Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Kino

Kaiser a Lábus ako ich nepoznáme!

Producenti divácky úspešného filmu Dom prinášajú od štvrtka 28.11. do slovenskách kín  nový film KLAUNI v hlavnej úlohe s Oldřichom Kaiserom a Jiřím Lábusom.

Príbeh o troch znepriatelených kamarátoch spojuje dokopy domáce komediálne hviezdy Kaisera a Lábusa s európskou hereckou elitou – francúzskym hercom Didierom Flamandom, víťazkou canneského festivalu Kati Outinen a francúzskou komediálnou hviezdou Julie Ferrier. Na plátne sa objavia aj Slováci Zuzana Krónerová a Juraj Nvota a pôvodom česká herečka žijúca v L.A. Eva Jeníčková známa z českých klasík (Sneženky a machři,  trilógia o Básnikoch,  Rumburak.)

Film vznikol na námet míma Borisa Hybnera ,ktorý ho považuje za svoju rozlúčku s kariérou. Zachytáva pohľad na trojicu legendárnych klaunov, ktorí – každý po svojom – čelia „radostiam“ staroby a situáciá, do ktorých sa vlastným pričinením dostali.

[youtube width=“600px“ height=“400px“]Ta9sPnL6Jck[/youtube]

Hereckí predstavitelia sa pre vierohodnosť svojich výkonov podrobili okrem iného aj postupnej strate vlasov a špeciálnym maskám, ktoré po niekoľkohodinovom nanášaní obohatia tvár o množstvo nadbytočných kilogramov.„Pracoval som päťdesiatsedem rokov na tom, aby som bol zdevastovaný, ale Renda (maskér) usúdil, že to nie je ešte ono,“ hovorí Oldřich Kaiser. Režisér Viktor Tauš dodáva: „Milujem, keď make-up dotvára charakter. A rovnako Oldo ako aj sa Jiřískutočne prevtelili do svojich postáv.

Podľa tvorcov sú KLAUNI sú poctou filmovej klasike a jedným z posledných filmov nakrútených na  35mm filmový pás.

Nakrúcanie prebiehalo tri mesiace v Čechách, Luxembursku,  Fínsku a na na Slovensku.

Viktor Tauš sa musel vyrovnať nielen s medzinárodným babylonom za kamerou, ale aj so zladením hercov rôznych národností pred ňou. „Stále som musel myslieť na to, že Didera Flamanda budeme musieť dabovať, a tak som sa nakoniec vrátil ku starej metóde, ktorú používali napríklad režiséri ,spaghetti westernov ́.  Spočítate slabiky v domácom jazyku a zahraničný herec potom hrá namiesto textu čísla. Didier Flamand dokázal dať do tých také emócie, že to bolo až neskutočné. Filmový štáb nečakal, že ich niekto rozosmeje tým, že pred nimi napočíta do dvadsať. Túto techniku sme, samozrejme, najskôr testovali a český text sedí dokonale,“ hovorí režisér.

Zaujímavosťou je, že Fínku Kati Outinen spolupráca s Jířím Lábusom nadchla natoľko, že sa rozhodla svoju rolu zahrať v češtine.

Európska koprodukčná snímka KLAUNI je dielom  dvojice režiséra Viktora Tauša (Kanárek, Sneženky a machři po třiceti letech) a producenta Michala Kollára, držiteľa prestížneho ocenenia Producer On The Move na filmovom festivale v Cannes.

Distribútorom je Continental Film.

Distribúciu filmu finančne podporil Audiovizuálny fond.

Zdroj: Fog’n’Desire Films

Čítať viac...
Nahor