Spotlight

 

Najlepší mužský herecký výkon v hlavnej úlohe:

  • Bryan Cranston – Trumbo
  • Matt Damon – The Martian
  • Leonardo DiCaprio – The Revenant
  • Michael Fassbender – Steve Jobs
  • Eddie Redmayne – The Danish Girl

 

Najlepší mužský herecký výkon vo vedľajšej úlohe:

  • Christian Bale – The Big Short
  • Tom Hardy – The Revenant
  • Mark Ruffalo – Spotlight
  • Mark Rylance – Bridge of Spies
  • Sylvester Stallone – Creed

 

Najlepší ženský herecký výkon v hlavnej úlohe:

  • Cate Blanchett – Carol
  • Brie Larson – Room
  • Jennifer Lawrence – Joy
  • Charlotte Rampling – 45 Years
  • Saoirse Ronan – Brooklyn

 

Najlepší ženský herecký výkon vo vedľajšej úlohe:

  • Saoirse Ronan – Brooklyn
  •  Alicia Vikander – The Danish Girl
  •  Kate Winslet – Steve Jobs
  •  Jennifer Jason Leigh – The Hateful Eight
  •  Rooney Mara –  Carol
  •  Rachel McAdams – Spotlight

 

Animovaný film:

  • Anomalisa
  • Boy and the World
  • Inside Out
  • Shaun the Sheep Movie
  • When Marnie Was There

 

Réžia:

  • Adam McKay – The Big Short
  • George Miller – Mad Max
  • Alejandro Gonzalez Inarritu – The Revenant
  • Tom McCarthy – Spotlight
  • Lenny Abrahamson – Room

 

Najlepší cudzojazyčný film:

  • A War (Dánsko)
  • Embrace of the Serpent (Kolumbia)
  • Mustang (Francúzko)
  • Son of Saul (Maďarsko)
  • Theeb (Jordánsko)

 

Adaptovaný scenár:

  • Adam McKay, Charles Randolph – The Big Short
  • Drew Goddard – The Martian
  • Emma Donoghue – Room
  • Nick Hornby – Brooklyn
  • Phyllis Nagy – Carol

 

Pôvodný scenár:

  • Matt Charman, Joel Coen, Ethan Coen – Bridge of Spies
  • Alex Garland – Ex Machina
  • Ronnie del Carmen, Pete Docter, Meg LeFauve, Josh Cooley – Inside Out
  • Tom McCarthy, Josh Singer – Spotlight
  • S. Leigh Savidge, Alan Wenkus, Andrea Berloff, Jonathan Herman – Straight Outta Compton

 

Najlepšia pôvodná filmová pieseň:

  • Earned It (Fifty Shades of Grey) – Hudba a slova: Abel Tesfaye, Ahmad Balshe, Jason Daheala Quenneville a Stephan Moccio
  • Manta Ray (Racing Extinction) – Hudba: J. Ralph; Slova: Antony Hegarty
  • Simple Song #3 (Youth) – Hudba a slova: David Lang
  • Til It Happens to You (The Hunting Ground) – Hudba a slova: Diane Warren a Lady Gaga
  • Writing’s on the Wall (Spectre) – Hudba a slova: Jimmy Napes a Sam Smith

 

Najlepšia pôvodná filmová hudba:

  • Thomas Newman – Bridge of Spies
  • Carter Burwell – Carol
  • Ennio Morricone – The Hateful Eight
  • Jóhann Jóhannsson – Sicario
  • John Williams – Star Wars

 

Kamera:

  • The Revenant – Emmanuel Lubezki
  • Sicario – Roger Deakins
  • Carol – Edward Lachman
  • Mad Max: Fury Road – John Seale
  • The Hateful Eight – Robert Richardson

 

Strih:

  • The Big Short – Hank Corwin
  • Mad Max: Fury Road – Margaret Sixel
  • The Revenant – Stephen Mirrione
  • Spotlight – Tom McArdle
  • Star Wars: The Force Awakens – Maryann Brandon and Mary Jo Markey

 

Výprava: 

  • Bridge of Spies – Adam Stockhausen (výprava), Rena DeAngelo a Bernhard Henrich (dekorace)
  • The Danish Girl – Eve Stewart (výprava), Michael Standish (dekorace)
  • Mad Max: Fury Road – Colin Gibson (výprava), Lisa Thompson (dekorace)
  • The Martian – Arthur Max (výprava), Celia Bobak (dekorace)
  • The Revenant – Jack Fisk (výprava), Hamish Purdy (dekorace)

 

Vizuálne efekty:

  • Ex Machina – Andrew Whitehurst, Paul Norris, Mark Ardington a Sara Bennett
  • Mad Max: Fury Road Andrew Jackson, Tom Wood, Dan Oliver a Andy Williams
  • The Martian – Richard Stammers, Anders Langlands, Chris Lawrence a Steven Warner
  • The Revenant – Rich McBride, Matthew Shumway, Jason Smith anCameron Waldbauer
  • Star Wars: The Force Awakens – Roger Guyett, Patrick Tubach, Neal Scanlan a Chris Corbould

 

Najlepšie masky:

  • Mad Max: Fury Road – Lesley Vanderwalt, Elka Wardega a Damian Martin
  • The 100-Year-Old Man Who Climbed out the Window and Disappeared – Love Larson a Eva von Bahr
  • The Revenant – Siân Grigg, Duncan Jarman a Robert Pandini

 

Najlepší zvuk

  • Bridge of Spies – Andy Nelson, Gary Rydstrom a Drew Kunin
  • Mad Max: Fury Road – Chris Jenkins, Gregg Rudloff a Ben Osmo
  • The Martian – Paul Massey, Mark Taylor a Mac Ruth
  • The Revenant – Jon Taylor, Frank A. Montaño, Randy Thom a Chris Duesterdiek
  • Star Wars: The Force Awakens – Andy Nelson, Christopher Scarabosio a Stuart Wilson

 

Najlepší strih zvuku:

  • Mad Max: Fury Road – Mark Mangini a David White
  • The Martian – Oliver Tarney
  • The Revenant – Martin Hernandez a Lon Bender
  • Sicario – Alan Robert Murray
  • Star Wars: The Force Awakens – Matthew Wood a David Acord

 

Najlepší celovečerný dokument:

  • Amy
  • The Look of Silence
  • Cartel Land
  • What Happened Miss Simone?
  • Winter’s on Fire: Ukraine’s Fight for Freedom

 

Najlepší krátký dokument:

  • Claude Lanzmann: Spectres of the Shoah
  • A Girl in the River: The Price of Forgiveness
  • Last Day of Freedom
  • Body Team 12
  • Chau

 

Najlepší krátký animovaný film:

  • Bear Story (Historia de un Oso)
  • Prologue
  • Sanjay’s Super Team
  • We Can’t Live Without Cosmos
  • World of Tomorrow

 

Najlepší krátky hraný film:

  • Ave Maria
  • Day One
  • Everything Will Be Okay (Alles Wird Gut)
  • Shok
  • Stutterer

 

Čestného Oscara dostanú:

  • Spike Lee
  • Gena Rowlands
  • Debbie Reynolds